×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
23. septembris, 2017
Drukāt

Dalailama: Eiropas Savienības gars jāpārņem visā pasaulē! (3)

Foto: Reuters/Scanpix/LETAFoto: Reuters/Scanpix/LETA

“Es apbrīnoju Eiropas Savienības (ES) garu, tas jāpārņem visā pasaulē,” šodien preses konferencē sacīja Nobela miera prēmijas laureāts un budistu garīgais līderis Viņa Svētība Dalailama XIV.

Uzrunājot mediju pārstāvjus, Dalailama pauda prieku par atgriešanos Latvijā.

Viņš sacīja, ka uz pasaule mīt septiņi miljardi iedzīvotāju, kuriem ir atšķirīga valoda, identitāte, reliģiskā pārliecība un kultūra, tomēr cilvēkiem nevajadzētu fokusēties uz atšķirīgo. “Tas ir jāpārvar, jo šādu domu rezultātā rodas konflikti. Mēs visi vēlamies būt laimīgi, bet laimi iespējams sasniegt tikai ar mieru,” pauda budistu garīgais līderis.

Dalailama arī norādīja uz globālās sasilšanas problēmu, kas skar ikvienu pasaules iedzīvotāju, tāpēc šīs problēmas risināšanā visiem septiņiem miljardiem pasaules iedzīvotāju ir jāuzvedas kā vienotai kopienai.

Tāpat budistu garīgais līderis norādīja, ka pasaules lielākajām reliģijām ir atšķirības, tomēr tās visas vieno mīlestība un iecietība. “Jāsaprot, ka viens miljards pasaules iedzīvotāju nepieder nevienai reliģijai, tomēr šie principi ir attiecināmi arī uz viņiem,” sacīja Dalailama.

Aicināts komentēt situāciju pasaulē, Nobela miera prēmijas laureāts atzina, ka situācija ir skumja. Viņa ieskatā, pasaules līderiem jāmaina pieeja problēmu risināšanā, proti, jāatsakās problēmas risināt ar spēku, jo tādējādi varmācība tiek vairota vēl vairāk.

Tajā pašā laikā Dalailama uzsvēra, ka viņš apbrīno ES garu. “ES garam ir jāpaplašinās līdz Āfrikai, tālāk Āzijai, pat Krievijai. Pasaules savienība ir labākais veids kā būt vienotiem, tādējādi nodrošinot mieru. Tas ir mans sapnis, par ko nemitīgu stāstu,” teica Dalailama.

Daži ārvalstu žurnālisti vēlējās zināt, kāpēc budistu garīgais līderis neapmeklē viņu valstis, bet bieži apciemo Latviju. Dalailama stāstīja, ka pārsvarā Rietumu valstīs viņa mācību vēlas uzklausīt cilvēki no Krievijas, kuriem aizbraukt uz Indiju ir pārāk dārgi, bet viņš Krievijā nevarot ierasties. “Tāpēc arī krievi rīko tikšanos ar mani Latvijā,” atzina Dalailama.

Jau vēstīts, ka no šodienas līdz 25.septembrim “Skonto” hallē, Rīgā, norisināsies Nobela miera prēmijas laureāta un budistu garīgā līdera Viņa Svētības Dalailama XIV mācības.

Divu dienu mācībās “Vieduma un labestības filozofija” Viņa Svētība Dalailama koncentrēsies uz budisma mācības praktisko aspektu, tādēļ viņš ir izvēlējies skaidrot divus pamattekstus – Kamalašilas “Apceres pakāpes” un Dže Tsonkapas “Īsais Lamrim”

Tāpat mācību apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar divām izstādēm – Nikolaja Dudko budisma sakrālo gleznu jeb “thangha” izstādi “Dzogčen vizuālie tēli” un fotogrāfa Manuela Bauera izstādi “Viņa Svētība Dalailama XIV. Ceļš uz mieru”.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Jautājums šim Indijas panditam Atbildēt

  Parādiet kaut vienu likumu, kurš būtu izveidots no budisma filosofijas! Tāda nav! Šodien, visas valstis izmanto kristīgās pasaules juridiskās sistēmas. Nav iespējams izveidot likumus (attīstīt sabiedrību) no budisma filosofijas, kur “es “ nepastāv. Kāda tur morāles iespējamība? Kāda atbildība? jautājums budistiem: ja jau budismā metafizisks ‘es’ nepastāv , t.i. prāts (gars) un miesa nav atsevišķas realitātes, tad paskaidrojiet: kas tas ir (?), kam ir lemts visu laiku pārdzimt budisma mācībā? ko? nevarat izskaidrot? :)))) . Protams, var jau sev iestāstīt, ka viss ir tikai sāpes, kuras ir jāārstē. … Budisma mācība drīzāk izskatās pēc kropla putna, kuram ir tiki viens spārns … jo tas otrs , kas ir nepareizais (sāpes, tas kas palīdz saprast labo) – ir jāamputē … Tā lūk notiek, ja aizpasaulīgo mēģina ielkt pasaulīgā metodikā, proti, ja aizpasulīgo realitāi izkaidro ar pasaulīgu ārtēšanas metodiku (budas četri ceļi). Budisms (hinajāna) ir izredzētajiem, mahājāna ir maldu ceļš.

  • piebilde par "DELFIEM" Atbildēt

   Vēlējos šo viedokli ielikt Delfos, bet nekā! Mēģināju vairākas reizes! DELFOS laikam visi ir ar izskalotām smadzenēm, – kritisku domāšānau neatpazīst! 🙂

 2. atkal tiks šķelta Latvijas sabiedrība Atbildēt

  atkal tiks šķelta Latvijas sabiedrība, tulokjot šo Dalailamas pasākumu tikai vienā no mazākumtautību valodām t.i. krievu valodā? Jā, tā lūk tas ir,- Dalailama braukā apkārt un runā par savas tautas ciešanām, bet tajā pašā laikā uzspļauj uz citu tautu un valsti. Tulkojot savu pasākumu Latvijas valstij svešā valodā, dalailama tādējādi uzspļauj uz to kultūru, kuras dēļ šī valsts tika dibināta.

Draugiem Facebook Twitter Google+