×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
6. novembris, 2012
Drukāt

Darbaspēka deficīts būvniecībā apdraud darbu realizāciju

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas būvniecības tirgū patlaban trūkst gan mazkvalificētā, gan arī kvalificētā darbaspēka. Ja situācija neuzlabosies, tad jau drīzumā būvkompānijas darba apjomus nevarēs veikt tieši darbaspēka trūkuma dēļ, biznesa portālam “Nozare.lv” sacīja būvkompānijas SIA “Selva būve” valdes priekšsēdētājs Rolands Orlovskis.

“Viens no strādājošo deficīta iemesliem jau ir zināms – cilvēki devušies peļņā uz citām valstīm un diemžēl atgriezties Latvijā neplāno. Tai pat laikā patlaban no valsts institūciju puses pietrūkst vienotas politikas un pat kampaņveidīgas rīcības, lai aizbraucējiem skaidrotu un informētu par šī brīža darba iespējām Latvijā. Patlaban būvniecībā kvalificēti strādnieki un inženiertehnisko profesiju pārstāvji var nopelnīt konkurētspējīgu algu un vienlaikus būt kopā ar savu ģimeni,” norāda Orlovskis.

Taču, kā uzskata būvkompānijas vadītājs, problēma nav tikai faktā, ka cilvēki izbrauc no mūsu valsts. Liela problēma ir arī esošā izglītības sistēma.

“Otra problēma – acīmredzot nepietiekami tiek popularizētas no mācību iestāžu puses tādu profesiju priekšrocības kā galdnieki, krāsotāji, elektriķi un citas. Arodvidusskolu un profesionālo vidusskolu reputācija ir zema. Valda stereotips, ka uz šīm skolām dodas neveiksminieki. Valsts izglītības politikai ir jābūt orientētai uz šo profesiju prestiža celšanu. Labs galdnieks, elektriķis un mūrnieks ir cienījamas un ļoti vērtīgas profesijas,” teic Orlovskis.

“Selva būves” vadītājs uzskata, ka, lai problēmu risinātu, valdībai ir jāstrādā pie Latvijas cilvēku atgriešanas plāna, skaidrojot par iespējām šī brīža Latvijā. Otrkārt, ir jādomā un, galvenais, jāveic konkrēti soļi, kā popularizēt un celt profesionālo skolu prestižu. Treškārt, acīmredzami, ka ir plašāk jāver vaļā valsts durvis viesstrādniekiem.

“Mēs būsim spiesti plašāk atvērt durvis viesstrādniekiem, jo ar katru gadu darbaspēka deficīta problēma samilzīs arvien vairāk. Un ja tas notiks, tad mums būs jādomā par likumdošanas liberalizāciju strādājošajiem no tā saucamajām trešajām valstīm,” uzskata Orlovskis.

Būvkompānija “Selva būve” dibināta 2004.gadā, un tās apgrozījums 2011.gadā bijis 10 236 840 lati, kas par 70% pārsniedz 2010.gada rezultātus, tas ir, 6 010 827 latus.

“Selva būve” 2011.gadā strādāja ar 237 824 latu peļņu, kas ir par 168% lielāka nekā 2010.gadā. 2010.gadā uzņēmums strādāja ar 88 722 latu peļņu.

Pagājušajā gadā būvfirmas “Selva būve” un tās saistīto uzņēmumu kopējais apgrozījums sasniedzis 25 574 111 latus, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz 2010.gada kopējo apgrozījumu – 11 916 072 latus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+