×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
2. novembris, 2017
Drukāt

Daļa no bērnu nopelnītā – pensionāriem? (37)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Demogrāfisko lietu padomes sēdē labklājības ministrs Jānis Reirs nesen ierosināja vienu procentu no strādājošo bērnu samaksātajiem nodokļiem novirzīt viņu vecākiem pensionāriem, lai uzlabotu viņu dzīves kvalitāti. Šāda sistēma veicinās gan nodokļu maksāšanu, gan paaudžu solidaritāti. Ko par to domā paši pensionāri?

 

Ieguvēji – nodokļu maksātāju vecāki

Ministra priekšlikums paredz: 1% no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas tiek novirzītas pensiju apdrošināšanai, tiks samaksāts katra nodokļu maksātāja vecākiem kā papildinājums jau esošajai pensijai. Piemēram, ja algas apmērs ir 500 vai 1000 eiro, tad vecākiem novirzītais 1% būtu 5 vai 10 eiro mēnesī. Ja šo summu saņems abi vecāki, tad tā tiks sadalīta uz pusēm. Šādu atbalstu saviem vecākiem sniegs tikai tie nodokļu maksātāji, kuri tos maksā vispārējā režīmā ar likmi 34,09%. Turklāt, jo vairāk ir bērnu, kas maksā nodokļus Latvijā, jo lielāku pensijas piemaksu saņems vecāki. Ieguvēji būs visi tie seniori, kuriem ir vairāki pieauguši bērni, ar nosacījumu, ja tie strādā algotu darbu Latvijā un godīgi maksā nodokļus. Neko neiegūs seniori, kuriem dažādu iemeslu dēļ nav bērnu, piemēram, tie jau ir miruši, kā arī, ja pēcnācēji ir bezdarbnieki vai strādā ārzemēs. Šā priekšlikuma īstenošanai Labklājības ministrija veido darba grupu, kas darbu sāks jau šogad un priekšlikumus izstrādās līdz 2018. gada jūlijam.

“Būtu ļoti jauki, ja labklājības ministrs izprastu sociālās apdrošināšanas sistēmas dziļāko filozofiju,” vērtē “DNB” bankas (“Luminor”) ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš. “Tās ideja – cilvēki ekonomiski aktīvajā dzīves posmā veic apdrošināšanas iemaksas un proporcionāli tām saņem maksājumus no šīs sistēmas, sasniedzot noteiktu vecumu, zaudējot darbu, kļūstot par vecākiem un citos līdzīgos gadījumos. Šī sistēma noteikti nav domāta tam, lai valsts vecumdienās pateiktos cilvēkiem par to, ka viņi ir izaudzinājuši bērnus. Piebildīšu, ka sociālās apdrošināšanas sistēmā nav tādas resursu pārpilnības, lai izdalītu šādas dāvanas. Šādi politiķu “ātro ideju” radītie papildu izdevumi samazinātu resursus, no kuriem var maksāt pensijas citiem.”

Eksperts uzsver, ka sociālās apdrošināšanas sistēmas darbībai jābūt pēc iespējas nemainīgai. Resursi, ar kuru palīdzību politiķi var censties sasniegt jebkādus mērķus, kas viņiem tajā brīdī šķiet atbalstāmi, pēc viņa domām, meklējami valsts pamatbudžetā, ko finansē no nodokļu ieņēmumiem.

“Lai arī sociālās apdrošināšanas iemaksas mēdz dēvēt par sociālo nodokli, būtībā tas nav nodoklis,” saka P. Strautiņš.

 

Kaut mazs, tomēr ieguvums

“Pensionāru materiālais stāvoklis uzlabosies tad, kad pensiju indeksācija būs lielāka par nodokļu paaugstināšanos, kad valstī necelsies cenas pārtikai, zālēm, pakalpojumiem, kad būs godīgi politiķi. Ja valsts domās par ražošanas attīstību, tad bērniem būs darbs un viņi atbalstīs savus vecākus. Es būtu laimīgs, ja, ieslēdzis televizoru, varētu dzirdēt, ka atvērta jauna ražotne ar simt darba vietām, jaunām tehnoloģijām,” domā izdienas pensionārs Jāzeps Janiševs no Ogres. Labklājības ministra priekšlikumu un darba grupas veidošanu, lai izsvērtu tā tiesiskos, ekonomiskos un sociālos aspektus, viņš vērtē skeptiski. Plānu iesaistīt šā priekšlikuma apspriešanai pēc iespējas plašāku sabiedrības pārstāvniecību seniors sauc par uzmanības pievēršanu pirms vēlēšanām.

J. Janiševs atgādina, ka pensionāru priekšlikumi katru gadu tiek iesniegti labklājības ministram, taču dzirdīgas ausis rod tikai retais ierosinājums. Viens no tādiem piemēriem – palielināt piemaksas par darba stāžu pensionāriem, kas ir pensionējušies līdz 1996. gadam. Par šādām izmaiņām pensionāru organizācijas cīnījušās daudzu gadu garumā.

