×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
27. decembris, 2016
Drukāt

Darbā bijis pusstundu, jo maza alga. Uzņēmēji pastāsta par savu pieredzi, pieņemot darbā bēgli (49)

Optikas salona īpašnieks Mārtiņš Kossovičs. Ekrānšāviņš no LNT Ziņu sižeta.Optikas salona īpašnieks Mārtiņš Kossovičs. Ekrānšāviņš no LNT Ziņu sižeta.

Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) kā darba meklētāji reģistrēti 33 bēgļi un personas ar alternatīvo statusu, taču tikai trim līdz šim izdevies iekārtoties darbā, otrdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Darba atrašana bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu nesokas – daļa vēlas lielāku algu, citi nevēlas strādāt mazkvalificēto darbu. Tikmēr vilšanos piedzīvojuši arī tie darba devēji, kas bija devuši iespēju nopelnīt bēgļiem.

Piemēram, kafejnīcā Rīgas centrā kā pavāra palīgam par 410 eiro algu bija jāstrādā Tarikam, bēglim no Irākas. Taču Tariks tur nenostrādāja pat vienu dienu.

“Viņš pusstundu bija un tad izdomāja, ka grib lielāku algu, protams, ko mēs nevaram maksāt. Tad viņš apģērbās un aizgāja,” stāstīja kafejnīcas saimnieks Ivars Upenieks.

Darbs Tarikam piedāvāts aiz žēluma, internetā lasot, ka ar bēgļa pabalstu 139 eiro apmērā viņš nespēj izdzīvot, bet Vācijā saņēmis noraidījumu darba vīzai. Bēgļa attieksmi ēdnīcas īpašnieks sauc par necieņu.

“Protams, ka vilšanās, jo bijām norunājuši. Viņš 100% teica, ka to darīs,” norādīja Upenieks. Kafejnīcas saimnieks bēglī ir tik ļoti vīlies, ka vairs nevienam citam bēglim darbu nepiedāvāšot: “Nu, laimes meklētājs, negrib strādāt!”

Zināmā mērā vilšanos piedzīvojis arī optikas salona īpašnieks Mārtiņš Kossovičs, kurš ļoti aktīvi centās palīdzēt patvēruma meklētājam no Eritrejas Filmonam. Bēglis nostrādāja divus mēnešus, bet decembrī pazuda.

“Pateica, ka viņš pieņēmis lēmumu – tanī dienā sakot, ka parīt – doties no Latvijas projām, un līdz ar to mums darba attiecības vajadzēja izbeigt dažu dienu laikā. Viņš devās uz Vāciju un, kā viņš teica, pēc tam uz Franciju,” stāstīja Kossovičs.

Salona īpašnieks vērtē – bēglim no Eritrejas neesot bijis iemesla sūdzēties par algu, jo strādājis ofisa darbu.

“Atzīšu, viņā mēs ieguldījām daudz vairāk nekā tādā vidusmēra mūsējā darbiniekā, sākot no darba vides pielāgošanas, apmācībām. Tāpēc bija tāds sarūgtinājums, nolaidās rokas uz pāris dienām,” atzina Kossovičs.

No NVA reģistrētajiem darbu izdevies atrast retajam. “Īpašas pūles pielikām, atradām darbu lielveikalā, kur cilvēks strādāja par palīgstrādnieku. Vēl viena persona tika iekārtota darbā šūšanas cehā, bet diemžēl, iepazīstoties ar darba pienākumiem un darba apstākļiem, persona saprata, ka tas īsti nav viņai pa spēkam,” stāstīja NVA vadītāja Evija Simsone.

Problēmas ir ar sievietēm, kuras nespēj pierast pie astoņu stundu darba režīma, jo savās izcelsmes valstīs kultūras īpatnību dēļ nebija strādājušas vispār. Savukārt patvēruma meklētāji ar augstāko izglītību atsakās strādāt mazkvalificēto darbu, taču strādāt specialitātē liedz nespēja runāt latviski.

