Foto – LETA

Darba devēji joprojām visvairāk meklē pārdošanas un IT speciālistus 0

Darba devēji Latvijā joprojām visvairāk meklē pārdošanas un informācijas tehnoloģiju (IT) speciālistus, aģentūrai BNS atzina personāla atlases pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Personāla atlases kompānijas “CV-Online Latvia” biznesa attīstības vadītājs Aivis Brodiņš aģentūrai BNS pastāstīja, ka pašlaik visvairāk pieprasīto profesiju vidū ir aktīvās pārdošanas speciālisti, tirdzniecības pārstāvji, dažādi IT speciālisti (programmētāji, sistēmu analītiķi, testētāji), kā arī veikala personāls (pārdevēji, kasieri un noliktavas darbinieki).

Pieprasīti ir arī e-mārketinga speciālisti, īpaši ar zināšanām par sociālajiem medijiem, kvalificēti tehniskie speciālisti – inženieri, mehāniķi, ražošanas operatori, ražošanas vadītāji. Šīm profesijām seko biroja administratori, sekretāri, asistenti, grāmatveži, finanšu analītiķi, iepirkuma speciālisti, ēdināšanas jomas darbinieki (pavāri, konditori, viesmīļi, bārmeņi), kā arī mazkvalificētie darbinieki (palīgstrādnieki, sētnieki, apkopēji).

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tā kā celtniecības projektu nav ļoti daudz, būvniecības nozares speciālisti joprojām ir salīdzinoši maz pieprasīti, un tos vairāk meklē vasaras mēnešos. Visgrūtāk darba devējiem ir aizpildīt programmētāju vakances, kā dēļ uzņēmumi bieži vien ir gatavi pārpirkt speciālistu no cita uzņēmuma vai arī pieņem lēmumu piesaistīt speciālistu no citas valsts,” pastāstīja Brodiņš.

Arī personāla atlases eksperte Arta Biruma aģentūrai BNS norādīja, ka visvairāk pieprasīto profesiju skaitā aizvien ir IT un pārdošanas cilvēki. “Domāju, ka tas nemainīsies. Iespējams, trūkst pieredzējušu speciālistu dažādās jomās, vairāk tieši ar inženiertehniskām zināšanām, jo tehnoloģijas mainās tik ātri, ka speciālistu sagatavošana atpaliek,” viņa paskaidroja.

Eksperte atzina, ka ilgstoši neaizpildītās vakances ir ļoti dažādas. “Te vakances ir ļoti atšķirīgas, un bieži vien tas nav saistīts ar to, ka vadītājs ir neatbilstoši nodefinējis prasības – bieži sastopamā kļūda ir augstas prasības un maza alga vai nesavienojamu kompetenču kopums. Dažreiz ir vakances, kur grūti atrast profesionālus darbiniekus, jo darba devējam ir slikta slava,” viņa teica.

“Patlaban mainās personāla atlases pakalpojums, līdz ar to tradicionālā atlase bieži vien nestrādā ar tādu atdevi kā iepriekš. Kā vienkāršāko iemeslu vadītāji parasti min zemo algu. Tomērā tie, kas meklē, atrod labus speciālistus par algām, kas ir stipri zem tām, ko prasa tie darbinieki, kas ir paši pieteikušies,” klāstīja Biruma.

Runājot par profesijām, pēc kurām ir mazs darba devēju pieprasījums, Biruma atzina, ka ar katru gadu samazinās mazkvalificētu darbavietu skaits, jo daudz kur fizisko darbu aizvieto tehnoloģijas, līdz ar to pieprasījums šajās vakancēs ir mazs.

Personāla atlases kompānijas “WorkingDay Latvia” mārketinga direktors Māris Silinieks aģentūrai BNS pavēstīja, ka, pieaugot biznesa apmēriem, darba tirgū bija izteikts pieprasījums pēc visu līmeņu tirdzniecības un loģistikas speciālistiem. “Joprojām Latvijā ir izteikts IT speciālistu/programmētāju trūkums. Ja darba tirgū pēkšņi atrastos 200–300 lieki programmētāji, nepilna mēneša laikā viņiem visiem būtu darbs. Arī inženiertehniskie speciālisti joprojām ir “uz izķeršanu”. Pieprasījums pēc kvalificētiem speciālistiem ir gandrīz visās nozarēs, un tas ir saistīts ar jauno tehnoloģiju ieviešanu – pat, lai strādātu ražošanā pie darbagalda vai noliktavā, nereti ir nepieciešama augstākā izglītība un svešvalodu prasme,” viņš informēja.

Reklāma
Reklāma

Pēc Silinieka teiktā, ilgstoši neaizpildītas vakances galvenokārt ir nozarēs, kurās zemā produktivitāte neļauj darbiniekiem maksāt konkurētspējīgu atalgojumu.

Reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā novembra beigās bija 10,6% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.