Ekonomika
Darbs un nauda

Darba ražīgumu saskata pienākumu uzticēšanā mašīnām0


SIA “NCC Shaft” produkta ideja – gaisa, ūdens un elektrības šahtas – radusies no kvalificēta darbaspēka trūkuma būvobjektos.
SIA “NCC Shaft” produkta ideja – gaisa, ūdens un elektrības šahtas – radusies no kvalificēta darbaspēka trūkuma būvobjektos.
Foto: Ivars Bušmanis

Kvalificēta darbaspēka trūkums un pieaugošās personāla izmaksas mudina uzņēmējus aizvien vairāk pievērsties biznesa procesu automatizācijai, liecina grāmatvedības un uzņēmuma vadības sistēmas “Tildes Jumis” veiktā aptauja.

Rutīnas darbu uzticēšana datorsistēmām ir kļuvusi par visbiežāk apsvērto uzņēmuma efektivitātes paaugstināšanas veidu,

Uzņēmuma darba ražīgumu var paaugstināt dažādi

31,1% aptaujāto uzņēmumu pārstāvju par efektīvāko ceļu uzskata darbinieku pienākumu daļēju uzticēšanu mašīnām jeb procesu automatizēšanu.

Automatizēšana var aptvert gan realizēto preču uzskaiti, gan pavadzīmju sagatavošanu vai rēķinu izrakstīšanu, tādējādi atslogojot darbiniekus.

“Tildes Jumja” biznesa attīstības vadītājs Viesturs Slaidiņš norāda, ka prasmīgi ieviešot automatizācijas risinājumus, katram darbam paredzētais stundu skaits atkarībā no specifikas var samazināties divkārt, trīskārt vai pat vēl vairāk.

Tādējādi darbinieki iegūst vairāk laika sarežģītāku vai radošāku darbu veikšanai, kuros mašīnas ar cilvēkiem vēl nespēj konkurēt.

“Pētījuma rezultāti kārtējo reizi apstiprina, ka bez biznesa procesu automatizēšanas šodien uzņēmumiem ir grūti uzturēt konkurētspējīgu darba efektivitāti,” rezultātus komentē V. Slaidiņš.

Otrais populārākais risinājums darba efektivitātes paaugstināšanai uzņēmumā ir kolektīva saliedēšana un sadarbošanās prasmju uzlabošana.

To izvēlas 28% respondentu, un šī virziena piekritēji galveno akcentu liek uz investēšanu darbiniekos, nevis tehnoloģijās.

Sadarbošanās idejas atbalstītāji uzskata, ka saliedētā kolektīvā darbinieki neaprobežojas ar savu pienākumu birokrātisku izpildīšanu, bet cenšas atvieglot darbu pārējiem un vajadzības gadījumā arī palīdz kolēģiem.

17,9% komersantu sliecas domāt, ka efektīvas uzņēmējdarbības pamatā ir stingra finanšu plūsmas uzraudzīšana. Proti, gādāt, lai līdzekļi netiktu bezmērķīgi izlietoti.

Savukārt 17% izvēlējušies mērīt un paaugstināt darbaspēka efektivitāti.

Šo uzdevumu var viegli paveikt ar moderniem personāla vadības rīkiem un risinājumiem, kas sniedz iespēju darba devējam sekot līdzi darbinieku produktivitātei, darba kvalitātei, kā arī apzinīgumam, arī strādājot paša izvēlētā laikā un attāli.

Vēl 3,7% ražīguma celšanu saskata darbaspēka aizstāšanā ar robotiem un mākslīgā intelekta risinājumiem.

Saistītie raksti

Pēc V. Slaidiņa teiktā, mūsdienīgi biznesa vadības risinājumi ļauj vadītājam tiešsaistē, piemēram, mobilajā lietotnē, sekot līdzi uzņēmuma naudas plūsmai un vienmēr būt lietas kursā par kompānijas finansiālo stāvokli.

Savukārt strauju attīstības tempu uzņēmušās mākslīgā intelekta tehnoloģijas paplašina iespējas automatizēt arvien sarežģītākus biznesa procesus – sākot ar dažādu rutīnas darbu veikšanu un beidzot ar datu analizēšanu, plānošanu un pat daudzu būtisku uzņēmumu darbības rādītāju prognozēšanu, atzīmē iepazīstina V. Slaidiņš.

Pētījumā “Tildes Jumis” aptaujāja 347 dažādu nozaru mazos, vidējos un lielos Latvijas uzņēmumus.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Tirgotājs maldina pircējus ar preču cenām. PTAC piemēro 20 000 eiro sodu
19 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Kāpēc nav svarīgi, kurš pirmais atklājis 5G staciju vai 5G internetu
20 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Jauni autovadītāji un veci auto: apkopoti dati par negadījumiem bez OCTA
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Reģionu attīstību ietekmē padomju mantojums. Saruna ar ekonomistu Pēteri Strautiņu
2 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Tieslietu ministru uz apsūdzēto sola nevilks, partiju no valdības neizmetīs
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Paziņo, par cik samazināts valsts pārvaldē strādājošo skaits 2
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Noslepkavo sievas mīļāko
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
Prokurors pieņem lēmumu Krištianu Ronaldu izvarošanas apsūdzības lietā
44 minūtes