“Mēs tomēr mēģinām viņus pārliecināt sākotnēji strādāt vienkāršāku darbu, lai viņi varētu uzturēt sevi šeit un tagad un plānot savu karjeras izaugsmi nākotnē. Protams, viņi uzsver, ka viņi grib iegūt darbu profesijā. Tas diemžēl nav iespējams, uzreiz atbraucot, iegūt darbu specialitātē,” norādīja NVA projektu vadītāja Antra Jansone.

Tikmēr uzņēmējs Kossovičs, kurš pats pēc savas iniciatīvas pieņēma darbā bēgli, neizprot, kāpēc ne NVA, ne arī bēgļu sociālie mentori nav pat interesējušies par darba attiecību pārtraukšanas iemesliem.

Pievienot komentāru

Komentāri (49)

 1. Kad BĒGLIS izlasīs šos komentārus viņš kļūs par TERORISTU.

 2. Da labriit ,shajaa valstii maksaa treshdalju no taa ko jaasanjem

 3. AAaaaaaaaahahaaaaaaa!!! Dienvidu princim liek straadaat!!!! Galiigi jau safaareejushies?! 😀

 4. Ha, nu .. Kossovič! Metropole pat minimālo algu nevar nopelnīt, tajā skaitā arī tā .. daļa ko maksājat tiek aploksnes izsniegta!!!! No tās optikas mūk pat vietējie!!!

 5. Ha, nu .. Kossovič! Metropole pat minimālo algu nevar nopelnīt, tai

 6. Un plus šis noder arī lai Krievijā palaistu kaut kādu mediju pīli pa zinām..
  Teiksim ebrejiem var palaist ballīti 43.g. stilā propagandai..
  Un plus vispārēju spriedzi pakurināt reģionā. Man jau vairāk škiet, ka tas norietumu puses nak ne no austrumu..
  Vispār iesaku sitajā hibrīdkara laikā mazak strādāt zu emocijam vairāk uz pratu.
  Man tā mūsu publikas paaklā hiperemocionalitate tā nevisai.. skjiet mazliet aprobežota.

 7. Neviena valsti vins nevar dabut darbu,adbilstosi savam zinasaam.Tadu darbinieku netrukst.Bet melnodarbu darit vins nevelas.Ir redzeti,kas naud un cikst.Bet uz pabalstiem sedet patik.Nu protams ne musu valsti.Tas ir pilnigi garam.Tapec jau muk prom.

 8. Pareizi Tariks izdarīja! Apzinās un skaidri parāda ar rīcību, cilvēka dzīves laika tērēšanas vērtību. Ko mēs, vietējie varoņi – gļēvuļi, astes starp kājām un apdiršam aiz muguras “priekšniekus”, ka algas par mazu. Gadsimtiem gaužamies līdz skaudība, nenovīdība, purpināšana ir jau tautas ģenētiska problēma.

 9. Lato Lapsas reportāžā it kā no šausmīgi nabadzīgās Eritrejas varat izlasīt, ka šajā valstī maza alga ir 400 ASV dolāru!!!!

 10. Neatbalstu to visu padarīšanu ar bēgļiem,bet,neatbalstu arī to,ja pavāra palīgam maksā 410 eiro,un vēl Rīgas centrā,kur kafeinīcai ir labs apgrozījums.Jūs privātuzņēmēji ņirgājaties par cilvēkiem.
  Pats esmu nostrādājis trīs gadus vācijā,jā,darīju melno darbu celtniecībā,bet saņēmu 13 eiro stundā,dzīves dārdzība,pārtika lētāk,kā LV,ok,par vienistabas dzīvokli bija mēnesī 680 eiro,bet man naudas pietika.LV’uzņēmējiem tak jāpelna vismaz 200 procenti,citādi,tas nav bizness.

