×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
12. janvāris, 2018
Drukāt

Čekas aģenti izvēlas atzīties topošajā filmā (5)

Foto LETAFoto LETA

Lietuvā VDK aģentu saraksts jau ir publiskots. Lietuviešu vēsturnieki uzsver, ka čekas dokumenti ir nepilnīgi un tie jāvērtē kritiski. Starp vairāk nekā 1600 personām pavīd arī slaveni uzvārdi, piemēram, katoļu kardināls Vincents Sladkevičs, populārais teātra un kino aktieris Donāts Baņonis, diriģents Sauļus Sondeckis. Tiesa, līdz ar publikāciju paši pētnieki aicinājuši šo sarakstu vērtēt kritiski – nav zināms, pēc kāda principa un ar kādu mērķi veidots šis žurnāls, un vai tajā minētie bijuši aģenti vai ziņotāji.

“Visi faili par aģentiem ir Krievijā, viņu arhīvos. Mēs nevaram izdarīt nekādus secinājumus, nezinām, vai šie cilvēki patiešām sadarbojās ar VDK. Šis ir vēsturiski ir ļoti sarežģīts periods,” skaidro Lietuvas iedzīvotāju genocīda un pretošanās kustības izpētes centra vadītājs Mariuss Eimūžis.

Tikmēr Latvijā šis ir solis pretim atklātībai vēl nav sperts. Nesagaidot, kā noslēgsies VDK izpētes komisijas darbs un vai čekas maisi tiks atvērti, iespēja bijušajiem čekas darbiniekiem un ziņotājiem atzīties dota filmā.

Režisora Ginta Grūbes veidotā filma “Lustrum” ir stāsts par VDK arhīvu un pagātnes izvērtēšanu atjaunotajā Latvijas valstī. Filmas veidotāji ir pārliecināti, ka nenotikusī lustrācija jeb brīvprātīga personas atzīšanās sadarbībā ar represīvajām varas institūcijām var izrādīties bīstama valstiskai tālākai pastāvēšanai.

Filmas veidotāji personāžus uzmeklējuši pēc laikraksta Atmoda Atpūtai rokās nonākušā aģentu saraksta, uz ko atsaucās arī dzejnieks Jānis Rokpelnis, atzīstot savu sadarbību ar čeku.

“Būtu brīnišķīgi, ja cilvēku nākti un stāstītu, kā viņus savervēja. Ar kādu šantāžu. Viņiem taču bija bail no visa tā. Cilvēks ir cilvēks. Es neesmu vervēta, spīdzināta, man ir viegli runāt,” norāda politiski represētā Lidija Lasmane-Doroņina.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Īstie čekas aģenti jau nekad neatzīsies un turpinās darbu saimnieku ( Kremļa) labā – tie 4 atzinušies jau laikam nebija ”īsti uzticīgi” čekai…Tāpēc ”nezināmie” jau cenšas tos pārējos slēpt – pretēji jau rīt maisus izbērtu ar Saeimas 100% ”par” balsojumu – atrunas ir slēpšana – tikai jautājums – kāpēc pat nacionāļi neliek uz balsošanu? Pat nacionāļi? Var saprast ZZS un Saskaņu, bet tie citi?

  2. Čekisti jau filmu varoņi, viņu upuri – darvas karote skaistajā stāstā par nelaimīgajiem čekistiem.

  3. Būtu brīnišķīgi?! Rīdzenes sarunu “varoņi”- oligarhi arī nāca un “atzinās”, taču diezin vai kādu, izņemot PIZK locekļus, neskaitot Judinu, tas izraisīja kādu sajūsmu. Muļķošanas….ziepju opera, MeToo pakaļdarinājums..

Draugiem Facebook Twitter Google+