×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
13. decembris, 2012
Drukāt

Dānijā atrasta pirmā Andersena pasaka

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Dānijā ir atrasta pirmā pasaka, kuru sarakstījis slavenais dāņu pasaku autors Hanss Kristiāns Andersens, laikrakstam “Politiken” pavēstīja nozares eksperti. Šī īsā pasaka ar nosaukumu “Tauku svece” stāsta par sveci, kurai ir grūti atrast savu vietu pasaulē, līdz sērkociņu kastīte atklāj sveces vērtību un aizdedzina tās dakti.

Nodzeltējušo manuskriptu ar pasaku, kas uzrakstīta ar tinti, oktobrī atrada vēsturnieks Esbens Brage dokumentu kastes dibenā Fīnas Nacionālajā arhīvā, kas atrodas netālu no Andersena dzimtās pilsētas Odenses. Atrasto manuskriptu, kurā ir apmēram 700 vārdu, pēc tam izpētīja eksperti.

Pasaka ir veltīta “Bunkeflodas kundzei no viņai uzticīgā H.K.Andersena”.

Eksperti uzskata, ka Andersens uzrakstījis šo pasaku 19.gadsimta divdesmitajos gados. Bunkeflodas kundze bija palīgmācītāja atraitne, kuru Andersens bērnībā apmeklēja, lasīja viņai priekšā un no viņas aizņēmās grāmatas.

Atrastais manuskripts ir kopija, kuru izgatavojusi Bunkeflodas kundzes ģimene, bet manuskripta oriģināls nav atrasts. Šo kopiju Bunkeflodu ģimene nosūtīja Plumu ģimenei, kuras dokumentos arhīvā tā tika atrasta.

Eksperti atzīst, ka šī pasaka ar vienkāršo stilu atšķiras no Andersena elegantajiem brieduma laika darbiem, tātad tā var būt sarakstīta 19.gadsimta divdesmito gadu vidū, kad Andersens mācījās klasiskajā ģimnāzijā.

“Tas ir sensacionāls atradums,” laikrakstam “Politiken” paziņoja Odenses pilsētas muzeja darbinieks Ejnars Stigs Askgors, kurš ir viens no galvenajiem Andersena ekspertiem Dānijā. “[Sensacionāls] daļēji tāpēc, ka tas uzskatāms par Andersena pirmo pasaku, un daļēji tāpēc, ka tas parāda viņa interesi par pasakām jaunības gados, pirms viņš kļuva par pasaku autoru,” sacīja Askgors.

Viņa secinājumus apstiprināja divi citi Andersena eksperti – Dānijas Karaliskās bibliotēkas pētnieks Bruno Svindborgs un Andersena centra un Dienviddānijas Universitātes profesors Johans de Miliuss.

Andersens 1805.gadā piedzima kurpnieka un veļas mazgātājas ģimenē Odensē, bet nomira 1875.gadā Kopenhāgenā. Pirms viņa pirmās pasaku grāmatas iznākšanas 1835.gadā Andersens savā literārajā darbībā bija pievērsies galvenokārt dzejai.

Andersena darbi ir tulkoti 125 valodās. Āzijā viņa pasakas ir sevišķi populāras Ķīnā un Japānā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+