  • Tu, nodibini šeit uzņēmumu, nomaksā visus maksājumus un tad pamēģini izmaksāt sev algu. Hrenov Vācijas strādniek. Ne tu vienīgais esi strādājis Vācijā, bet šeit ir LV.

 11. Latvijā kārtojot uzturēšanās lietas uz sienām visurs jābūt sarkanam uzrakstam visās valodas:
  Ja tev kas šeit (Latvijā) nepatīk, tad droši pako čemodānu, dodies uz staciju un ar Dievpalīgu!

  Jā – Musulmaņu sievietēm šoks – te jāstrādā, jo redz tā neprot to ko jau kopš 1.republikas laikiem spēj/var emancipētā Latviešu sieviete, kas pati spēj par sevi parūpēties un nefantazē, ka ‘laulība laulības pēc(jo tas taču ir ‘sievietes pienākums’) ir kāda labklājības atslēga. Tas cik tas ir labi/slitki – lai spiež katrs individuāli.

  Es personīgi uzskatu, ka katram ir dota brīva griba pieņemt lēmumus – tas ka kāds šo lēmumu balsta to saskaņojot ar kādu politisku/reliģisku dogmātu – jau ir konkrētā lēmuma pieņēmēja atbildībā.

 12. da nenemt vinus vispar tos slinkus

 13. tikai Latvijas sieviete var strādāt , iznēsāt strādādama bērnus, dzemdēt tos un audzināt, nereti strādādama paralēli algotu darbu. tikai Latvijas sievietes audzina bērnus un vienlaikus strādā divos darbos,lai bērnus pabarotu un apģērbtu, izskolotu un nodrošinātu viņiem daudzmaz normālu bērnību materiāli. tikai Latvijas sievietes strādā līdz 63 gadu vecumam, lai pēc tam nabadzībā un slimībā, nogurušas un salauzītas vadītu savas trūcīgās vecumdienas. bēgļi tā nav pieraduši. vai pret Latvijas sievietēm, mātēm šajā valstī tiek izrādīta kāda pretimnākšana un cieņa? nē! arī tām nē
  , kuras izaudzinājušas trīs un vairāk bērnu. Katram normālam cilvēkam būtu jāsaprot, ko no sievietes prasa vairāku bērnu iznēsāšana, piedzemdēšana un izaudzināšana – gan fiziski, gan garīgi. Bet Latvijas sabiedrībai un īpaši varām vēl tālu līdz SIEVIETES – MĀTES adekvātai novērtēšanai, saudzēšanai, atbalstīšanai, lološanai. ĻOTI TĀLU.

 14. A kur visi velkamisti lelie palīgi, nav pie sevis uzņēmuši?

 15. Neizprotu vaimanologus Atbildēt

  Visiem, kuri saka seit nevis nevar bet negrib – arī noteikti ir piremajās vamanātaju rundas par to, cik grūti ir uzņemējiem.
  Vaine?
  Galvenais ir nevis priecaties, ka tiekam vaļā no imigrantiem, bet knābat nost savējos.

 16. Geniālais Sorosa plāns.. Patiesību sakot kaut kas sizofrēnisks.

 17. Pat bēgļi negrib strādāt pa minimālo.un vēl to pašu minimumu atvilks.ar ko tie resnie kuiļi domā,ar dir..u.
  Visiem braukt tik prom no LV lai saprot ko dara.Pats vairs vispār nestrādāšu LV oficiālu darbu,kur kapeikas atmet taka sunim.Paši sev pilnas kabatas piebāž.Vienreiz jau biju UK un domāju drīzumā agriezties tur atpakaļ uz palikšanu.Domāju ka daudzi cilvēki tā darīs,jo tagat tik cenas paaugstin un algas samazin,lohu bars.

