×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
17. novembris, 2015
Drukāt

Anda Līce: Televīzijas šovos decibeli aizvien pieaug. Kāpēc tik briesmīgi jākliedz? (31)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Zemē nomests laiks, tā es nodomāju gandrīz vai pēc katra televīzijas raidījuma ar augstu amatpersonu piedalīšanos. Gadiem ilgi mēs skatāmies viņu nopulētajās sejās, kurās nepakustas ne vaibsts, kad runa ir tieši par viņu profesionālismu, sirdsapziņu un devumu valstij. Jau sen ir sajucis, kurš no viņiem kādas ministrijas ir vadījis agrāk, skaidrs, ka vadīs arī turpmāk, jo ir noslīpējušies kā jūras oļi, un diezin vai mēs no viņiem tiksim vaļā. Ja nu raidījumu vadītājiem arī paretam izdodas viņus apmulsināt un likt pasvīst, man šo politisko aktieru nav žēl. Žēl ir zemē nomestā laika.

Reizēm sametas žēl mūsu talantīgo teātra aktieru, kad viņiem kaut ko sadomātu liek darīt televīzijas seriālu veidotāji. Es nezinu, kā aktieri jūtas, kad vēlāk paši skatās ekrāna produktu. Ja vispār to skatās. Esmu no daudziem cilvēkiem dzirdējusi, ka līdz šim labā nozīmē nepārspēts ir Virdžīnijas Lejiņas seriāls “Likteņa līdumnieki”. Šajā gobelēnā, kura pamatne ir Latvijas vēsture, gluži kā Edītes Pauls-Vīgneres darbos, trako īstas kaislības, iezīmējas raksturi un spriedzi notur notikumu neparedzamība. Seriāls skatītāju pavisam nemanot iesaista notikumos. Kaut ko tādu velti gaidīt no jaunākā ražojuma “Māja pie ezera”. Saka, pats dārgākais esot veselība. To gan reizēm var atgūt, kamēr zemē nomestais laiks nav atgūstams.

Ja netīk seriāli, var skatīties šovus. Kaut gan ārsti mūs brīdina par trokšņu graujošo ietekmi uz visām maņām, televīzijas šovos decibeli aizvien pieaug. Kāpēc tik briesmīgi jākliedz, mēs taču vēl neesam kurli? Satraukties vajag par pamatīgi izjaukto līdzsvaru starp to, kas skar mūsu virspusi un dziļākos slāņus. Es ik gadu ar nepacietību gaidu lielisko Latvijas jaunās paaudzes klasiskās mūzikas virtuozu konkursu “Radīti mūzikai”. Ar apbrīnu vēroju arī ārkārtīgi talantīgu cilvēku pārtapšanu šovā “Izklausies redzēts”.

Daudzi politiķi arī nodarbojas ar atdarināšanu, taču tas bieži vien kļūst nevis smieklīgi, bet bīstami un veselām tautām pat traģiski. Cilvēki, kas ir sagrābuši neierobežotu varu, parasti atdarina kādus iepriekšējo laikmetu tirānus. Varbūt tieši atdarināšanas tieksme ir karu cēlonis? Par to nevar nedomāt, dzīvojot, kā tagad mēdz teikt, destabilizētā situācijā. Starp citu, visiem kariem par labu nāk lietu nesaukšana to īstajā vārdā. Sakiet, lūdzu, ko gan citu, ja ne karu nozīmē jaunizgudrojums “destabilizētā situācija”?

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Un neskatos jau arī. Vispār neskatos. Vienīgi ziņas.
  Televīzijā nevienā kanālā sievietēm nav ko skatīties. Viss tikai vīriešiem. Cope, drope, medības, slepkavības, bandītisms, krimināls, troksnis no rīta līdz vakaram. Filmas? Atkal – karš, un bandītisms. Seriāli – tas pats. Multfilmas – vispār bail slēg iekšā – tie ķēmi, ko tur rāda – piedodiet. Varbūt tie der bērniem, bet ne sievietēm. Šovi? Šis žanrs vispār nav saprotams, kam tas vajadzīgs. Kāpēc man jāskatās dažu cilvēku ikdiena?
  Agrāk bija raidījums “Dzīvīte”, vismaz pāris reizes gadā parādīja dzijas un skaistus rokdarbus.
  Man TV nav vajadzīga, ja nevaru neko interesantu un skaistu uzzināt, nav vajadzīga Skatīties, lai tikai laiku nosistu? Piedodiet, laiks tāpat aizskrien vēja spārniem, lai to tērētu truli blenžot ekrānā, kur daži plātās, šauj, kauj, lamājas.
  Paretam parāda kādu ceļojumu vai par pasaules dārziem – jā to var skatīties. Mārtiņa Sirmā kulinārijas šovi bija samērā interesanti, beta arī tie pazuduši.
  Paldies LNT par Martas Stjuartes kulinārijas skolu.
  Politika? Ellē ratā to jūsu politiku! Ne mums politikas, ne politiķu.
  Un cauru dienu reklāmas, reklāmas, reklāmas, reklāmas, reklāmas – līdz riebumam.
  Cik ļoti jānicina savi skatītāji, lai ik pēc 15 min. pārtrauktu filmu vai raidījumu un iebāztos starpā ar reklāmu – dormeo, pamperi, patēriņa kredīti….
  Un tā mums būtu jāvada sava ikdiena?
  Paldies – nevajag!