“Priekšlikums ir vērtīgs, labs un par to vērts padomāt. Kaut arī neliels, tomēr pensionāriem tas būs ieguvums,” saka Rīgas senioru kluba “Rudens” vadītāja Regīna Velviča, kura priecājas par katru pensijas pieaugumu, arī tad, ja tie būtu vien daži eiro no bērnu nomaksātajiem nodokļiem. Viņa spriež, ka nākotnes pensionāriem būs daudz grūtāk, īpaši tiem, par kuriem darba devēji savulaik nav maksājuši visus nodokļus. Tad bērniem var nākties uzturēt savus vecākus, un tas būs smagi, it īpaši, ja nebūs darba vai algas būs tikpat mazas kā tagad.

Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) priekšsēdētājs Andris Siliņš rezumē: “Katra priekšlikuma realizācija, kas dod rezultātu pensionāru materiālā stāvokļa uzlabošanai, ir atbalstāma. Arī mūsu federācijas pārstāvis darbosies darba grupā par bērnu maksāto nodokļu daļas novirzīšanu saviem vecākiem.

Kopumā, neskatoties uz to, ka panākta vesela rinda uzlabojumu pensionāru materiālā stāvokļa stabilizēšanai, nopietnu satraukumu rada tas, ka joprojām pieaug nabadzības risks pensionāru vidū, jo mazo pensiju saņēmējiem pensiju pieaugums indeksācijas un citu pasākumu dēļ nespēj tikt līdzi dzīves dārdzības un algu pieaugumam tautsaimniecībā.”

Otrdien, 31. oktobrī, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā izskatīja LPF priekšlikumus pensionāru materiālā stāvokļa uzlabošanā un nabadzības riska mazināšanā, tostarp ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamā minimuma paaugstināšanu līdz minimālās algas līmenim, piemaksu pie pensijām neaplikšanu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu noteikta lieluma vienīgajam mājoklim un citus.

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. Man liekas, ka Satversmes tiesa to nekavējoši noraidīs, jo tā būtu iedzīvotāju diskriminācija pēc daudzām pazīmēm: veselības (sievietes nespēja dzemdēt bērnu, bērns nomiris jaunībā, bērns piedzimis invalīds jeb ieguvis invaliditāti) pēc bērnu ienākumiem vai viņu amatiem (ko saņems banku direktoru bērni un slimnīcas sanitāres bērni) utt. Un tas būs praktiski uz visu pensionāra atlikušo pēc pensionēšanās mūžu. Liekas, ka tādu priekšlikumu varēja iesniegt tikai tāds labklājības ministrs, kuram nav elementāras saprašanas sociālajos jautājumos, toties ļoti primitīvas zināšana finanšu jomā, – kā samazināt aplokšņu algas. Mani izbrīnija vakardienas TV24 preses klubs, kur Tiesībsargs jansons nevarēja pateikt savu attieksmi pret šo priekšlikumu, lai gan pagājis krietn laiks, kopš priekšlikuma publicēšanas.

 2. KAPEC KMENTARI NAV IELIKTI IEKSA ….PATIESIBA NEPATIK…

 3. tas ..piecuks kas tur varbut sanaks NEKADI NARIMESIES AR.MUSU AUKSGALA ASINSUCEJIEM …TA JAU ALGA 4555 VEL LIEK KLAT 150-200…RIEBJAS SKATITIES UZ MUSU..VALDIBU

 4. Kā nesaprast vienkāršas lietas. Pieliks 5, 10 eiriķi, daļa pensiņu iekļus nodokļu maksātāju strīpiņā. Tā valsts tikai var vinnēt. Pensionāru samaksātais nodoklītis pieaugs un tas neko nenozīmē, ka strādājošie bērni nodokļus samaksājuši. Viens otrs no bērniem tādēļ būs spiests pamest dzimteni, jo daži mēģina ko dzīvē bīdīt un rēķinājušies ar kredītiem, to samaksu, bet pēkšņi jauns nodoklis klāt. Ne visi ir pie siles, kur sacenšas ar smeļamās karotes lielumu.

 5. Paika tā frāze – godīgi maksā nodokļus. 90% no visa privātā sektora nemaksā nodokļus.

 6. Ja kāds sūrojas, ka nav bērnu, tad adoptējiet un būss. Lūk, arī atrisinājums. Nebūs vairs bērnunamos tik daudz bāreņu. Šāda sistēma sekmīgi darbojās Pakistānā. Un tur nav problēmu ar demogrāfiju, tieši otrādi, domā kā samazināt dzimstību. Lūk arī mums būs motivācija trim un vairāk bērniem. Tiek, kuri dzīvos tik sev, vecumdienās nečīkstiet, ka nav bērnu. Izaudzināt bērnu tas ir milzu darbs, ieguldījumi- lūk kur nāks augļi.
  Un vecāki sekos, lai bērni nesaņem aplokšņu algu. Visur būs stimuls.
  Bet ķērcēju un čīkstuļu mums nekad nav trūkušii.:)

  • a kāpēc kādam būtu jāpieņem alkoholiķu un narkomānu bērni (normāli cilvēki savus bērnus bērnunamā neatstāj). Bet cik saprotams – Parādnieks to likumu taisa kā prieksvēlēšanu kampaņu, jo tak vieglāk ir šādu murgu sadomāt nevis rūpēties lai tie pārsimts tūkstoši aizbraukušo atgrieztos.