  • Ja domā, ka iegriezīsi globalistu valdībai, atstājot citiem labu zemi, tas ir naivi. Viņi to tieši arī grib. Pasaule cilvēku ir par daudz un visiem nepietiek zemes. Piešķurēt klāt rekur grib arābus un nēģerus lai nebūtu tādu tautu lai viņas izsķīst.
   Tie kam tikai tu iegriezīsi būs Tavi senči.

  • P…is tik taisni un nesmirdi te!

 18. Kamēr ierēdņi algās saņems tūkstošus bet strādnieks 400eiro tikmēr šinī valstī iedzīvotāji turpinās aizbraukt to pat bēgļi no Āfrikas ir sapratuši labāk nolikt karoti nestrādājot nekā vergam strādājot

 19. Uzreiz atklājas kāda veida “bēgļi” tie ir. Ekonomiskie imigranti un nekas cits!!!

  • un ja tev būtu jāatstāj mājas karadarbības vai represīvo draudu dēļ savā zemē un jādodas bēgļu gaitās. Vai tad tu dotos uz Somāliju vai Rumāniju. Loģiski, ka meklētu valsti ar labāku dzīves līmeni. Tāpat kā otrā pasaules kara laikā mūsu tautieši devās bēgļu gaitās gan uz Vāciju, gan Ameriku, gan Austrāliju.

 20. Bēgli [kurš mūsu valstī nav nodzīvojis pat gadu] pieņem darbā optikas salona īpašnieks, bet vietējos latviešus?
  Esmu izmācījusies biroja administratora profesiju un man viņa piedāvātais amats birojā būtu bijis ļoti vajadzīgs.
  Taču darbā neņem vietējos, kuriem nav pieredzes attiecīgā profesijā.
  Kā tad lai es tieku pie tās pieredzes, ja bēgļus bez attiecīgās izglītības šajā jomā pieņem darbā, bet vietējos ar atbilstošo izglītību nē…?! Absurds!

  • Tev vispār ir kāda informācija par šo konkrēto bēgli ko pieņēma strādāt optikas salonā…? Varbūt viņam ir tieši šāda specialitāte ar lielu pieredzi…? Un uzņēmējam ir tiesības izvēlēties vai ņemt darbā cilvēku ar pieredzi un zināšanām neatkarīgi no tautības, rases, dzimuma, vecuma, seksuālās orientācijas, un reliģiskās piederības, vai tādu, kas ir pēc skolas sola bez pieredzes, bet tautietis. Draudzība un patriotisms ne vienmēr iet roku rokā ar biznesa interesēm. Kā saka, biznesā draugu un radu nav, ir tikai intereses.

   • Ooo!! Skatos te ir ieviesies kads velkamists..:)

   • Optikas salona īpašnieks bija nodrošinājis viņam visas darbam nepieciešamās apmācības. Tāpēc jau ir tik sašutis. (Un dumjš.)
    Kāds naivums! Sen jau bija zināms, ka šie nav strādātāji.

 21. Nu viņi nav skrējuši šurp darba meklējumos, tas tak ir skaidrs, ta ir tāda pat ne tauta, bet suga ,kas pilnīgi droši grib parazitēt,skrējiens pakaļ ES naudai-pabalsti,atbalsti mums pienākas,sievietes nav pieradušas strādāt,varētu padomāt visas šeihu mantinieces,kskaidrs ka atvestasšurp lai būtu pabalstu daudzims kopsummā lielāks ģimenē…

  • Un kas tu pats esi…pieticīgais latvieti, kas samierinās kā ir tā ir. Ko tad mēs, valdība jau vainīga…? Vai tas, kas 700 gadu verdzībā dzīvojis, ar savu pieticību un pazemību jau gēnos…? Galvenais, ka ir darbs, un ja vēl maksā…ūūū, tad jau viss ir kārtībā. Redz viņi tā nedomā, un ar to neuzskatu, ka viņi ir sliktāki cilvēki. Vnk.viņiem nav pieņemami tādi standarti kā latvietim pieticīgajam.

