×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
9. marts, 2017
Drukāt

Darbaspēka nodokļi pret samazināto PVN pārtikai (14)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Darba grupa rosina samazināt dārzeņiem, augļiem un ogām PVN līdz 5%, bet Finanšu ministrija ideju iesaka atlikt.

“Pēc mūsu aprēķiniem, samazinot PVN likmi augļiem, dārzeņiem un ogām līdz 5%, ietekme uz budžetu būtu 46 miljoni eiro. Tikmēr Latvijas Lauksaimniecības universitātes skaitlis apstājies pie 8,6 miljoniem eiro. Tas ir nereāls skaitlis. Eiropas Komisija atbildību un fiskālo disciplīnu beigās prasīs no mums, nevis no viņiem,” pēc otrās un pēdējās Zemkopības ministrijas (ZM) rīkotās darba grupas sēdes par PVN samazināšanu pārtikai man atklāja Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra. Priekšlikums Latvijā audzētiem augļiem, dārzeņiem un ogām samazināt PVN no 21% līdz 5% darba grupā atbalstīts un iesniegts ministram Jānim Dūklavam. Visticamāk, priekšlikumi nonāks arī līdz valdībai, taču E. Putra netic, ka ideja valdībā gūs atbalstu, iesakot to atlikt uz nedaudz vēlāku laiku.

“Ir divējādās sajūtas. Ir visu atbalstītā un gaidītā darbaspēka nodokļu reforma, izmaiņas kapitāla nodokļos. Vidējā alga pēc reformas vienam cilvēkam uz rokas pieaugs par 45 – 50 eiro. Ir pilnīgi skaidrs, ka abas lietas mēs nevarēsim ieviest. Ja apskatās darbaspēka nodokļu reformas ietekmi uz cilvēka maciņu un to pašu ar samazināto PVN daļai pārtikas produktu, skaidrs, ka otrais variants pagaidām jāatliek, lai tā iespiešana budžetā nenodarītu ļaunumu darbaspēka nodokļu reformai,” uzsvēra E. Putra. “Labāk līdz galam paveicam lielo nodokļu reformu, kur ir skaidri redzams ekonomikas izrāviens, nedaudz vēlāk pievēršoties PVN likmei.” Tikmēr ZM parlamentārais sekretārs un darba grupas vadītājs Ringolds Arnītis man atklāja vien LLU veiktos aprēķinus, norādot, ka FM neesot ņēmusi vērā PVN samazināšanas pozitīvo ietekmi uz ēnu ekonomiku, kamēr E. Putra netic, ka PVN samazināšana būs brīnumnūjiņa, ar kuru automātiski nozarē samazināsies ēnu ekonomika.

Tomēr R. Arnītis Finanšu ministrijas iebildumus un skepsi neuzsvēra, norādot, ka viss ir atkarīgs no valdības, kurai beigās būs jāpieņem lēmums par priekšlikumiem. Iepriekšējā darba grupas sēdē lielākā daļa organizāciju centās visus pārliecināt par samazinātās PVN likmes ieviešanas nepieciešamību jau no šā gada maija. ZM parlamentārais sekretārs norādīja, ka arī viņi cer, ka ideju izdotos īstenot jau ar šā gada jūniju, taču, redzot FM parlamentārā sekretāra skepsi par idejas realizāciju no nākamā gada, 1. jūnija scenārijs šķiet teju neīstenojams.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Mākslīgi radītā krīze Latvijā,neviens neko nerēķina un nedara tikai kuļ gaisu,ja būtu rēķinājuši cik izmaksās Latvijas lauksaimniecības produkcijas ražošanas iznīcināšana un Latvijas zemju iztirgošana,tad tik nabadzīgi cilvēki sen nebūtu un Latvijas valsts kopumā arī,ja uzliktu paagstinātu nodokli nekvalitatīvajiem importa produktiem ko var saražot paši.Interesanti ka Somiem pietrūkst kas strādā siltumnīcās,Irijā nav kas strādā sēņu fermā un kopj aitas,pie mums visu tikai uz likvidāciju..

