×
Mobilā versija
+10.2°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
29. jūlijs, 2016
Drukāt

Daļa aizbraucēju Latvijā nevēlas atgriezties, jo ir vīlušies valstī (27)

Foto - LETAFoto - LETA

Aptuveni divas trešdaļas jeb 62,7% aizbraukušo tautiešu Latvijā nevēlas atgriezties, jo ir vīlušies valstī kā tādā, šodien konferences “Latvieši pasaulē – piederīgi Latvijai. 2016″ darba grupā par reemigrāciju sacīja Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījuma centra pētniece Inta Mieriņa.

Mieriņa klāstīja, ka centra pētnieki secinājuši, ka aizbraukušo atgriešanās iemesli galvenokārt ir neekonomiska rakstura. Galvenie atgriešanās iemesli ir ģimenes un draugu esamība Latvijā, ilgas pēc Latvijas un latviešu valodas, kā arī nevēlēšanās dzīvot kā svešiniekam citā valstī. Tāpat tie, kuri atgriežas, vēlas rūpēties par saviem bērniem Latvijā un šeit attīstīt arī savu biznesu.

Tomēr, kā parāda centra rīcībā esošie dati, aptuveni 40% cilvēku, kuri Latvijā ir atgriezušies, pēc tam atkal dodas prom uz ārzemēm. Mieriņa norādīja, ka ir nepieciešams saprast, kāpēc cilvēkiem nav izdevies šeit atkārtoti iedzīvoties.

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki nevēlas atgriezties, ir nespēja atrast piemērotu darbu. Tāpat daudzi no jau ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem tur ir iekārtojušies un nevēlas atgriezties, kā arī daudzi Latvijā neredz uzņēmējdarbības izaugsmes iespējas. Tomēr, kā norādīja Mieriņa, ļoti daudzi aptaujātie aizbraucēji ir norādījuši, ka ir vīlušies Latvijas valstī. Kopumā šādi uzskata 62,7% aizbraucēju, un emigrantu vidū šī nostāja pieņemas spēkā.

Pētnieki secinājuši, ka tikai 16% aizbraucēju ir gatavi atgriezties tuvāko piecu gadu laikā, bet 41% šobrīd atgriezties neplāno vispār. Viņi gan varētu atgriezties, ja uzlabosies apstākļi Latvijā. Mieriņa gan atzīmēja, ka tas nozīmē to, ka aizbraukušie tautieši cieši seko Latvijā notiekošajam.

Lai uzlabotu reemigrācijas tempus, Mieriņa norādīja, ka nepieciešams uzlabot ekonomisko situāciju valstī. Tāpat politiķiem nevajadzētu norādīt, ka Latvija šobrīd aizbraucējiem nevar neko piedāvāt, jo tas nomāc vēlmi cilvēkiem atgriezties arī nākotnē.

Tāpat ārzemēs dzīvojošie ir daudz kritiskāk noskaņoti pret darba devēju attieksmi, piemēram, ”aplokšņu algām” un neapmaksātām virsstundām. Mieriņa rosināja aktīvāk vērsties pret šādiem negodīgiem uzņēmumiem un vairāk atbalstīt godīgos uzņēmējus.

Pētniece arī uzsvēra, ka valstij vairāk jāpalīdz reemigrantu ģimenēm un bērniem iekļauties sabiedrībā, jādomā par vietām bērnudārzos, kā arī bērniem jāpalīdz iekļauties Latvijas izglītības sistēmā. Tāpat nedrīkst aizmirst, ka daudzi latvieši ārzemēs ir salaulājušies, tāpēc arī viņu dzīvesbiedriem ir jāpalīdz gan ar latviešu valodas apguvi, gan iekļaušanos darba tirgū.

Mieriņa piebilda, ka Latvijai jārūpējas par latviešu valodas saglabāšanu diasporās, jo cilvēki, kuriem ir lielāka emocionālā saikne ar Latviju, vairāk vēlas atgriezties.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Šeit lielākā daļa komentētāju nesaprot situāciju vispār.

