Foto: LETA

Dainu skapi pēc pārceļošanas uz Gaismas pili apdrošinās “Gjensidige Baltic” 0

Dainu skapi pēc tā nonākšanas “Gaismas pilī” apdrošinās apdrošināšanas kompānija AS “Gjensidige Baltic”, aģentūrai LETA pastāstīja “Gjensidige Baltic” sabiedrisko attiecību konsultante Jana Kralliša.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Viņa norādīja, ka tas nav nupat pieņemts lēmums. Uzņēmums vēlējies apdrošināt Dainu skapi jau tad, kad tika pavēstīts, ka tas tiks pārcelts uz telpām “Gaismas pilī”.

“Gjensidige Baltic” ģenerāldirektors Aleksandrs Rjabovs uzsvēra, ka Dainu skapis ir viens no svarīgākajiem Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma simboliem. “Tas ir visas tautas īpašums, par kuru jārūpējas, lai varam to nodot nākamajām paaudzēm kā nacionālās apziņas pamatvērtību,” norādīja Rjabovs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dainu skapja apdrošināšana būs uzņēmuma dāvinājums Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtam. Apdrošināšanas summa tiks atklāta pēc apdrošināšanas polises parakstīšanas.
Jau ziņots, ka Dainu skapis pagaidām nav apdrošināts, bet tuvākajā laikā to varētu darīt. To aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts.

Pašlaik Dainu skapis vēl atrodas Latvijas Zinātņu akadēmijas ēkā.

Krišjāņa Barona izveidotā tautasdziesmu kartotēka, kas ietver “Latvju dainās” (1894-1915) publicēto tekstu oriģinālus, – Dainu skapis – kopš 2001.gada kā pasaules mēroga kultūras vērtība iekļauts UNESCO Pasaules atmiņas reģistrā.

Dainu skapis izgatavots Maskavā 1880. gadā pēc Barona paša zīmēta rasējuma, kad viņam kļuva par grūtu sakārtot piesūtīto materiālu līdz tam izmantotajās papirosu papīra kastītēs, bez īpaša darbarīka. 1893.gadā, kad Baronam piesūtīto tekstu skaits sasniedzis jau apmēram 150 000, tas atvests uz Latviju. Vēlāk skapis pārceļojis vēl vairākas reizes, līdz no praktiska priekšmeta, darbarīka, kļuvis par bieži pieminētu latviešu garīgās kultūras simbolu.

Latviešu folkloras krātuves mājaslapā norādīts, ka parasti visiem ir zināms Barona norādītais “Latvju dainās” iekļauto dziesmu skaits – 217 996. Par šī skaitļa precizitāti esot izteiktas dažādas domas, bet te šīm dziesmām ir jābūt – 70 atvilktnītēs ar 20 sadaļām katrā. Ir vēl arī trīs lielākas atvilktnes, kurās glabājas citi vērtīgi un interesanti dokumenti – vēstules un Barona iesāktais vārdu rādītājs. Dainu skapja lielākā vērtība ir tā saturs, tomēr arī pats skapis ir uzmanības vērts. Tam ir divas kopijas – viena Barona muzejā Rīgā, otra – bijušajā Stankeviču muižā, Krievijā, kur Barons sāka darbu pie dziesmu kārtošanas.

Reklāma
Reklāma

Dainu skapja saturam līdz nesenam laikam ir bijusi tikai viena kopija – Nacionālās bibliotēkas Jēkaba ielas seifā glabātās 516 mikrofilmas, kurās katrā kadrā nofotografētas apmēram 20 kataloga lapiņas. Par šo arhīvu gan arī neesot pilnīgas skaidrības – spriežot pēc dokumentiem, sākotnēji bijušas 523 šādas filmas, tātad šī kopija var nebūt pilnīga.

Šobrīd Dainu skapis ir pilnībā digitalizēts un tiešsaistē lasāms “www.dainuskapis.lv”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.