 2. Velns parāvis ! Kur ,mums latviešiem ,tādi putras rodas . Te pat jārēķina nav nekā ! Kur palika mūsu lauksaimniecība ,kur palika mūsu ļaudis ? Vai to viņi arī sarēķināja ? Viņiem tikai cīnīties ar ēnu ekonomiku ! Bet ,to ,ka šī ēnu ekonomika pastāv tikai tāpēc ,ka ir šādas pvn atšķirības ! Vai šiem bērndārzniekiem -putrām nav ienācis prātā ,ka Latvija ir vilciena Polija-Lietuva – Latvija galapunkts ? Vai viņi to saprot ,ka Latvija cīnās ar pvn shēmām,bet polija un lietuva šīs shēmas iesāk !

  • mazliet lielāks Gunča Atbildēt

   Kāpēc shēmas nesākas Latvijā ? Tikai tāpēc ,ka mums jau vairāk nekā nav ,kam piesiet shēmu ,mums praktiski viss ir iznīcināts . Kāpēc latviešiem ,ir tās lielās galvas uz rēķināšanu ! Redziet ,lietuvieši un poļi nerēķina ,bet dara ! Viņiem ,galvenais ir nenogalināt ideju saknē,bet mēģināt to realizēt ! Visi esat bijuši lietuvas un polijas tirgos ! Vai redzat ,kā pelnās nauda ,ne tikai pilsonim ,bet arī valstij . Pie mums tas viss jau sen iznīcināts !

 3. Kapēc bija vajadzīgs viss šis teātris ar Darba grupu,ja tās viedokli Finanšu ministrija neņem vērā?! Jo nav ņēmusi vērā pat Zemkopības ministrijas speciālistu,Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas,Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas,Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes un Zemnieku Savienības pārstāvju kopīgo atzinumu par nepieciešamību samazināt pārtikai,kurai ir īss realizācijas termiņš,PVN likmi līdz 12%,kas veicinātu vietējo pārtikas ražotāju konkurētspēju! Skat.”Zemkopības ministre Laimdota Straujuma rosina samazināt PVN likmi pirmās nepieciešamībaspārtikas produktiem”,Zemkopības ministrijas nozares portāls,17.5.2012.Ir taču pilnīgi acīmredzami,ka samazināt PVN likmi ne tikai Latvijā audzētiem dārzeņiem un augļiem,bet arī pārējiem ikdienas pārtikas produktiem līdz 5%,kā piemēram,Polijā vai pat līdz 4%,kā Spānijā un Itālijā,mēs varētu,ja ieviestu progresīvo ienākuma nodokli kā šajās valstīs! Vai samazināt vismaz līdz 12%,kā Zviedrijā,kur arī pastāv progresīvā nodokļu sistēma!

 4. Tāda sajūta, ka jau 26 gadus Latvija atrodas Krīzes situācijā. Arī vakar TV raidījumā atkal aicināja izlaupīt Pensiju Fondu. Nu jau kuro reizi. Vienīgi Ražuks visus pamodināja ar vārdiem: “No Pensiju fonda jau divas reizes nauda tika ņemta ārā un katru reizi apsolīja, ka atliks atpakaļ. Katreiz tas beidzās ļoti bēdīgi. Vai tiešām Latvijā neviens neko nemācās?” Un Zagļa miljonāra treknā roķele pati ieslīd Pensiju fondā.

 5. Pilnigi murgi FM rēķina tikai ekseļu tbulas un neredz ainu kopumā Laikai spekulantiem un svešu valstu auglu ogu darzenu tirgotāju lobijs ir loti liels un Putras kungs jau neaudzē darzenus bet graudus

 6. kremļa izpildorgāni iznīdē iedzimtos Atbildēt

  Dara visu ko, tikai ne to, ko jādara !
  Sabotāža, ko “neredz” ne DP, ne SAB, ne Saeima !

 7. Turpināsim nedēļas nogalēs pirkt par 30-40% lētākus pārtikas produktus Polijas pierobežas lielveikalos,atstājot savu naudu Polijā un sildot Polijas ekonomiku!

