×
Mobilā versija
+9.8°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
30. oktobris, 2014
Drukāt

Darbu beigs Siguldas un Rīgas Centra rajona tiesa  (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Saeima ceturtdien kā steidzamus otrajā, galīgajā, lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par tiesu varu”, kas paredz ar 2015.gada 1.martu izbeigt Siguldas un Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas darbību, informē Saeimas Preses dienestā.

Līdztekus likuma grozījumi paredz noteikt kārtību Augstākās tiesas (AT) palātu tiesnešu pārcelšanai darbā citā tiesā. Deputāti pieņēma arī saistītos grozījumus Zemesgrāmatu likumā un Civilprocesa likumā.

Siguldas tiesa un Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa uzskatāmas par mazām tiesām – tajās reāli strādā attiecīgi trīs un deviņi tiesneši. Šāds neliels tiesnešu skaits apgrūtina lietu uzkrājuma likvidēšanu, nav iespējams nodrošināt lietu izskatīšanas nepārtrauktību un lietu sadales nejaušību tiesā, norāda likumprojekta autori. Siguldas tiesas vadība vairākās vēstulēs Tieslietu ministrijai norādījusi, ka sakarā ar tiesnešu atvaļinājumu un darba nespēju Siguldas tiesā nav iespējams organizēt tiesas darbu.

Lai nodrošinātu vienlaicīgi tiesnešu specializāciju un nejaušības principa ievērošanu lietu sadalē, nepieciešams, lai attiecīgajā nozarē specializētos ne mazāk kā četri attiecīgās tiesas tiesneši, ko tik nelielās tiesās nav iespējams nodrošināt. Tiesā ar nelielu tiesnešu skaitu ir grūtāk novērst nevēlamu korporatīvo saišu veidošanos un šādas tiesas rada paaugstinātu interešu konflikta risku, uzsver likuma grozījumu autori.

Abu nelielo tiesu tiesnešiem ir arī būtiski lielāka noslodze nekā citās tiesās. Piemēram, Siguldas tiesā 2013.gadā uz trim reāli strādājošiem tiesnešiem saņemtas 1110 lietas. Viens tiesnesis Siguldas tiesā saņem un izskata par apmēram 100 lietām vairāk nekā kolēģis Rīgas rajona tiesā.

Divu rajona tiesu reorganizācijas mērķis ir izlīdzināt tiesu noslodzi, tādējādi paaugstinot tiesas pieejamību, kā arī paaugstināt tiesas spriešanas kvalitāti. Būtiski reorganizācijas aspekti ir arī lietu nejaušas sadales principa ievērošana un tiesu prakses vienveidības un paredzamības veicināšana, skaidro Saeimas Preses dienestā.

Siguldas tiesas tiesnešus pēc reorganizācijas paredzēts pārcelt darbā Rīgas rajona tiesā, bet Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas tiesnešus – Vidzemes priekšpilsētas, Latgales priekšpilsētas un Ziemeļu rajona tiesās. Pārceļot tiesnesi uz citu tiesu, būs jāņem vērā tiesneša viedoklis un intereses, piemēram, saistībā ar dzīvesvietu. Par tiesnešu pārcelšanu pēc tieslietu ministra priekšlikuma lems Tieslietu padome.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. LAI DEPUTATUS UN VINU RADINIEKUS NEVARETU IESEDINAT

Draugiem Facebook Twitter Google+