 2. Nu, es teiktu, jaunām ģimenēm LV ir grūti atrast piemērotu dzīvesvietu. Īres situācija ir šausmīga, kredītu (par normāliem % un netikai) ir dabūt neiespējami, algas mazas. Ģimenei ar 2 bērniem un nedod dievs vēl vairāk, ir grūti. Protams, ja nav labos laikos vecāku nopirkti dzīvokļi utml.

 3. kā atšķirt HOMO SOVJETICUS Atbildēt

  Paturpinot šo Alberta komentārā aprakstīto tēmu par HOMO SOVJETICUS, vai ziniet kā viņus atšķirt no pārējās sabiedrības daļas? Tas ir PRETSTATĪŠANAS JĒDZIENS, ko viņi visur lieto: MĒS un VIŅI, vai ES un PĀRĒJIE, kas savā laikā tika formulēts marksisma ideoloģijā (proletariāts un buržuāzija), lai šķeltu sabiedrību. Pie tam ES, MĒS (proletariāts) vienmēr esam tie labie, pareizie un taisnīgie, bet visi PĀRĒJIE, kā valdība, ierēdņi, arī valstī esošā sistēma ir nepareizi, netaisni, jo viņi ir liekēži, viņu darbībai nav jēgas un galu galā pati valsts ir tāds pārpratums. Vadoties pēc šī kritērija komentāros ir viegli atšķirt, kas ir kas!

 4. Latvija tikai milionari ir cilveki parejos neviens neuzkata par cilvekiem tos simts vajag uz sibiriju aizvest akal

 5. Vajag tos 100 latvijas deputatus atstat vienus pasus latvija liekezus lai pasi maksa nodoklus

 6. Mazāk ietekmējies no visādām sāgām un citām fantāzijām, tad cilvēkus nevajadzēs vērtēt tik zemu.
  Lūk, “DNB Latvijas barometra pētījums”: 2015. g. 14% jau strādā uzņemējdarbībā, 38% domā to uzsākt, bet 44% grib strādāt kā darba ņēmēji un par patstāvīgu ekonomisko darbību nedomā. ES 37% strādā kā pašnodarbinātie. Tā ka tavs apzīmējums “nejēga” pilnībā atbilst tavam domāšanas veidam.

  • Jā es patiešām esmu nejēga, nu nesaprotu, kāpēc jālauza galva par tik vienkāršiem jautājumiem. Vai tiešām jātērē nauda, lai pētītu visiem zināmas lietas. Par to, cik % atgriezušies Latvijā uzsāk savu biznesu, atrod darbu, spēj dzīvot, nevis IZDZĪVOT, parunāsim pēc gadiem pieciem, kad fantastiskais sapnis par aizbraukušo atgriešanos būs piepildijies. Lai tavas cerības piepildās!

 7. Labu santehniķi, amatnieku jumta vai notekcauruļu remontam, sadzīves tehniku, kaut dāza šķēres uzasināšanu un to atsperes izgatavošanu spējīgu meistaru ne laukos ne pilsēta dienā ar uguni nesameklēsi. Neviens neliedz piereģistrēt vai nepiereģistrēt individuālo darbību, ja tikai rokas nav “pakaļā”. Tālāk – par pašvaldībā, kur viens otru pazīst no bērnības nejēdz ievēlēt sakarīgus deputātus, neiet uz vēlēšanām ar saukli ka nav par ko balsot. Katras partijas vēlēšanu sarakstā noteikt var atrast vienu sakarīgu deputātu, kuru atstāt, un visus pārējos svītrot.

