×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
14. janvāris, 2012
Drukāt

Dānijas karaliene svin savas valdīšanas 40.gadskārtu

LETA/AFPLETA/AFP

Dānijas karaliene Margrēte II 14.janvārī svin 40 gadu kopš uzkāpšanas tronī.

Atzīmējot 1972.gada 14.janvāri, kad toreizējā kroņprincese 31 gada vecumā pēc tēva nāves kļuva par pirmo sievieti Eiropas vecākās monarhijas vadībā, karaliene dosies braucienā ar karieti pa Kopenhāgenas centru un rīkos pieņemšanu Dānijas galvaspilsētas mērijā, bet vakarā Dānijas Radio koncertzālē notiks svinīgais koncerts.

Margrēte, kas bija vecākā no karaļa Frederika IX un karalienes Ingrīdas trim meitām, kļūstot par karalieni, jau bija precējusies ar francūzi Anrī de Labordu de Monpezā, kurš pēc viņas kronēšanas kļuva par monarha dzīvesbiedru Henriku. Margrētes un Henrika dēli Frederiks un Joahims tolaik bija attiecīgi četrus un trīs gadus veci.

40 gadu laikā Margrēte no kautrīgas mākslinieces ir kļuvusi par populārāko monarhu Eiropā. Karalienes mati ir nosirmojuši, un tagad viņa jau ir vecmāmiņa septiņiem mazbērniem.

Margrēte ir pazīstama kā kaismīga smēķētāja. Lai gan karalienes zobi no smēķēšanas ir nodzeltējuši, pavalstnieki neuzskata šo viņas paradumu par netikumu un par citiem smēķētājiem mēdz teikt, ka viņi “smēķē kā karaliene Margrēte”.

71 gadu vecā karaliene, kas tautā iesaukta par “Margrietiņu”, ir ļoti populāra Dānijā. Decembrī veiktā sabiedriskās domas aptaujā apmēram 80% dāņu atzinīgi vērtēja savu monarhiju.

Margrētes II popularitāti ir vairojis viņas mākslinieciskais talants un daudzu valodu prasme. Viņa piedalījusies daiļliteratūras tulkošanā, kā arī radījusi tērpus un scenogrāfiju daudzām lugām un televīzijas seriāliem Dānijā.

Karaliene izceļas galvenokārt kā grafiķe un gleznotāja un ir ilustrējusi daudzas grāmatas, tostarp Džona Tolkīna “Gredzenu pavēlnieka” 2002.gada izdevumu. Viņas pusabstraktās gleznas ir izstādītas muzejos un mākslas galerijās gan Dānijā, gan ārvalstīs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+