 8. Par 12% PVN likmi pārtikai,Dzintars ar Parādnieku dziļdomīgi klusē!

 9. Vai tad samazinātas PVN likmes piemērošana tikai Latvijā audzētajiem dārzeņiem un augļiem nebūtu daudz sarežģītāk administrējama,nekā progresīvā ienākuma nodokļa ieviešana,kurš 1959.gadā tika atcelts tikai šā iemesla dēļ? Kā tad varēs atšķirt Lietuvā audzētos dārzeņus no Latvijas dārzeņiem? Nemaz jau nerunājot par Ķīnas ķiplokiem,Ēģiptes sīpoliem un Nīderlandes tomātiem! Vai arī tā bija tikai tāda nenopietna burkāna pavicināšana ēzelim?!

 10. Visticamāk, ka tās visas ir pasakas, pirms saeimas vēlēšanām. Visu šo grozījumu ieviešanas laiks ir 2 gadi un ne ātrāk. Kārtējie tukšie pirmsvēlēšanu solījumi!
  Kādi smadzeņu caurumi latviešu partijām bija līdz šim, ja nevarēja ieviest šo modeli ātrāk?

 11. Samazināta vai pat 0% PVN likme nepieciešamākajiem pārtikas produktiem,kā gandrīz visās pasaules valstīs,kurās iekasēts tiek pievienotās vērtības nodoklis,Latvijā,izrādās nav iespējama! Pat ne veģetāriskiem burkāniem un kāpostiem! Tāpat kā progresīvais ienākuma nodoklis,obligātā veselības apdrošināšana,bezmaksas augstākā izglītība,pensijas bez ienākuma nodokļa vai vismaz atsevišķs pensiju fonds,kam ar izdienas pensijām,ceļu remontu,banku glābšanu,VSAA darbinieku algām beidzot nebūtu nekā kopīga!

 12. Kam vajadzīgs šis samudžinājums? Atbildēt

  Visu gaidīts ir ienākuma nodoklis pēc maksātspējas principa,kā visā pasaulē,un iztikas minimumam atbilstošs neapliekamais minimums,Putras kungs,nevis ienākumu palielināšana tiem,kam tie jau tā ir lieli! Un veidojot vēl lielāku caurumu valsts budžetā!
  “2005. un 2006.gadā,veidojot tā dēvēto Zīles ekonomisko programmu,arī mēs apsvērām iespēju pazemināt IIN likmi,kas Latvijā ir plakana jeb vienāda visiem.Redzējām,ka gada laikā tas ļautu atstāt makā vairāk naudas tiem,kuriem alga ir ap 2000 latu,nevis tiem,kuriem tā ir 200 latu vai nedaudz virs šī līmeņa,kas arī veido trešdaļu reģistrēto algu.Līdz ar to IIN likmes samazināšana nekādā veidā neuzlabotu sociālo taisnīgumu.
  Taču,ja tā vietā ar IIN neapliekamais minimums tiktu paaugstināts no 45 uz 100 latiem,nākotnē pat uz 150 latiem,tiktu atstāts vairāk naudas makā tiem,kuriem nepieciešamas pamatpatēriņa preces,-tieši tā,kā teicāt.Šie cilvēki atļautos tērēt vairāk,nepaliktu parādā par apkuri un citām lietām-faktiski ekonomika grieztos labāk.”
  Sk.”Roberta Zīles intervija žurnālam”Kapitāls”,2012.gada 23.novembris.

 13. Tā kā vietējie gandrīz pie tirgošanās netiek, tad zem vietējo maskas , kā jau pie mums mēdz notikt, tiks tirgota ievestā produkcija. Gan jau kāds importētājs cenšas izlīst caur adatas aci bez nodokļiem. Papīrs panes visu, uzrakstīt var ko tik sirds kāro. Un to drīkst, jo par šādu patērētāju maldināšanu nekāds jūtams sods nav paredzēts.

Draugiem Facebook Twitter Google+