×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
25. oktobris, 2012
Drukāt

Dālijām bija par slapju

Foto - LETAFoto - LETA

Šogad dālijas manā dārzā izauga tikai 50 cm augstas un neuzziedēja. Kāds tam var būt cēlonis? Vai maz vērts dāliju gumus celt ārā no zemes? 
Valija Rīgā

 

Cera augstumu var mainīt gan vietas izvēle, gan laika apstākļi. Pēc dāliju audzētājas un selekcionāres Ritas Zaļās domām, dālijām nav bijusi pa prātam lietiem bagātā vasara, īpaši, ja iestādītas pārāk mitrā vietā. Ja dālijas ilgstoši atradušās slapjā, sablīvētā, mālainā augsnē, tās nevarēja normāli attīstīties, savukārt no smilšainas un vieglas augsnes ātri varēja izskaloties barības vielas.

Pie vainas var būt arī slimība. Ja atsevišķi dāliju ceri ir ar šķirnei neatbilstošu, samazinātu augumu un kroplām, čokurainām lapām, gumi nekavējoties jāiznīcina. Slimiem augiem nav vietas dārzā!

Dažkārt pavasarī iegādātās šķirnes pirmajā gadā nespēj pietiekami ātri piemēroties jaunajiem apstākļiem. No tālām zemēm atceļojušas dālijas reizēm sevi parāda tikai trešajā audzēšanas gadā, bet ir arī tādas, kas mūsu apstākļos negrib augt.

Neuzziedējušās dālijas vajag izrakt un vizuāli novērtēt gumus. Ja tie ir normāla izmēra un bez redzamām slimību pazīmēm (nav apgrauzti, sapuvuši vai kā citādi bojāti), var mēģināt tos audzēt arī nākamgad, tikai nevajadzētu šīs dālijas stādīt dobes priekšplānā. Dārza kopējam jāvērtē savi laika un darbaspēka resursi, jo eksperiments var arī neizdoties. Dāliju novākšanu  uzsāk atkarībā no novācamo gumu daudzuma un laika apstākļiem. Jāņem vērā: ja apsals pumpuru josla, gums nederēs, lai cik labs tas izskatītos. Nav ieteicams stādīt nesadalītu ceru. Dalīt var rudenī, pa ziemu vai nākamā gada pavasarī.

– Mūsu dāliju audzētavā “Žvīgursala” ir nabadzīga augsne. Barības vielu trūkuma dēļ iepriekšējos gados vairākas ASV lielziedu šķirnes atpalika augumā un neuzziedēja. Šogad pirmo gadu pavasarī pamatmēslojumā izmantojām Yara Mila Complex 12-11-18 (25 kg) un papildmēslojumā jūlija sākumā – nitraboru. Rezultātā visas mūsu dālijas skaisti ziedēja un bija normāla auguma, – secina R. Zaļā.

Dāliju kolekcionāre un selekcionāre Aina Bērzate piebilst, ka dāliju krūmu augstumu ietekmē stādīšanas agrums, arī tas, vai pirms stādīšanas gumi paturēti gaismā un siltumā. Ja dālijas dārzā iestāda vēlāk par maija beigām, ziedēt tās sāk tikai augustā.

No svara ir arī šķirnes īpašības: ja dālijai nepatīk laika apstākļi, tā nezied, bet nākamajā gadā atkal var ziedēt.

– Manā dārzā no 200 šķirnēm neizziedēja desmit, dažas uzplauka tikai septembra beigās, – tā A. Bērzate. Katrā ziņā, ja redzams, ka dālija sāk nīkuļot, augu vajag pamielot ar šķidro mēslojumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+