 22. Tā tik latviešu bāleliņi un tautu meitas pieraduši ilgi un pacietīgi strādāt jebkuru darbu par minimālo algu, un tik žēloties, ka nekas nemainās viņu dzīves līmenī. Pat bēglis, kam nekā nav, saprot, ka tādam darbam nav jēgas. Ir jāsitās un, ja vēl ir iespēja, kā latviešiem ar EU pasi, tad jāstrādā tur, kur var nodrošināt cilvēkcienīgu dzīves līmeni. Lai nav jāizdzīvo tikai no akcijas precēm.

 23. Trakakais ir tas,nevis nevar ,bet negrib maksāt lielāku algu.mes esam Eiropā un pēc Eiropas standartiem ir jāmaksā 9.15 Euro stundā! Tāpēc jau visi muk no Latvijas prom,jo uzņēmēji meklē lohus,kas strādās par kapeikām,kamēr uzņēmēji bāž kabatas tūkstošus!!!

  • Pareizi, Kaspar, pareizi! Bet kamēr Latvijā to lohu pietiks, tikmēr jau arī nekas te nemainīsies.

  • Un ja te būtu PRETEJS raksts par to, ka uzņēmējiem grūti izdzīvot VAI ka uz Latviju raujas migranti, jūs arī vaimanatu.
   Ir šitā SUGA. Kas grauj dzīvesprieku ar savu pesimismu ari citiem.
   Tā nopirecajos par šo ziņu un ienākot un lasot te ņauduļus pilnigi.. labak dzīvē no tādiem talāk

  • nevis NEVAR, bet NEGRIB maksāt pieklājīgas algas Latvijā. jautājums tikai – KĀPĒC ir izvēlēta tāda politika – TURĒT CILVĒKUS STRESĀ, SLIMĪBĀS UN NABADZĪBĀ? Te derētu viena kārtīga SOCIĀLDEMOKRĀTU partija, kuras Latvijā nav, un, cik lasīts par vēsturi, kad tāda bija (D. Īvāns), tā netika no sabiedrības atbalstīta, jo sabiedrība ļāvās nozombēties no tiem, kas tolaik bija TP, LC utt. Sociāldemokrāti ir vajadzīgi, taču sabiedrība baidās jau no šī nosaukuma vien, jo aiz tā redz tikai SC vai komunistus. Taču attīstītās valstīs VISĀS ir sociāldemokrātu partijas valdībās – un tie ir spēki, kuri cīnās pret tādu nekrietnu un mākslīgi radītu nevienlīdzību līdzekļu sadalē, kas pašlaik spilgti izpaužas Latvijā. Tas ir spēks, kas spētu NEPIEĻAUT, ka strādājošs un izglītots cilvēks ir NABAGS – kā tas šobrīd ir Latvijā. Būtu kāda partija kaut vai ar tādu ievirzi, varētu par to atdot savu balsi. Kaut arī – šajā valstī ne manai balsij, ne man kā matei, ne kā profesionālam, izglītotam darbiniekam – nav nekādas vērtības. To parāda valsts varas ar savu attieksmi pret katru konkrētu cilvēku.

   • Latvijai ar sociāldemokrātiem (sociķiem) neveicās arī pirmskara Latvijas laikā, tā ne ar ko daudz neatšķīrās no pašreizējās Saskaņas – vēlēšanās vienmēr savāca visvairāk balsis, bet gandrīz nekad nepiedalījās valdībā, tāpat padevīgi skatījās uz Maskavu, par savu himnu oficiāli pieņēma PSRS himnu, nēsāja sarkano karogu… Runāja par labāku dzīvi tautai, bet vispirms paši centās trekni iekārtoties. Mūsdienu piemērs: Bojārs juniors. Kreisa partija Latvijai patiešām ir ārkārtīgi nepieciešama – kaut vai līdzsvaram. Bet ko darīt ar latviešu sociāldemokrātiem raksturīgiem diviem nepārvaramiem niķiem – pašlabuma meklēšanu un skatīšanos uz Maskavu?

