×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
22. septembris, 2017
Drukāt

Dalailama: Pasaules līderiem piemīt 20. gadsimta sākuma domāšana (4)

Foto: EPAFoto: EPA

Pasaules līderiem piemīt 20. gadsimta sākuma domāšana. Viņi nesaprot to, ka pasaule ir mainījusies un šobrīd ir citāda, intervijā raidījumam “LNT Ziņas” piektdien norādīja trimdā mītošais Tibetas garīgais līderis Dalailama.

“Viņiem piemīt vecā domāšana un uzskats, ka visa pamatā ir spēks. Tas pats bija pirms Pirmā pasaules kara un Otrā pasaules kara. Spēka pielietošanas dēļ tika nogalināti miljoniem cilvēku. Mūsdienās ir zudusi cilvēcība. Neskatoties uz to, ka pasaulē ir dažādas intereses, šajā laikā mums būtu jādomā par to, kā veidot miera un dialogu gadsimtu. Cilvēkiem ir jābūt skaidram brīdinājumam, ka spēka pielietošana nav apspriežama un pieļaujama” saka Dalailama.

Lai arī Dalailama vairākus gadus oficiāli vairs nav politiskais līderis, politikas jautājumi joprojām ir viņa redzeslokā. Arī spriedze un saspringtā situācija pasaules attiecībās ar Ziemeļkoreju. Savās lekcijās Rīgā Dalailama koncentrēsies uz labestības un vieduma filozofiju. Oficiāli ar Dalailamu neviena Latvijas amatpersona netiksies, tomēr gan iepriekš, gan arī šoreiz viņa mācības plāno apmeklēt vairāki deputāti no Tibetas atbalsta grupas Saeimā.

“Mēs pārāk lielu uzmanību pievēršam nesvarīgajam – cilvēku rasei, nacionalitātei, ticībai. Un tieši ticību atšķirības izraisa vardarbību un tas ir ļoti bēdīgi. Ja uz to paskatāmies no dziļāka filozofiskā viedokļa – mēs visi esam vienādi. Un, ja mēs tā arī uztvertu pasauli, tas atrisinātu daudzas problēmas.”

Dalailamas lekcijas Rīgā raisījušas ne tikai Latvijas, bet arī daudzu kaimiņvalstu iedzīvotāju interesi. Šodien Rīgā ieradās arī astoņi divstāvīgie autobusi ar 600 cilvēkiem no Kalmikijas. Dalailamas mācības Rīgā būs iespējams dzirdēt sestdien un svētdien, bet pirmdien iecerēts dialogs – “Pasaules harmonijai nav robežu”. Dialogā ar Tibetas budistu garīgo līderi Dalailamu piedalīsies arī Jaunā Rīgas teātra režisors Alvis Hermanis, mūziķis un komponists Boriss Grebenščikovs, dokumentālā kino režisors Vitālijs Manskis un dramaturgs Ivans Viripajevs.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Ko tas vecis te meklē? Atbildēt

  Ko viņš pastāvīgi kuļas uz Latviju? Atradis garīgo vakūmu ko aizpildīt?

 2. Jautājums šim Indijas panditam Atbildēt

  Parādiet kaut vienu likumu, kurš būtu izveidots no budisma filosofijas! Tāda nav! Šodien, visas valstis izmanto kristīgās pasaules juridiskās sistēmas. Nav iespējams izveidot likumus (attīstīt sabiedrību) no budisma filosofijas, kur “es “ nepastāv. Kāda tur morāles iespējamība? Kāda atbildība? jautājums budistiem: ja jau budismā metafizisks ‘es’ nepastāv , t.i. prāts (gars) un miesa nav atsevišķas realitātes, tad paskaidrojiet: kas tas ir (?), kam ir lemts visu laiku pārdzimt budisma mācībā? ko? nevarat izskaidrot? :)))) . Protams, var jau sev iestāstīt, ka viss ir tikai sāpes, kuras ir jāārstē. … Budisma mācība drīzāk izskatās pēc kropla putna, kuram ir tiki viens spārns … jo tas otrs , kas ir nepareizais (sāpes, tas kas palīdz saprast labo) – ir jāamputē … Tā lūk notiek, ja aizpasaulīgo mēģina ielkt pasaulīgā metodikā, proti, ja aizpasulīgo realitāi izkaidro ar pasaulīgu ārtēšanas metodiku (budas četri ceļi). Budisms (hinajāna) ir izredzētajiem, mahājāna ir maldu ceļš.

 3. atkal tiks šķelta Latvijas sabiedrība Atbildēt

  atkal tiks šķelta Latvijas sabiedrība, tulokjot pasākumu tikai vienā no mazākumtautību valodām t.i. krievu valodā? Jā, tā lūk tas ir,- Dalailama braukā apkārt un runā par savas tautas ciešanām, bet tajā pašā laikā uzspļauj uz citu tautu un valsti. Tulkojot savu pasākumu Latvijas valstij svešā valodā, dalailama tādējādi uzspļauj uz to kultūru, kuras dēļ šī valsts tika dibināta.

 4. Ah hā hā hā !!! :) Atbildēt

  Ak tad Alvis Hermanis arī kaut ko saprot no filosofiujas , no reliģijām! ha ha ha hāā! 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+