 8. Pilnīgi piekrītu Albertam. Aizbraucēji ir daļa no tās sociālisma laika paaudzes un viņu pēcnācēji, kuri uzskata, ka vienīgi valstij viņi jānodrošina ar darbu, pajumti un visu dzīvei nepieciešamo. Kas tad ir šis aizbraucēju kontingents: 70% no viņiem ir kredītu parādi, kurus viņi nevar te Latvijā atdot. Bet piedodiet, vai tad valsts lika jums aizņemties, ka jūs tā jūtaties vīlušies šajā valstī? Vai tomēr tā ir jūsu pašu neapdomīgā rīcība? Kapitālismā valsts darba vietas negādā, to dara uzņēmēji. Nu ja nav šo darba vietu, tad var taču pats kaut ko uzsākt kā pašnodarbinātais vai uzņēmējs. Valsts tādu iespēju nodrošina, vajag tik gribēt! Bet vairākums negrib,jo tas ir grūtāk, nekā prasīt, lai kāds cits iedod viņam darbu. Laukos stāv tukšas mājas un zeme atmatā, bet kas tur strādā un dzīvo nav. Neatmaksājoties! Šie cilvēki vienkārši nav gatavi patstāvīgai dzīvei un tāpēc meklē vieglāko ceļu: aizbraukt tur, kur lielāki sociālie pabalsti vai tikt pie lielākas algas un var padzīvot uz svešas valsts rēķina.

  • Galīgi ne 70%, bet zināma daļa no aizbraucējiem tiešām ir tādi kretīni, ka visiem jābūt laimīgiem tikušiem vaļā, viņi arī LV nevar atpakaļ rādīties. Dažādos laikos (1996, 2000, 2006, 2016) braukušajiem iemesli dažādi, bet teikt, ka visi ir kaut kādi neveiksminieki – parādnieki? Nē, nav… Daudzi aizbrauca intereses pēc, apskatīt pasauli, iegūt izglītību, savos 18-20 neviens nav nekāds valsts cēlējs, bet pieredzes krājējs, bet trakākais, kad beidzot pietiek pasaules un ilgas pēc mājām pārākas – Latvijā nav kur atgriezties… Un atgriezies – visur krieviskums priekšā…

  • Noskaties televīzijas sāgu “Bistro ‘Frics’, tad varēsi ieslēgt smadzenes un sākt domāt. Nu nebūs visi biznesmeņi, labi ja pāris procenti. Cilvēki aizbrauca, jo vienkārši gribēja DZĪVOT, nevis IZDZĪVOT! Vispirms valstī jāatgriežas uz dzīvi mūsu varturiem. Nu nevar taču nezināt vietējos apstākļus, ja paši šeit dzīvotu! Un ko gan darītu pēkšņi atgriezušies pāris simti tūkstoši? Jā valstij nav jārada darba vieta, bet jārada labvēlīga vide biznesam. Tika taču solīta strauja attīstība, investīciju ienākšana pēc eiro ieviešanas? Mēģinu saskatīt, bet neredzu ne miņas, būs jādodas pie acu ārsta.

  • Tads mulkis vairak nav ko teikt.

 9. Man tie visi jusu petnieki ir absoluti vienaldzigi, jo nekadas jegas no tiem petijumiem nav un nekad nebus. Tadi pasi petnieki ir ari musu astrologi, sapnu tulki un super ekstrasensi no meteorologiskas iestades, ka saka kladzinat pa visu valsti, ka Kremlis ar Putinu prieksgala speciali svilina nost visus Krievijas Sibirijas mezus un ASV plantacijas Sibirija un grib mus, negantnieks, noindet.Beidziet mums vienkarsiem cilvekiem galvu jaukt ar to Krievijas agresiju. Kur jus to agresiju no Krievijas puses redzat? ASV un NATO, luk no ka mums visvairak ir jabaidas. Tie pasi komunisti ir pie varas, bet lada komunistus. Palieliniet trucigajiem Latvijas iedzivotajiem algas, pensijas lidz tam limenim kadas ir deputatiem, diplomatiem, ES birokratiem un tikai tad maciet Latvijas laudis ka dzivot! Nodrosiniet cilvekiem pienacigu dzives limeni un tad ari neviens no musu Latvijas nebegs prom!