  • Ne jau visos gadījumos baru bērnu izaudzinot pensionāriem kaut kas tiks.
   Maniem vecākiem ir pāri par 90 gadiem. Viņi ir izaudzinājuši 7 kārtīgus un strādīgus bērnus, bet visi bērni jau paši ir pensionāri un 1 jau miris. Tātad maniem vecākiem pie pensijas netiks ne cents.

 7. Es gan atbalstu .Ārzemēs strādājošie, valsts izmācīti, var saviem vecākiem sūtīt naudu. Tie bērni ,kas strādā Latvijā. pelna pensijas pensionāriem. Lai bērni brauc mājās un strādā Latvijas labā, mums trūkst darbaspēka.

 8. Pilnīgs stulbums!

 9. un iegūs atkal valsts, jo no tā paša eiro atvilks 25%

 10. Vai tad vienreiz nevar sañemt ísta víra dúshu un pateikt”ei,vecíshi,auzàs esam”?

 11. Bezkaunība. Sanāk. Ja cilvēks visu mūžu smagi strādājis, bet viņan bērnu nav, tad nebūs arī pensijas. Bērni arī bez valsts palīdzības parūpēsies pae vecākiem. Nav ko jaukt pensijas ar bērnu daydzumu. Laikam cer šādi palielināt dzistību atgriezr aizbraukušos.

 12. Daļu no ministru algām vajadzētu novirzīt

 13. Turpinām eksperimentēt kā bērnu dārzā? Atbildēt

  Liela (pirmsvēlēšanu)brēka-maza vilna! Vienkārši progresīvā nodokļa likmēm ir jābūt tādām,kādas tās ir vairumā pasaules,tajā skaitā ES valstu! Nav nekas katru mēnesi no jauna jāizgudro! Latvijai arī nodokļu jomā ir jāseko Briseles piemēram!

 14. Man diemžēl ir situācija, ka vecāki pensionāri palīdz man un mazbērniem…

 15. Kāds murgs, kas to administrēs ? Vienkārši vēl par 1% lielāks nodoklis. Pie algas apmēram 600 EUR Brutto/valstij tiek nomaksāts soc. apdrošināšanas iemaksas 138 EUR mēnesī, esam prātīgi sarēķinam cik gadā, cik 40 gados. Un tad saņemam pensiju ne lielāku kā 400 EUR /ja līdz 65 gadiem nodzīvojam/un ja arī nodzīvojam, tad ne pusi no tā saņem valsts, mēs nesaņemam pensijās. labāk lai pastāsta kur treknajos “iztērēja neaizkaramu soc. fonda naudu. Tur neviens nav cietumā jāliek ?

 16. Es tāpat saviem vecākiem palīdzu, bez valsts starpniecības.

 17. Vai nevajadzetu,mila,Valdiba no jusu ienaklumiem???Pasaimniekojiet par savu macinu,ta butu solidari!!!

 18. Smieklīgi un ļoti skumji! Blefo!

 19. Bet ja man abi vecāki miruši,kā tad?

 20. tad jau uzlieciet vel lielaku nodokli lai jums butu lielakas algas ,lai vairak premijas jums 100 gudriem ir ko sanemt jo mes jau tie melnie stradnieki kautka jau izvilksim ja ari neaizmuksim prom no latvijas.

 21. Lielie kungi saviem vecákiem arí maksás 1%?

 22. tas būtu pareizi.

 23. kartejais murgs iedosu bez jusu starpniecibas

 24. … neatbalstu!

 25. kartejais murgs iedosu bez jusu starpniecibas

 26. Bērni var palīdzēt vecākiem bez valsts starpniecības. Mēs, tas ir pensionāri, gribam saņemt pašu nopelnīto par nostrādātajiem gadiem Latvijā.

 27. TAD DARAM KO GAIDAM

 28. nu tad daram TĀ KO GAIDAM ,-laika nav daudz palicis !!!

 29. Pie mums bērni ir tikai līdz 18 gadiem….

 30. Bet man nav ne mammas, ne tēva, ne vecvecāku, neviena seniora? No manis arī atvilks?

 31. atkal jauns skaldi un valdi

 32. tad no maniem nodokļiem 400 eiro, mana mamma dabūs 12 eiro????? smieklīgi.

Draugiem Facebook Twitter Google+