×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
1. februāris, 2016
Drukāt

Dāmas medī, vīri dzen! Reportāža no pirmajām dāmu medībām Latvijā (5)

Foto - Kate ŠternaFoto - Kate Šterna

23.janvāris. Apmācies. Daži grādi zem nulles. Skrundas muižas piebraucamajā alejā pietrūkst vietas, lai novietotu automašīnu un visapkārt pilns ļaužu oranžās vestēs, cepurēs un šallēs. Elpa ziemīgajā gaisā jaucas vienā mākonī un paceļas debesīs. Tā arī mednieču domas un garastāvoklis ir pacilāts un priecīgs. Teju teju sāksies Latvijā pirmās medības, kurās piedalās tikai sievietes mednieces, bet kungi pildīs dzinēju lomu. Kopumā no dažādiem Latvijas novadiem bija ieradušās 25 mednieces. Dažām līdzi bija arī kungi, kuri šoreiz tika dzinēju lomas. Vistālāko ceļu mēroja viešņa no Rēzeknes. Janvāra priekšpēdējā sestdienā dzīšana notika Skrundas apkārtnē, medību kolektīva “Tālava” platībās.

Kad visi salika savus parakstus pārskatā un sapulcējās pagalmā, medību idejas autore, iedvesmotāja un todien arī vadītāja Linda Dombrovsa uzrunāja mednieces un dzinējus. „Tas ir vēsturisks moments. Līdz šim Latvijā nekas tāds nav bijis. Šīs ir pirmās, bet, es ceru, ne pēdējās dāmu medības”, viņa sacīja. Pēc obligātās drošības instruktāžas visi sakāpa automašīnās, lai dotos uz medību platībām.

MK “Tālava” medī gan privātās, gan Latvijas valsts mežu teritorijās. Pirmajās Lady Hunt medībās kopumā bija trīs masti. Viens iesildīšanās un divi lielāki, dziļāk mežā. Un, kā saka, dziļāk mežā, vairāk sniega. Brišana pa kupenām ir liels pārbaudījums, taču mednieces to godam izturējušas, kā pēcāk atzina tālavieši.

Pirmajā mastā krita trīs četrus gadus vecs kuilēns, ko nomedīja Lauma Zīle. Pēc masta bija brīdis sarunām, tai skaitā arī intervijām. Pirmās dāmu medības dokumentēja Skrundas televīzija. Pilna reportāža no pirmajām dāmu medībām ir skatāma Skrundas televīzijas kanālā youtube. TV raidījuma Uz meža takas komanda ar Jāni Kļaviņu priekšgalā uzņēma materiālus nākamajam raidījumam, tāpat pēc atziņām un zīmīgiem kadriem bija ieradusies laikraksta Kurzemnieks pārstāve Daina Tāfelberga. Pirmā pārtraukuma zīmīgākais brīdis bija tradicionālā ierinda, kuras laikā apsveica veiksminieci L. Zīli. Viņai pie cepures sprauda egles zariņu, ko lepni nēsāt visu dienu.

Otrais masts jau bija patālāk un lielāks. Šoreiz mednieces lenca palielu jaunu koku un krūmu audzi. Kā sacīja viens no vietējiem medniekiem, kas todien gāja dzinējos, šajā vietā var medīt jebkurā gada un diennakts laikā, jo te vienmēr ir dzīvnieki. Otrajā mastā tika redzētas mežacūkas un brieži. Medniecei no Liepājas puses Silvai Ķeirei veiksme uzsmaidīja pilnā mērā un viņai bija iespēja raidīt lodi uz staltbriežu bullis ar četrpadsmit žuburu ragiem. Pēc pieredzējušu mednieku vērtējuma uz aci, ragi varētu būs sudraba vērti. Pēc otrā masta mednieku mājā tika ēsta garda zupa un speķa rauši. Zīmīgs brīdis bija, kad atbrauca kravas džips un atveda medījumu. Visi kā viens nolika zupas traukus un cēlās, lai dotos apskatīt medījumu, vēl reiz sveikt veiksminiekus un uztaisīt pirmās fotogrāfijas. Briedis bija kritis dziļi mežā, vīriem nācās nopūlēties, lai viņu izvilktu.

Trešais masts nostāvēts pa kluso. Zvēri redzēti, bet medīt tos nebija iespējas. Tā arī iztika bez šāvieniem, bet prieku tas nemazināja. Kā pašā sākumā, ierindas priekšā teica Linda Dombrovska: “Ja neesam simtprocentīgi pārliecinātas par šāvienu, nešaujam. Pamājam ar roku un pasakām skaisti!”.

Īsa bija ziemas dienas un īsumā izklāstīti tās notikumi. Pilnu reportāžu lasiet žurnāla Medības februāra numurā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. To, jūs Rimi gaļas nodaļā paziņojiet pārdevējām 🙂

  2. meža zvēru nāves ballē šoreiz: Uzlūdz dāmas!

  3. Asins kārīgas mačkī …

  4. Tas taču kopš Ādama laikiem: -Dāmas medī, vīri dzen! –
    Parasti – muļķi sadzen ne to,ko vajadēja.
    Pēcāk maksā alimentus…

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +8
Alūksne +7.0
Daugavpils +7.7
Saldus +6.3
Liepāja +5.9
Jelgava +8.3
Ventspils +6.3
Limbaži +7
Madona +7.1
Rēzekne +7.4
Draugiem Facebook Twitter Google+