×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
12. marts, 2013
Drukāt

Dainis Dukurs: Krievija mani biedē

LETALETA

Ziemas olimpiskajām spēlēm nākamgad Sočos pamatā būs politika un liela nauda, krievi jau skaita medaļas, tāpēc ir bažas, ka tās iegūt viņi centīsies arī negodīgi, uzskata Latvijas skeletona tēvs un treneris Dainis Dukurs.


 

Pasaules kausa sacensībās Soču trasē latvieši bija zirgā. Martins Dukurs uzvarēja skeletonā, bobslejisti ar pilotu Oskaru Melbārdi – četriniekā, bet divniekā izcīnīja bronzas medaļas, tāpat arī Andris un Juris Šici kamaniņu sporta ekipāžu sacensībās. Tomēr Dainis Dukurs no Sočiem atgriezās ar nemieru sirdī un viņnedēļ Siguldā to atklāja arī Starptautiskās bobsleja un skeletona federācijas (FIBT) prezidentam Ivo Feriani.

Gudra sagatavošanās

– Jebkurā TV pārraidē ar krievu sportistu piedalīšanos viņi runā par obligātajām medaļām, kas jāizcīna Sočos. Tas dara uzmanīgu, jo manā saprašanā nevajadzētu būt tādam terminam “obligātā medaļa”. Lācis vēl staigā pa mežu, bet viņi jau sākuši dalīt tā ādu. Pat ASV nav nekādu plānu, jo saprot, ka tā ir sacensība un visu izšķirs konkrētā diena, konkrētā vieta. Bet Krievija mani biedē. Piemēram, Soču trasē laika fiksēšanas vietu bija tik daudz, ka var apstulbt un nesaprast, kura tiek ieslēgta un no kuras tiek ņemts rezultāts.

– Citās trasēs nav vairāku laika ņemšanas vietu?

– Ir, bet tikai divas, piemēram, Kēnigszē. Sočos saskaitīju 13. Ja ir bezmaz politisks norādījums iegūt konkrētu skaitu medaļu, tad esmu bažīgs, ka iespējamas manipulācijas. Par to jāsāk runāt laikus, lai FIBT visu pārņem savā ziņā un ir godīga sacensība. Runas, ka latvieši Sočos taisīja sev trasi, man ļoti nepatīk.

– Cīnies vienatnē vai kopā ar tevi ir arī citas nācijas?

– Tā ir nevis cīņa, bet gan priekšlaicīga gudra sagatavošanās. Jā, arī citas nācijas uz šo situāciju raugās ar bažām. Visi saprot, ka ir lietas, ko vajag labot jau tagad. Sočos sacensību galvenais tiesnesis bija vājš, starta grope neatbilda Pasaules kausa standartam. Jārunā par to, nevis jājūsmo, ka starta ēkai ir 20 metrus augsti griesti, vai par ko citu.

Konkurenti pārtop ienaidniekos

– Kā tev šķiet, cik daudz no pārrunātā par reālām problēmām uzskata arī Feriani?

– Viņš bijis atlēts un treneris, vadījis sporta bāzi un olimpisko spēļu rīcības komiteju. Visam izgājis cauri un drēbi jūt labi. Galvenais, lai viņam pietiktu spēka ar lielo krievu mašīnu tikt galā, jo tā iet uz priekšu ar milzu apgriezieniem. Feriani neklāsies viegli. Mūsu federācija savu redzējumu rakstīs FIBT.

– Tavs uztraukums pieauga tieši pēc Soču apmeklējuma?

– Jā, jo sajutu atmosfēru – cik ļoti svarīgi viņiem uzvarēt par katru cenu. Paņēmieni un līdzekļi netiks šķiroti. Citās trasēs mēs esam konkurenti, bet tur izskatījās, ka gandrīz kļūstam par ienaidniekiem, jo ieradāmies krievu mājas trasē un, nedod Dievs, izdarīsim labāk. Daudzus gadus esam kopā ar šiem sportistiem, un attieksme bija pilnīgi mainījusies. Pilnīgi!

– Kā tev šķiet, vai noteikumus mēģinās apiet tikai krievi vai arī vācieši un citi lielie?

– Iespējams, katram būs kāda viltībiņa, bet mājiniekiem jau tāpat priekšrocību vairāk, nekā varētu vēlēties, un svarīgi nedot viņiem iespējas rīkoties negodīgi. Mani tas tiešām biedē. Pārējie ne, viņi ir tādās pašās pozīcijās kā mēs.

– Cik stingri un godprātīgi visus procesus šosezon pārraudzīja FIBT tehniskā komisija?

– Tehniskā komisija ir vāja. Piemēram, gudri cilvēki uzbūvējuši iekārtu, ar ko var pārbaudīt slieces, bet visu sezonu notika atrunas, ka to izmantot ir sarežģīti, dārgi, grūti transportēt, tad tā salūza. Bet tādai iekārtai jābūt katrā trasē, un pirmajiem sešiem, varbūt pat desmit labākajiem braucējiem visu laiku jābūt uzraudzībā. Komisijā strādā pensijas vecuma vīri, kam vienalga, kurš puisis uzvar. Galvenais, lai sacensības beidzas ātrāk un var doties mājup vai uz nākamo sacensību vietu. Gribētu, lai viņi strādā krietni stingrāk, īpaši ar slieču materiāliem, to apstrādi. Viss ir paredzēts noteikumos, bet daži, cik saprotu, tos neievēro. Mēnesi pēc pasaules čempionāta nevar paziņot, kas bija ar krievu sliecēm, ko paņēma pārbaudīt. Mums skeletons jāatver pēc katras Martina uzvaras, un visas kontroles godam esam izturējuši.

FIBT vakar paziņoja, ka Krievijas skeletonistes Marijas Orlovas slieču pārbaudē pēc pasaules čempionāta atklāti līdz šim nezināmi metāla cietināšanas paņēmieni, turklāt krievi uz sliecēm viltojuši FIBT marķējumus. Orlovai tiks atņemti Pasaules kausa sacensībās iegūtie 1024 punkti, kas viņu tāpat kā pasaules čempionātā ierindoja 13. vietā. Lai gan pārējo Krievijas skeletonistu slieces nav pārbaudītas, sods draud arī visai komandai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+