 10. Jā. Absolūti adekvāts pētījums. Aizbraucu – vienk. tāpat, nevis ekonomisku vai kādu citu variantu pēc, atbraucu atpakaļ – jo bezgala mīļa pati zemīte. Katru dienu skatos un brīnos – kā tā var, kā šitā cilvēki uzvedās. Cik daudziem pietrūkst elementārās pieklājības un savstarpējās cieņas, kādi absurdi likumi… Jā ir nevajadzības sajūta ir bezcerība. Bet nekas, es ļoti cītīgi veidoju nākotni, un cerams , ka tie lielceļa laupītāji visu būs izlaupījuši ES pabalsti tūlīt izsīks, un kaut kas varēs sākties… Vienīgais , kas ir skaidrs, ka ieberzties jau pastāvošajās korumpētajās analfabētu un diletantu struktūrās nav jēgas, vienkārši veidoju savu, galvenais, ka ir atrodami tautieši ar veselo saprātu un saimnieka garu un iekšējo pārliecību…

 11. Tas ir gluži fasinējoši Atbildēt

  Redzēt kā trołi, gluži kā ērces Latvijas miesās turpina pumpēt savu nihilisma indi. Kā redzam, arī šādām ērcēm ir sava vieta karā pret Latviju.

 12. Sociālisms radījis veselu tautas slāni – HOMO SOVETICUS , vienkāršāk runājot – KALPUS. Kuri nav spējīgi ne atbildīgi strādāt, ne rūpēties par sevi, savu ģimeni, savu valsti ! Viņiem ir tikai viens dzīves rādītājs – SAIMNIEKS ! Kurš vairāk dos, pie tā es iešu ! Uz Īriju, Angliju, Franciju, vienalga kur, kur tikai man dos : lielu algu, labu priekšnieku, lielus pabalstus ! Un šiem HOMO SOVETICUS nav tautības – bēg ne tikai no Latvijas, bet no visām sociālismu cēlušajām valstīm : Polijas. Lietuvas, Ukrainas, Austrumvācijas, Ungārijas, Vjetnamas !
  Ja pilsētā ir izbraukuši labas dzīves meklējumos tik un tik iedzīvotāju, tad laukos personīgi zināmi visi tie jāņi, ilzes, pēteri : kā viņi skolā mācījušies, ko viņi prot darīt, kādas atsauksmes no iepriekšējiem darba devējiem ! Un jāpriecājas, ka ir tādas īrijas, kur tādus … !
  Palasiet aizbraucēju komentārus : viņiem viens sauklis – DOD ! DOD labi apmaksātu darbu, labu priekšnieku, lielus pabalstus, labu sievasmāti ….
  Kad pajuka tas sociālisms, tas vēl nenozīmē ka izmainījās cilvēku domāšana ! Kā teica mans kaimiņš – kolhozus likvidēja, bet kolhoznieki tak palika ! Un cik gadiem jāpaiet, lai …… ( vai kā Bībelē teikts – 40 gadiem ? ).
  Palasiet šos komentārus : mani nemīl valsts, man nedod valsts, mani nenodrošina valsts, man, man …. Kādi nabadziņi ! Toties cik labi zina, kas jādara citiem !

  • Taisnība, bet padomju vara nežēlīgi ravēja ārā saimniekus, šaujot nost, sūtot uz Sibīriju, kur viņi nomira, liekot emigrēt. Skaidrs, ka pāri palika tie, kam jau bija domāšana – es neko pats īsti nevaru, dodiet.

 13. Beidz raudat,latvieti! Atbildēt

  VALSTS – TIE ESAT JUS! Jums dotas tiesibas savu valsti veidot,dotas tiesibas brivi velet,brivi aizbraukt laimi meklet.

 14. 1991.g.21.augustā sāktais process veiksmīgi turpinās. Saules mūžu 4.maija repubļikai! Lai dzīvo kampēju, oligarhu un eirokrātu nesatricināmā savienība!! Uz priekšu, uz pilnīgu saplūšanu ar ES kodolu!!!

