Laukos
Bio

Ārstnieciskā kumelīte. Audzējam pareizi un bez ķīmijas0

Foto – Ivars Geiba

Jautājums. Kā bez ķīmijas audzēt ārstniecības kumelīti? Juris Engures novadā

Augsnes sagatavošana

Ja saimniecībā nevēlas lietot augu aizsardzības līdzekļus, laukam jābūt maksimāli tīram no nezālēm. Ārstniecības augu audzētājs, zemnieku saimniecības “Kurmīši” saimnieks Ivars Geiba stāsta, ka bioloģiskajās saimniecībās to panāk, ievērojot augu seku, t.i., audzējot kumelītes pēc ravējamām kultūrām, piemēram, kartupeļiem. Neder tāds priekšaugs kā rudzi, jo tie parasti ir diezgan piesārņoti ar nezālēm. Augsnes ielabošanai priekšaugiem ieteicams izmantot zaļmēslojumu, piemēram, eļļas rutkus, bišu amoliņu. Meklējot augiem piemērotu vietu, jāskatās, kur aug maura kumelītes un citas kumelīšu ģints sugas, jo šādās platībās labi jutīsies arī ārstniecības kumelīte.

Sagatavojot lauku sējai, to nokultivē un norullē ar veltni. Kumelīšu sēklu dīgšanai nepieciešama gaisma, tādēļ tās augsnē neierušina. Sējumu pieveļ ar veltni. Pirms sējas ieteicams sēklas sajaukt ar smalkām smiltīm, jo tad tās varēs vienmērīgāk izsēt. Optimāla izsējas norma ir 2 kg/ha. Lielākās saimniecībās sējai izmanto stadionu zāliena sējmašīnu, kas sēklas izsēj 30 cm attālās rindās. Mazākās platībās parasti sēj ar rokām dobēs, sēklas neapberot ar zemi. Darbs jāveic bezvēja laikā (vislabāk vakarā), kad augsne ir mitra.

Sējas laiki

Ārstniecības kumelīti var sēt dažādos laikos. Viens variants – agri pavasarī un atkārtoti ik pēc divām nedēļām (līdz maija beigām), lai augi ziedētu visu vasaru. Ražu vāc apmēram 70 dienas pēc sējas. Otrais variants – augustā, lai nākamā gada pavasarī iegūtu agru ražu. Trešais variants – novembrī, neilgi pirms augsnes sasalšanas, bet tā, lai iesētās sēklas nepaspētu sadīgt. Šis ir riskants pasākums, jo tikko sadīgušas kumelītes var izsalt.

Kopšana

Ja veģetācijas periodā sadīgušajā sējumā parādās viengadīgās nezāles, piemēram, ganu plikstiņš, jārīkojas šādi: tiklīdz ārstniecības augs sasniedzis 10 cm garumu, jānopļauj galotnes (kumelīti nedrīkst nopļaut līdz zemei!) kopā ar visām nezālēm. Šādi ne­zālēm tiek samazināts augšanas spars, bet kumelītes tikmēr sacero un ar laiku nomāc nezāles. Apkarojot nezāles, raža attālināsies par 1–1,5 nedēļām, toties būs mazāk nezāļu un kumelītes veidos kuplāku ceru.

Novākšana

Drogai ziedu galviņas parocīgāk vākt ar melleņu vācamo kombainu tad, kad baltās ziedlapiņas vēl nav noliekušās uz leju, bet tās ir horizontālā stāvoklī. Plūc tikai saulainā laikā, kad nav rasas. Grozā ziedu kurvīšus nedrīkst turēt ilgāk par divām stundām, jo uzsilstot tās sāk fermentēties, zaudē kvalitāti. Žāvējot dabiskos apstākļos nojumēs, sietā uz vienu kvadrātmetru izber vienu kilogramu svaigu ziedu – tad tie labi izžūst, nesilst. Žāvē ēnā, nodrošinot labu ventilāciju. Nedrīkst kaltēt saulē, jo tad ziedi sadrups.

Sezonā no viena sējuma var iegūt 4–5 ražas. Pēc pēdējā vākuma ļauj ienākties un izbirt sēklām. Rudenī visu sējumu nopļauj līdz zemei, sadisko, lai nākamajos 2–3 gados varētu plūkt ziedus kumelītēm, kas saaugušas ar pašizsēju. Jāņem vērā, ka šādi otrajā gadā vēl izdodas iegūt normālu ražu, bet trešajā jau ir krietni savairojušās nezāles.

UZZIŅA
Farmācijas doktore Vija Eniņa skaidro: “Bioloģiski aktīvo vielu daudzveidība un savstarpējā sabalansētība ļauj kumelīti bez bažām izmantot gan ikdienā lietojamās tējās, gan produktos, kam ir konkrēta iedarbība. Ziedos nav specifisku savienojumu, līdz ar to lietošana ir ļoti plaša un neierobežota – gan bērniem, gan pieaugušajiem, gan veseliem, gan ne tik veseliem cilvēkiem, uzturā, ārstniecībā un kosmētikā.”

LA.lv