Laukos
Bizness

Dāņi kļūdījušies. PVD atceļ visus “Tukuma straumei” piemērotos ierobežojumus0

Foto – Shutterstock

Pārtikas un veterinārais dienests ir atcēlis visus uzņēmumam AS “Tukuma straume” piemērotos ierobežojumus suņu barības “Dogo” un kaķu barības “Ņau ņau”, kā arī izejvielu izplatīšanai, informē PVD pārstāve Ilze Meistere.

Ierobežojumi atcelti, jo no Austrijas laboratorijas (Osterreichische Agentur fur Gesundheit und Ernarungsicherheit GmbH) saņemtie analīžu rezultāti liecina, ka izmeklētajos barības paraugos karbamīds jeb unīrnviela nav konstatēts.

Austrijas laboratorijā testēšana veikta, izmantojot divas metodes. Vienā gadījumā karbamīda saturs tika noteikts mērot optisko blīvumu pie 420 nanometru (nm) viļņu garuma, bet otrā gadījumā, kā to paredz Eiropas Komisijas normatīvie akti, tas tika noteikts, mērot optisko blīvumu pie 435 nm viļņu garuma.

No Austrijas laboratorijas saņemtie analīžu rezultāti liecina, ka, izmeklējot barības paraugus ar noteikto metodi, t.i. mērot optisko blīvumu pie 435 nm viļņu garuma, karbamīda klātbūtne paraugos konstatēta netika.

PVD atkārtotai izmeklēšanai uz Austrijas laboratoriju nosūtīja tos uzņēmuma ražotās barības paraugus, kuros Dānijas laboratorija (Fødevarestyrelsens Laboratorie Aarhus) iepriekš konstatēja karbamīdu.

Dānijas laboratorija neoficiāli ir apstiprinājusi, ka, izmeklējot uzņēmuma “Tukuma straume” ražotās barības paraugus, ir kļūdījusies testēšanas metodes izvēlē.

“Šis incidents nedrīkst palikt bez ievērības, tāpēc dienests par to informēs Eiropas Komisiju. Nav iedomājams, ka uzraudzības dienesti nevar uzticēties laboratorisko izmeklējumu rezultātiem. Dienests uzņēmumam jau ir apliecinājis, ka šī situācija nav pieņemama un atvainojies arī Dānijas laboratorijas vietā,” atzina PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Jau vēstīts, ka “Tukuma Straume” pasūtīja neatkarīgas analīzes suņu barībai “Dogo ar mājputnu gaļu” (partijas numurs (kods) 2870; derīguma termiņš – 29.06.2018.), lai pārbaudītu karbamīda jwb urīnvielas klātbūtni tajā. Analīzes veica akreditēta laboratorija “Agrolab” Vācijā.

Iepriekš PVD barībā “Dogo ar mājputnu gaļu” konstatējis neatļauto vielu karbamīdu. Tā ir barības piedeva, kuru atļauts lietot atgremotāju ēdināšanā, bet suņu un kaķu barībā tā nedrīkst būt, jo var dzīvniekiem izsaukt organisma saindēšanos.

LA.lv