Latvijā
Sabiedrība

Tautas pārstāvji pakļaujas lielkapitālam. “LA” nedēļas apskats 4

Nedēļas nospiedumi

Darījums. Tautas pārstāvji pakļaujas lielkapitālam

Nodokļu reforma pieņemta. Finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas plāns – vienāds nodoklis itin visu veidu ienākumiem 20% apmērā – ir tikpat kā izdevies. Gandrīz visiem strādājošajiem 20% likme iedzīvotāju ienākuma nodoklim dos reālu ieguvumu. Nodokļu palielinājums uz 20% likmi uzņēmuma peļņas nodoklī un 20% likmi dividendēm un ienākumiem no kapitāla pieauguma. Pēc šī plāna nodokļus vairs nevajadzētu “optimizēt” un domāt, kurus kurā gadījumā labāk piemērot. Visur vienāds! Tomēr viena plata sprauga tīšām atstāta.

Izņēmums ir dividendes (ar 0% likmi), ja tās jau ir apliktas ar 20% uzņēmuma ienākuma nodokli peļņas sadales brīdī. Peļņu atstājot uzņēmumā, piemēro 0% likmi, bet, to izņemot, jāmaksā pat mazāk nekā līdz šim (pašlaik valsts budžetā nonāk 23,5% no izņemtās peļņas). Pēc reformas iedzīvotāju ienākuma nodoklis par saņemtajām dividendēm vairs nebūs jāmaksā, bet UIN likme būs 20%. Tātad galvenais VID identificētais “aplokšņu algu” avots – dividendes paliek, turklāt tās izņemt būs izdevīgāk nekā līdz šim. Ne tikai Kučinska valdība padevusies lielkapitāla lobijam (Latvijas Bankai, LDDK, Komercbanku asociācijai), bet arī par tautas kalpiem dēvētie Saeimas deputāti.

Cilvēks. Daniels Pavļuts atkal spēlē politikā

Pagaidām vēl oficiāli nepieteikts, tomēr tieši Daniels Pavļuts tiek izcelts kā nupat pieteiktās liberāļu kustības “Mēs par” līderis, un, iespējams, varētu kļūt arī par jaunās partijas priekšsēdētāju.

Daži piekritēji pat steigušies viņu salīdzināt ar nesen ievēlēto Francijas prezidentu Emanuelu Makronu – abi esot bijušie ekonomikas ministri, apmēram viena vecuma un par jaunu politisku kustību izziņo neilgi pēc vēlēšanām. Iespējams, polittehnologi tiešām ņēmuši vērā Makrona panākumu recepti. Protams, kopēšana vien neko negarantē, tomēr pagaidām jaunās partijas izredzes tiek raksturotas diezgan cerīgi: piesaistīti vairāki liberāļu aprindās populāri viedokļu līderi, sabiedrībā jaušams pieprasījums pēc kaut kā jauna, turklāt varētu atņemt balsis (un varbūt arī citus resursus) ne vien panīkušajai “Vienotībai”, bet arī “Saskaņai”. Kustība jau sākusi rosīties šajā lauciņā, solot, piemēram, naturalizācijas atvieglojumus.

Pavļuts ir profesionāls mūziķis, ieguvis bakalaura grādu klavierspēles specialitātē Latvijas Mūzikas akadēmijā, Londonā studējis kultūras menedžmentu, bet Hārvardā – sabiedrības vadību. No 2003. līdz 2006. gadam bijis Kultūras ministrijas valsts sekretārs, bet politikā savulaik ienāca kā Zatlera Reformu partijas virzīts pārstāvis. Zīmīgi gan, ka partijā viņš iestājās tikai pēc tam, kad jau bija ieguvis ekonomikas ministra amatu. Tolaik viņu nevarētu raksturot kā spilgtu politisku līderi, drīzāk kā tehnokrātu, kas par savas jomas jautājumiem spēj veikli komunicēt arī, piemēram, intervijās angļu valodā ārzemju televīzijām.

Taču Pavļuta paiešana malā ir diezgan noslēpumaina, jo pēc Valda Dombrovska demisijas jaunā valdības vadītāja Laimdota Straujuma diezgan kategoriski atteicās iekļaut viņu sava Ministru kabineta sastāvā. Publiski kā arguments tika minēta ekonomikas ministra atbildība Zolitūdes traģēdijā, tomēr it kā bijuši arī citi būtiski argumenti. Kas zina, varbūt šī informācija “uzpeldēs”, kad jaunā partija nopietni iesaistīsies politiskajā cīņā.

Kauns. Sudrabas ēnā

Inguna Sudraba ir viena no tām politiķēm, kuras vārds parādās publicētajās “Rīdzenes sarunās”.

“Tas Maskavā ir nolemts, ka mums vajag Sudrabu par premjeri…” tā savulaik sprieduši Viesturs Koziols un Ainārs Šlesers. Šāda atklāsme ir vairāk nekā skandaloza, jo īpaši tagad, kad atklājies, ka Krievija pēdējos gados centusies iejaukties daudzu valstu politiskajos procesos. Zināms, ka arī vēlāk Šlesers aktīvi lencis bijušo valsts kontrolieri, ko pierāda kaut vai savulaik raidījumā “Nekā personīga” demonstrētie kadri par kādu noslēpumainu tikšanos – tā gan notikusi nevis viesnīcā “Rīdzene”, bet Vecrīgas restorānā “Kaļķu vārti”.

