Foto – LETA

Darba grupu abortu skaita mazināšanai pamet vairāki eksperti un organizācijas 0

Vairākas organizācijas un eksperti pirmdien paziņoja par darba pārtraukšanu Saeimas deputāta Imanta Parādnieka (Nacionālā apvienība) vadītajā darba grupā “Par valsts atbalsta programmu krīzes grūtniecības gadījumos, aizsargājot nedzimuša bērna tiesības uz dzīvību”, protestējot pret grupas vadītāja darba metodēm.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Pirmdien par savas turpmākās dalības pārtraukšanu paziņoja nevalstiskās organizācijas “Papardes zieds”, “Providus”, resursu centrs sievietēm “Marta” un vairāki eksperti ‒ tiesību zinātņu doktore Solvita Olsena, sociālo zinātņu doktore Signe Mežinska un dzimumlīdztiesības eksperte Dace Kavase.

NVO pārstāvji un eksperti nolasīja oficiālo atteikšanos no dalības Demogrāfijas lietu apakškomisijas darba grupā un pameta komisijas telpas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apakškomisijas priekšsēdētājs Parādnieks pieņēma paziņojumu, taču norādīja, ka “katram ir tiesības strādāt konstruktīvi un destruktīvi, līdz šim man ir šķitis, ka strādājam gana konstruktīvi. Palikuši ir tie, kas grib strādāt”.

Organizāciju pārstāvis Kaspars Līcītis aģentūrai paskaidroja, ka darbības pārtraukšanai ir vairāki iemesli. “Pirmkārt, tas ir protests pret darba grupas vadītāja darba metodēm, jo nenotiek kvalitatīvu, zinātniski pamatotu un Latvijas iedzīvotājiem piemērotu priekšlikumu sagatavošana. Otrkārt, pastāv bažas, ka šīs darba grupas izveidošanas mērķis ir iegūt ideoloģisku un finansiālu valsts atbalstu radikāli noskaņotu tā saucamo “pro-life” kustības organizāciju darbībai Latvijā,” norādīja Līcītis, kura pārstāvētā organizācija iestājas par cilvēku seksuālo un reproduktīvo tiesību ievērošanu.

Kā arī sanāksmju norise nav reglamentēta, tās notiek vienīgi atbilstoši grupas vadītāja vēlmēm – daļa no priekšlikumiem netiek iekļauti darba kārtībā, par vadītāja atlasītajiem priekšlikumiem balso viņa izvēlētas personas, bet vairākiem atzītiem un zinošiem speciālistiem netiek dotas tiesības balsot.

Daļa no iesniegtajiem priekšlikumiem nav zinātniski pamatoti. Daži ir absurdi, piemēram, tiek piedāvāta audžuģimene pieaugušai sievietei vai “izstrādāt priekšlikumus, kā praktiski izslēgt medicīnisko abortu fiktīvu uzrādījumu”.

“Kopumā darba grupas darbs tiek organizēts tā, lai tālāk tiktu virzītas kustības “Par dzīvību” pārstāvju un atbalstītāju idejas, savukārt nozares ekspertu priekšlikumi un ierosinājumi tiek ignorēti vai sagrozīti,” klāsta darba grupu pametušās organizācijas.

Eksperti arī secinājuši, ka Parādnieka rīcība ir vērsta uz būtisku sieviešu tiesību ierobežošanu, rosinot grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā un Bērnu tiesību aizsardzības likumā. Darba grupas izstrādātie un atbalstītie priekšlikumi ir maz saistīti ar tās izveidošanas mērķi. Viņuprāt, šāda rīcība pakļauj nopietnam riskam sieviešu tiesības patstāvīgi pieņemt lēmumus par savu rīcību, tiek apdraudēta sabiedrības veselība, kā arī tiek pārkāpts Satversmes 99.pants, kurā noteikts, ka baznīca ir atdalīta no valsts.

Reklāma
Reklāma

Jau vēstīts, ka Saeimā šovasar tika izveidota darba grupa abortu skaita samazināšanai, kuras vadītājs ir Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas priekšsēdētājs Parādnieks.

Darba grupai pieteicās ļoti daudz nevalstisko organizāciju pārstāvju. Tajā darbojas tikai divi Saeimas deputāti. Iepriekš apakškomisijā bija karstas diskusijas par iespējām, kā samazināt abortu skaitu Latvijā. Diskutēt par šo tematu sāka Parādnieks, kurš nāca klajā ar priekšlikumu Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteikt, ka katram bērnam no “ieņemšanas brīža” ir tiesības uz dzīvību un attīstību. Tomēr tas neguva vienprātīgu atbalstu, un pēc diezgan karstām debatēm apakškomisija nolēma veidot darba grupu, lai meklētu iespējas, kā ideju par abortu skaita samazināšanu īstenot.

Pērn Latvijā ir veikti 7089 mākslīgie aborti, bet vēl vairāki tūkstoši ir bijuši spontānie aborti. Labklājības un Veselības ministrija uzsver, ka to skaits ir būtiski gadu no gada samazinājies. Salīdzinot ar situāciju 1991.gadā, kad bija 38,8 tūkstoši mākslīgo abortu, to skaits ir samazinājies vairāk nekā piecas reizes. Tomēr vienlaikus amatpersonas atzīst, ka abortu prevencijas jautājums joprojām ir aktuāls.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.