Praktiski
Mājas

Dainis Īvāns ielīgo Īvānos. Ciemos pie kādreizējā LTF līdera un viņa ģimenes0

Foto-Anda Krauze

Esam pakāpušies vienā no gleznainākajiem sēļu ciema Īvānu pakalniem, kuru Jāņu dienu saulīte aptek visapkārt. Tāds plašums, ka ar skatienu var aptvert vai visu apkārtni un iebāzt degunu debess mākoņjūrā. Idille!

– Šī ir manu senču dzīvesvieta un arī daļa no manis. Īvānos stiprinu veselību un gūstu iedvesmu radošajam darbam, – teic atmodas laika un kādreizējais Latvijas Tautas frontes līderis Dainis Īvāns.

Dainis stāsta, ka sovhoza laikos gribējuši meliorēt apkārtējos laukus, patiesībā ar nolūku iznīcināt Īvānu senču mājas. Taču liktenis lēma citādi, un nu viņš saimnieko no tēva gūtajā īpašumā. Īvānu ciems saistīts ar vairāku dižu personību dzīvi – te dzimis rakstnieks Vilis Ambainis, folklorists Ojārs Ambainis, ģenerālis Andrejs Auzāns, dzīvojis arī pirmās atmodas darbinieks, skolotājs Juris Kalniņš-Prātkopis, pie kura, braucot no Ērgļiem uz Koknesi, nakšņojis rakstnieks Rūdolfs Blaumanis.

Pie šā skolotāja kādu laiku dzīvojis arī dzejnieks Auseklis.

Pašlaik Īvānu ciemā pastāvīgi dzīvo pieci seši, agrāk – piecdesmit sešdesmit cilvēku. Taču, neraugoties uz lielo “atbirumu”, te šobrīd top trīs jaunas mājas!

– Tāds ir mūsdienu dzīves modelis: strādā pilsētā un atpūties laukos. Reti kurš te nodarbojas ar lauksaimniecību vai tur lopus, galvenokārt veic sīkus saimniecības darbus, un par galveno saziņas līdzekli izmanto datoru.

LA.lv