 24. Kāds balģīmju naivums ! Brauca jau pēc pabalstiem. Un tie nav kara bēgļi, bet pašlabumu meklētāji – jo morāle ir : jāstrādā kristiešiem un mums pienākas…
  Nav ko salīdzināt ar II pasaules kara bēgļiem un vēlākā obligātā darba šahtās, mežos… Saliekat ap robežu lāpstas ar uzrakstiem – katram lāpsta un rakt grāvjus līdz ar robežas šķērsošanu – būs bļaušana ne tikai no ”bēgļiem”, bet arī no labi atmaksātiem cilvēktiesību ”aktīvistiem” ( senāk tā atmaksāja ari ”miera kustības ” aktīvistus). Tas ir – darbs mums nepienākas… – pēdējo lasīt trīs reizes.

 25. “… Problēmas ir ar sievietēm, kuras nespēj pierast pie astoņu stundu darba režīma, jo savās izcelsmes valstīs kultūras īpatnību dēļ nebija strādājušas vispār. ”
  Kāpēc viņām būtu jāvergo par grašiem ? Sēž mājās un perē jaunus augsti izglītotos priekš Eiropas.

  • Nevar pierast pie 8st.darbadienas,lai ietupina veikalos,kur jāstrada 15st.dienā.

  • nav kā Latvijā, kur pierasta lieta, ka sievietes tiek izdzītas līdz spēku izsīkumam: strādā, iznēsā, piedzemdē, izaudzina 3 bērnus, pa vidu strādā naktīs, vai divos darbos dienās,lai spētu izaudzināt, pēc tam, kad daudzmaz izaudzināti bērni, strādā vēl un vēl līdz 63 gadiem. Un tad tik slimas un nodzītas, ka spēj tikai klusi nabadzībā un slimībā vilkt savas atlikušās dienas. Tāda ir “vidējās latviešu sievietes “dzīve neatkarīgajā Latvijā – no 9.0 -ajiem līdz mūsdienām. Agrāk vismaz ātrāk penisjā laida un novērtēja to laiku, kad sieviete iznēsā, dzemdē un audzina bērnus. Šolaiku valdībām nav ne mazākās apjausmas, ko tas prasa no sievietes fiziski un garīgi, sievietes tiek izdzītas ne pa jokam, un VISIEM TAS ŠĶIET NORMĀLI. Tāpēc to pašu sagaida no bēgļu sievietēm.

 26. Es esmu izbrīnīts un patiešām atkal un atkal sev jautāju – vai mēs visi esam tiešām ar tik sirreālu dzīves uztveri? Tas taču aklajam ir redzams un kurlajam dzirdams, ka nekādi “bēgļi” ne sapnī nedomā apmesties Latvijā. Viņi sapņo par to pašu, par ko mēs sapņojām savulaik skatīdamies raidījumu “Labvakar”, kur Inkēns mums rādīja omārus ēdošus japāņu biznesmeņus un mēs visi jau sevi iztēlojāmies ēdam tos omārus. Inkēns gan piebilda, ka pusdienas maksā 3000 USD, bet to jau mēs nedzirdējām. Nu, šie “bēgļi”sapņo par to pašu. Kāds arī piepildīs sapni, bet vai Latvijā?

 27. Vini te atbrauca dzivot nevis stradat.Pilniga bezjedziba ar tiem darboties. Tie nestradas.

 28. reali cenzura ka jau latvija ierasts

 29. tas ka vini nekad NEKAD nestradas te latvija / tas TACU VISIEM BIJA SKAIDRS / IZNEMOT VALSTS VALSDIBAS EURO KALPIEM/// meli un meli – / nozelojama likulu valsts

Draugiem Facebook Twitter Google+