Ēnas, kas velkas līdzi no pagātnes, tomēr nebija traucējušas Sudrabai braši pieteikt sevi dalībai parlamentārās izmeklēšanas komisijā, kurā paredzēts pētīts “Rīdzenes sarunu” lietu (nevienam citam komisijas loceklim šāda aizdomu ēna līdzi nevelkas). Tomēr vēl ciniskāks ir fakts, ka tieši Sudraba kļuvusi par komisijas vadītāju. Tur tagad izveidojusies savdabīga mini koalīcija – “Saskaņa”/ZZS/”No sirds Latvijai”/Reģionu apvienība. Paliek jautājums, vai Maskavā to akceptē?


Prieks. “Pipari” uz skatuves un ielās

Trīsdesmit tūkstošus klausītāju – maksimālo cilvēku skaitu, ko spēj uzņemt Lucavsala, – aizvadītās ceturtdienas vakarā pulcēja pasaules fankroka gigantu “Red Hot Chilli Peppers” – grandiozais koncertšovs.

“Piparu” vēsturiskā (jo pirmā un vienīgā) viesošanās Rīgā izvērtās par vienu no plašāk apmeklētajiem ārvalstu mūzikas zvaigžņu koncertiem Latvijas koncertvēsturē, norāda koncerta rīkotāji, aģentūra FBI. Iespaidīgais priekšnesums Daugavas krastā bija daļa no “The Getaway” koncerttūres, kura, pēc mūzikas žurnāla “Pollstar” datiem, ir viena no 2017. gada ienesīgākajām koncerttūrēm pasaulē.

Arī Rīgā sabraukušie fani bija gatavi šķirties no 69 līdz pat 249 eiro par biļeti, lai beidzot vaigā skatīt savus jaunības dienu elkus. Šādi rokkoncerti pašlaik kļūst par retumu, publikai pieprasot rūpīgi atstrādātus šovus, kuros nav vietas cilvēciski pašķībai dziedāšanai vai, mūziķim aizrautīgi lēkājot, drusku sašķobītam ģitāras rifam. Te tas viss bija, liecinot, ka rokmūzikas laikmets, pateicoties dzīvajiem veterāniem, vēl nav pagājis.

Tikmēr publikā arī jaunā paaudze, daudzi no viņiem karnevāla cienīgos piparu tērpos vai čili piparu virtenēm ap kaklu, mēģinot vismaz ritmiski kustēties ģitāru, basa un bungu dārdoņā, pat ja veco dziesmu vārdi nemaz nav zināmi. Pūlī dzirdama arī igauņu un lietuviešu valoda, un ne jau tikai tāpēc, ka kaut kur solista Kīdisa senčos esot lietuvieši – koncerts bija vienīgais Baltijā. Starp citu, mūziķus ceturtdien varēja vērot ne jau tikai uz skatuves – leģendārie rokeri tika manīti miermīlīgi pastaigājamies arī Rīgas ielās kopā ar līdzi atbraukušo jauno paaudzi, neliedzot autogrāfus un fotografēšanās iespējas sajūsminātajiem faniem turpat pie viņu apmešanās vietas – viesnīcas “Bergs” durvīm.

Noslēpums. Jūrmalas pērle no Baku

Pasaulē populārais ziņu kanāls “CNN” saviem skatītājiem atklājis, kur tad patiesībā slēpjas Jūrmalas pievilcība, kam pretī nespēj turēties neviens, pat ne aizokeāna TV reportieri. “CNN” filmēšanas grupa traucās šurp, lai ierastos Laimas Vaikules rīkotajā randiņā jeb koncertfestivālā. Tiesa, viņi bija neaicināti viesi un netaisījās jūsmot par ballīti. ASV žurnālisti traucās uz Jūrmalu ar vienu vienīgu mērķi – satikt Laimas uzaicināto azerbaidžāņu popzvaigzni Eminu Agalarovu.

Pateicoties tēva draudzībai ar Donaldu Trampu, Emins kļuvis par starpnieku ASV prezidenta un Krievijas starpā. Kā redzams, tas viņam vismaz uz brīdi ļāvis kļūt arī par īstu Jūrmalas pērli. Ar amerikāņu žurnālistiem Agalarovs gan bija nerunīgs un paziņoja vien to, ka komentāru nebūs. Negribas ticēt, ka Emins bija tikpat mēms saskarsmē ar citiem politiski ietekmīgiem ļaudīm, kuru Laimas randiņā netrūka. Varam vien minēt, kādi nozīmīgi jautājumi Jūrmalā kārtoti. Kā zināms, koncertfestivāla apmeklētāju vidū bija arī mūsu valsts pirmais pāris. Tomēr, kā apgalvo Valsts prezidenta preses padomnieks Jānis Siksnis, prezidents Vējonis apmeklējis tikai koncertu un nekādi randiņi pasākuma laikā viņam nav bijuši.

Sagatavojuši: Ivars Bušmanis, Māris Antonevičs, Aija Kaukule, Guntis Ščerbinskis

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Latvijā aizturēts Ukrainas bankas “CityCommerce Bank” līdzīpašnieks
9 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Cilvēki pazuda bez pēdām… Sākta tiesvedība par šausminošām slepkavībām Rīgā
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
No vārda “nacionāls” nevajag kautrēties. Saruna ar profesori Maiju Kūli 1
Intervija 8 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Balinska skaisti vārti papildlaikā nodrošina “Dinamo” uzvaru Ņižņijnovgorodā
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
8 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Sirsnīgā gaisotnē piedzīvota filmas “Saule brauca debesīs” pirmizrāde
Speciālreportāža 7 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Bordāna valdības projekts iesviests papīrgrozā 1
8 stundas