×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
16. janvāris, 2015
Drukāt

Daļai deputātu bažas par ES un ASV tirdzniecības līgumu, citi to vērtē pozitīvi ģeopolitikas dēļ (2)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Saeimas atbildīgo komisiju deputātiem ir dažāds skatījums uz topošo Eiropas Savienības (ES) un ASV brīvās tirdzniecības līgumu, daļai paužot bažas par Latvijas un ES iespējamiem zaudējumiem, bet citiem norādot uz ģeopolitisko nepieciešamību stiprināt ES un ASV sadarbību.

Saeimas Ārlietu komisijas un Eiropas lietu komisijas kopsēdē, kura bija veltīta sarunām par minēto līgumu jeb Transatlantiskās tirdzniecības un investīciju partnerību starp ES un ASV, deputāts Aleksandrs Kiršteins (VL-TB/LNNK) vērsa uzmanību, ka ES lauksaimniekiem ir bažas, ka līdz ar līgumu tiks sagrauta liellopu gaļas tirdzniecība, jo ASV šajā sfērā ir mazākas izmaksas. Ārlietu ministrijas (ĀM) Ekonomisko attiecību, tirdzniecības un attīstības sadarbības direkcijas vadītāja Maija Manika gan norādīja, ka nav plānots plaši atvērt liellopu gaļas tirgu un šajā jomā runa varētu būt vien par atsevišķu nišu atvēršanu brīvajai tirdzniecībai vai kvotu noteikšanu.

Deputāts un veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) norādīja, ka pēc līguma noslēgšanas Latvijā ieplūdīs lētā amerikāņu pārtika un, to patērējot, iedzīvotāji vēl vairāk pieņemsies svarā un būs slimīgāki nekā līdz šim. Viņš arī pauda vēlmi, lai konsultācijās par līguma veidošanu tiek iesaistīta arī Veselības ministrija (VM). ĀM pārstāve norādīja, ka ir paredzētas sarunas arī ar VM.

Savukārt deputāts Atis Lejiņš (V) vēlējās uzzināt, vai dažādiem negatīviem mītiem, kas tiek izteikti par topošo līgumu, ir reāls segums. Viņš norādīja, ka šie mīti nav pamatoti ar objektīvu informāciju, un skaidroja ES un ASV tuvināšanās nozīmību, jo pasaule ārkārtīgi strauji mainās un rietumnieki drīz būs mazākumā. Arī Ārlietu komisijas vadītājs Ojārs Ēriks Kalniņš (V) pauda viedokli, ka līgums ir saistīts arī ar drošību globālā līmenī un pasaulē ir daudzas valstis, kuras nevēlas, lai līgums starp ES un ASV tiek apstiprināts. Komentējot iespējamās negatīvās iezīmes, Kalniņš atbildēja ar sakāmvārdu, ka no vannas līdz ar netīro ūdeni nevajag izmest ārā arī zīdaini.

Deputāte Jūlija Stepaņenko (S) vēlējās gūt precizējumu ĀM sniegtajai informācijai par Latvijas tiesībām atteikties no līguma ratifikācijas. ĀM direkcijas vadītāja apliecināja, ka dalībvalstu nacionālajiem parlamentiem būs tiesības neatbalstīt līguma ratifikāciju un tādā gadījumā tas nestāsies spēkā.

Kā ziņots, ES pārstāvji pauduši cerības, ka vienošanās uzmetums vērienīgajam, taču pretrunīgi vērtētajam brīvās tirdzniecības līgumam ar ASV tiks sagatavots līdz šā gada beigām.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. “muļķu zemei” atkal jauna dilemma: vai labāk ir mirt no “pārēšanās”, vai no “bada”…

  2. Viss pareizi,starts labs-vai iedos pielaidi???

Draugiem Facebook Twitter Google+