Ekonomika
Nauda

Darbaspēka nodokļi pret samazināto PVN pārtikai 14

Foto – Evija Trifanova/LETA

Darba grupa rosina samazināt dārzeņiem, augļiem un ogām PVN līdz 5%, bet Finanšu ministrija ideju iesaka atlikt.

“Pēc mūsu aprēķiniem, samazinot PVN likmi augļiem, dārzeņiem un ogām līdz 5%, ietekme uz budžetu būtu 46 miljoni eiro. Tikmēr Latvijas Lauksaimniecības universitātes skaitlis apstājies pie 8,6 miljoniem eiro. Tas ir nereāls skaitlis. Eiropas Komisija atbildību un fiskālo disciplīnu beigās prasīs no mums, nevis no viņiem,” pēc otrās un pēdējās Zemkopības ministrijas (ZM) rīkotās darba grupas sēdes par PVN samazināšanu pārtikai man atklāja Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra. Priekšlikums Latvijā audzētiem augļiem, dārzeņiem un ogām samazināt PVN no 21% līdz 5% darba grupā atbalstīts un iesniegts ministram Jānim Dūklavam. Visticamāk, priekšlikumi nonāks arī līdz valdībai, taču E. Putra netic, ka ideja valdībā gūs atbalstu, iesakot to atlikt uz nedaudz vēlāku laiku.

“Ir divējādās sajūtas. Ir visu atbalstītā un gaidītā darbaspēka nodokļu reforma, izmaiņas kapitāla nodokļos. Vidējā alga pēc reformas vienam cilvēkam uz rokas pieaugs par 45 – 50 eiro. Ir pilnīgi skaidrs, ka abas lietas mēs nevarēsim ieviest. Ja apskatās darbaspēka nodokļu reformas ietekmi uz cilvēka maciņu un to pašu ar samazināto PVN daļai pārtikas produktu, skaidrs, ka otrais variants pagaidām jāatliek, lai tā iespiešana budžetā nenodarītu ļaunumu darbaspēka nodokļu reformai,” uzsvēra E. Putra. “Labāk līdz galam paveicam lielo nodokļu reformu, kur ir skaidri redzams ekonomikas izrāviens, nedaudz vēlāk pievēršoties PVN likmei.” Tikmēr ZM parlamentārais sekretārs un darba grupas vadītājs Ringolds Arnītis man atklāja vien LLU veiktos aprēķinus, norādot, ka FM neesot ņēmusi vērā PVN samazināšanas pozitīvo ietekmi uz ēnu ekonomiku, kamēr E. Putra netic, ka PVN samazināšana būs brīnumnūjiņa, ar kuru automātiski nozarē samazināsies ēnu ekonomika.

Tomēr R. Arnītis Finanšu ministrijas iebildumus un skepsi neuzsvēra, norādot, ka viss ir atkarīgs no valdības, kurai beigās būs jāpieņem lēmums par priekšlikumiem. Iepriekšējā darba grupas sēdē lielākā daļa organizāciju centās visus pārliecināt par samazinātās PVN likmes ieviešanas nepieciešamību jau no šā gada maija. ZM parlamentārais sekretārs norādīja, ka arī viņi cer, ka ideju izdotos īstenot jau ar šā gada jūniju, taču, redzot FM parlamentārā sekretāra skepsi par idejas realizāciju no nākamā gada, 1. jūnija scenārijs šķiet teju neīstenojams.

LA.lv