 15. Man arī nepatīk viss , kas ar likumlēmēja svētību , notiek šajā valstī ! Tā ir liela darbinieku daļas klaja diskriminācija ! Viss ir tāpēc , ka tika likvidēts amatu klasifikātors ar attiecīgu samaksu ! Viena līmeņa darbinieki Latvijā var saņemt līdz 3x atšķirīgu samaksu ! Kā var strādāt ar cilvēkiem vidējā posma vadītājs par algu kura ir knapi 100 E lielāka par pārdevējas algu ! Daži kantorīši grib , lai strādā par pārdevējas algu , bet atbildība Tev nav mazāka kā lielas firmas attiecīgam darbiniekam ! Tikai visi tajās lielajās firmās nevar tikt un apelēt pie pārgudrības , ka vari nestrādāt ir augstākā mēra stulbums ! To var muldēt tāds , kurš vairāk par savu degunu nekā nezina ! Man būtu bijušas valodas zināšanas es arī būtu aizbraucis uz ārzemēm un atpakaļ nemaz nerautos !

 16. Brauciet tik visi prom, stāstot, ka citur jums būs labāk. Paliks tikai pensionāri un tad varēs Latvijā uzņemt visus bēgļus. Un tad jau vairs nebūs Latvijas, un jūs būsiet asvabadināti no pienākuma atgriezties. Kas tad to valsti pacels, ja visi brauks prom. Nevajag stāstīt, ka te viss ir slikti, ja paši neko negribat darīt, lai būtu labāk. Kādēļ tad tie, kas beidz augstskolas tikai gudri runā, bet neiet paši valdībā un nekļūst par godīgiem politiķiem?

 17. Tāda ir tā mūsu lv valdība.apzagdami savus pilsoņus.paši sev pildīdami kabatas ar tūkstošus un īpašumus.a nabaga lv pilsoņus met uz ielām.pat bērnus apzagadami.kapeikas izdalot

 18. “centra pētnieki secinājuši, ka aizbraukušo atgriešanās iemesli galvenokārt ir neekonomiska rakstura”
  Tiešām, būtu brīnums, ja kāds šeit atgrieztos, cerot tādā veidā uzlabot savu ekonomisko stāvokli.
  “…politiķiem nevajadzētu norādīt, ka Latvija šobrīd aizbraucējiem nevar neko piedāvāt, jo tas nomāc vēlmi cilvēkiem atgriezties arī nākotnē.”
  Un ko tad politiķiem vajadzētu darīt? Melot? Stāstīt, ka šeit atbraucējus gaida labi atalgots darbs, kvalificēta medicīniskā aprūpe uz kuru nav jāstāv mēnešiem garā rindā, tiesiskums, sakārtota uzņēmējdarbības vide…..?
  Kāda jēga no šādiem pētniekiem, viņu pētījumiem, ieteikumiem un secinājumiem ka vajag uzlabot , palīdzēt, atbalstīt, veidot, bla,bla, bla….?

  • Nav taisnība, ka pētijumam nav jēgas, jo darbs padarīts, naudiņa makā.Tādi pētijumi maksā smuku naudu, ne jau par minimālo aldziņu to visu dara. Pētniekiem ir arī uzraugi un uzraugu uzraugi. Viss notiek.

 19. Forši ja,daļa neatgriežas,tad sievas dabū jaunus vīrus,vīri citas sievas,bez ģimenes ilgi nepadzīvosi.

 20. Pareizi, šajā sūdubedrē nav ko meklēt, jo Valsts nerūpējas par cilvēkiem, tikai par ierēdņu algām, korupciju un mafiju valsts mērogā. Ko var citu gaidīt, ja visur valda bijušie komunisti, čekisti un krievi.

 21. Valsts varas nespēja vadīt valsti – korupcija, zemessardzes degradācija atņemot ieročus, pat nespēja risināt blēdīgo VID ierēdņu atlaišanu ( par sodīšanu nerunājot), pat NA ministra Rasnača brūtes skapis un nespēja vadīt tiesnešus… Ko vel.
  Ja britu salās VID līdzinieks pats piesūta pārmaksāto, te jāiet un jāraksksta n. papīri… ko vel?

Draugiem Facebook Twitter Google+