×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
11. septembris, 2013
Drukāt

Darba tirgū pieprasīti gan sava amata meistari, gan mazkvalificētie strādnieki

LETALETA

Kopējais darbaspēka pieprasījums šā gada otrajā pusgadā salīdzinājumā ar gada pirmo pusgadu būtiski pieaugs, secināts Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pētījumā “Darba tirgus īstermiņa prognoze 2013. gada otrajam pusgadam”, kas veikts Eiropas Sociālā fonda projekta “Nodarbinātības valsts aģentūras darba tirgus prognozēšanas un uzraudzības sistēmas attīstība” ietvaros.

 

Pētījuma mērķis bija izstrādāt darba tirgus īstermiņa prognozi šā gada otrajam pusgadam, plānotās jaunās darba vietas vai darba vietu samazinājumu, kā arī izzināt bezdarbnieku profesionālās un neformālās apmācību vajadzības. Kā norāda NVA Finanšu un attīstības departamenta direktora vietnieks, attīstības nodaļas vadītājs Egils Vidžups, ņemot vērā darba tirgus īstermiņa prognožu rezultātus, tiks izstrādāti priekšlikumi par to, kādas izmaiņas nepieciešamas izglītības programmās, ko NVA piedāvā bezdarbnieku un darba meklētāju profesionālajai un neformālajai apmācībai.

Aptaujājot darba devējus (2500 uzņēmumu), veicot padziļinātas intervijas ar 12 nozaru asociācijām un sociālajiem partneriem (LDDK, LBAS), pētnieki noskaidroja, kurās profesijās atkarībā no darbaspēka pieprasījuma šogad apmācāmo bezdarbnieku skaitu vajadzētu palielināt un kurās samazināt.

Viens no pētījuma veicējiem Romāns Putāns stāsta, ka darbaspēka pieprasījums palielināsies tādās profesiju grupās kā kvalificēti lauksaimniecības darbinieki, transportlīdzekļu vadītāji, īpaši lauksaimniecības iekārtu operatori, ēku būvnieki un citi kvalificēti strādnieki un amatnieki. Tāpat pieprasīti būs vienkāršo profesiju pārstāvji, piemēram, ēku būvniecībā, lauksaimniecībā, rūpniecībā.

Vienlaikus dažās profesiju grupās 2013. gada otrajā pusgadā gaidāms darbaspēka pieprasījuma neliels samazinājums. R. Putāns: “Pieprasījums samazināsies pēc pamatizglītības un pirmsskolas pedagogiem, nedaudz arī pēc medicīnas māsām, automehāniķiem, remontatslēdzniekiem, veikalu pārdevējiem un pārdevēju palīgiem.”

Lai apjomīgās prognozes atspoguļotu viegli uztveramā veidā, projekta ietvaros izstrādāts darba tirgus īstermiņa prognožu vizualizācijas rīks, kas parādīs jaunu darba vietu pieprasījumu (vai darba vietu samazinājumu) darba tirgū profesijas griezumā. Izmantojot prognožu vizualizācijas rīku, NVA konsultants klientam varēs paskaidrot, vai profesija, ko viņš izvēlējies apgūt, piemēram, metinātājs, ir pieprasīta viņa dzīvesvietas reģionā un arī valstī kopumā. Šobrīd notiek apmācības NVA darbiniekiem, lai apgūtu minētā rīka izmantošanu. Šajā rudenī NVA mājas lapā būs atrodama un izmantojama prognožu vizualizācijas rīka publiskā versija.

NVA_tabula

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+