Pasaulē
Eiropa

Šaušalīga slepkavība: Dāņu inženieri apsūdz zviedru žurnālistes Vallas nāvē 16


Zviedru žurnāliste Kima Valla.
Zviedru žurnāliste Kima Valla.
Foto – REUTERS/LETA

Dāņu inženieris un zemūdeņu konstruktors Peters Madsens apsūdzēts zviedru žurnālistes Kimas Vallas nonāvēšanā uz viņa zemūdenes “Nautilus”.

Šaušalīga slepkavība

Vakar Kopenhāgenas apgabaltiesā sākās prāva, kurā Madsens varētu tikt apsūdzēts “nonāvēšanā aiz neuzmanības”, taču tiesu eksperti atzīmē slepkavības šausminošās detaļas, jo Vallas ķermenis tika atrasts bez galvas un atdalītiem locekļiem, ziņo aģentūra AFP. Dānijas prokuratūra ir lūgusi Kopenhāgenas apgabaltiesu pagarināt 46 gadus vecā Madsena aizturēšanu, apsūdzot viņu 30 gadus vecās Vallas slepkavībā un viņas līķa apgānīšanā. Šaušalīgā slepkavība ir samulsinājusi izmeklētājus un šokējusi sabiedrību. Vallas torss bez galvas tika atrasts peldam ūdenī Kopenhāgenas tuvumā 21. augustā, desmit dienas pēc viņas pazušanas. Žurnāliste bija devusies intervēt Madsenu uz viņa izveidotās zemūdenes, un, kad neatgriezās mājās pēc 10. augustā paredzētās intervijas, viņas draugs 11. augustā ziņoja policijai par Kimas pazušanu.

Tajā pašā dienā Madsens tika izglābts Ēresuna šaurumā starp Dāniju un Zviedriju, kur nogrima viņa zemūdene. Izmeklētāji ir izcēluši un pārmeklējuši zemūdeni, ko, policijas ieskatā, Madsens nogremdējis tīšām. Valla, Kolumbijas Žurnālistiskas skolas absolvente, bija brīvā žurnāliste, kuras raksti par zemestrīci Haiti, moku kambariem Ugandā, tīmekļa lietošanu Kubā bijuši publicēti laikrakstos “The Guardian”, “The New York Times” un citos.

Pēc aizturēšanas 12. augustā Madsens apgalvoja, ka Valla gājusi bojā nelaimes gadījumā viņa 18 metrus garajā zemūdenē un ka viņš izmetis viņas līķi jūrā Koges līcī netālu no Kopenhāgenas. Viņš noliedzis, ka būtu atdalījis no ķermeņa viņas galvu un locekļus, taču izmeklētāji atklājuši, ka viņas ķermenim bijis piestiprināts metāla priekšmets, lai līķis neuzpeldētu, un zemūdenes iekšienē atrastas viņas asiņu pēdas.

Kopenhāgenas policijas izmeklētājs Jens Mellers apliecinājis, ka zemūdenē atrasto asiņu pēdas, atrastā ķermeņa un viņas zobu sukas DNS paraugi apstiprina, ka tie pieder Kimai Vallai. Izmeklētāji turpina meklēt viņas ķermeņa daļas, kas varētu kaut ko liecināt par nāves cēloni. Prokuratūra nav izteikusies par Madsena varbūtējiem motīviem, taču tiesa varētu pieprasīt, lai viņam tiktu veikta psihiatriskā analīze.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Ekscentrisks dīvainis un talantīgs inženieris

Ekscentriskais dīvainis Madsens esot bijis talantīgs inženieris un bijis apsēsts ar zemūdeņu projektēšanu un būvi. Madsena un viņa brīvprātīgo palīgu grupas 2008. gadā uzbūvētā zemūdene “Nautilus” bija lielākā privātā zemūdene, viena no trim zemūdenēm, ko uzbūvējis Madsens. Viņš esot palaidis arī vairākas raķetes, plānojot attīstīt privātus ceļojumus kosmosā. “Mana kaislība ir atrast ceļus, kā doties vēl nezināmajās pasaulēs,” viņš rakstīja tīmekļa vietnē “Rocket Madsen Space Lab”. Viņa paziņas atzīst, ka Madsenam ir nesavaldīgs un ķildīgs raksturs. 2015. gadā viņš nosūtījis vēstuli diviem saviem palīgiem, apgalvojot, ka “Nautilus” ir “uzlikts lāsts”. “Šis lāsts esmu es. Uz “Nautilus” nekad nebūs miera, kamēr es dzīvoju,” Madsens rakstīja vēstulē saviem palīgiem. Madsena advokāte Betina Engmarka paziņojusi, ka viņas klients turpina apgalvot, ka noticis “nelaimes gadījums”. Notiesāšanas gadījumā viņam draud cietumsods no pieciem gadiem līdz mūža ieslodzījumam.

LA.lv