 2. Mīļā Anda Līce, Tev pilnīga taisniba gan par bļaujošiem šoviem, gan remdeni pelēcīgiem seriāliem, tomēr mums jāapzinās, ka seriāli, kā mēs labi zinām , mēdz būt ļoti dažādi. Ir tie, kur darbība norit divās-trīs telpās un scenārists drudžaini domā, ko ar visiem tiem cilvēkiem iesākt un jo trakāk jo labāk. Amerikāņi, kas to visu putru ievārīja, uzskata, ka seriāli veidoti tikai izklaidei un tikai par “skaistiem cilvēkiem”. Viņi to mierīgi atzīst un rukā tik uz priekšu. Protams, gadās, ka kāds neiztur un tad parādās, teiksim Doktors Hauss. Pie mums tāpat – nelaimīgais Ugunsgrēks, protams, nav oriģināldarbs, kāds bija “Likteņa līdumnieki” un tajā ir visas seriālam nepieciešamās muļķības, jo kāds taču to skatās. Ne tikai – kāds. Kādi! Daudzi! Tas nozīmē, ka vajag un TV tas ir izdevīgi. Mūsmāju vairāki seriāli ir izčākstējuši, kā varbūt atceraties un tie izčākst tieši tādēļ, ka cilvēki neskatās.
  Kas attiecas uz šoviem, tad 99% šovi ir nopirkti un drusku lokalizēti vietējiem apstākļiem un šo šovu pirmais noteikums – nekādu izmaiņu saturā vai formā. Ja mēs bļaujam, jums arī jābļauj. Žūrijā jābūt tādiem cilvēkiem – vienam gudram, otram jokupēterim, trešajam nezinītim, ceturtais – mainīgais. Un nekā citādi.
  Mūsu nelaime ir tā, ka mēs, latvieši, esam dziļas kultūras cilvēki un joprojām no šiem šoviem un seriāliem gaidām māksliniecisku kvalitāti, kaut kādu mākslas vērtību, bet tur tā nav un nebūs. Augstākais, uz ko varam cerēt – daudzmaz turēšanos labas gaumes robežās.

  • kāpēc tie tukšbļaušanas šovi ir vajadzīgi? Kas, mūsu režisoriem, radošajiem spēkiem TV vispār nav sava prāta, domas, spēju, radošuma, savu garadarbu?! Mūsējie paši nevar neko? Kāpēc vajag to visstulbāko un bezjēdzīgāko padarīt par normu, pat itin kā izcilu sniegumu, izcilību, lai gan tā ir visīstākā nemāksla un bezkultūra?!!?

 3. Kad pazūd elegance un saprāts, paliek tikai skaļa rīkle!
  Paldies autorei, kuru ļoti cienu.

 4. ko var zākāties, nepatīk neskaties.

 5. Ieslēdz mani - es tev uzbļaušu! Atbildēt

  Uzminiet manu mīklu – $ūd$ $ūda galā, bet pa vidu matrači?

 6. Pilnīgi piekrītu autorei. Šī trokšņu lavīna nav tikai televīzijā. Aizejiet uz teātra izrādi vai mūziklu – tur decibeli vienmēr ir tādi it kā lielākā daļa skatītāju būtu kurli. Jau iepriekš jāsagatavo asīs bāžamie puļķi.

 7. “451 grāds pēc Fārenheita”, autors Rejs Bredberijs. Viss kļūst skaidrs, kāpēc jātaisa idiotšovi ar idiotbļaušanu, skaļkliegšanu, raustīšanos, mērkaķošanos. Tam ir skaidrs mērķis- cilvēkus notrulināt, padarīt domāt nespējīgus, nozombēt, padarīt par trulām, izpildošām, akli paklausošām biorobotveidīgām būtnēm. Tādus cilvēciņus viegli pārvaldīt.

 8. vai kāds saprata Ellas atbildi? Atbildēt

  Es nē.

 9. un par to kliegšanu Atbildēt

  Vai kāds nevarētu pajautāt raidījumu režisoriem,kālab viņi liek cilvēkiem tik histēriski kliegt un neadvekāti uzvesties.Interesanti,ko viņi atbildētu.Varbūt to,ka ārzemēs tā dara?

  • neesmu režisore, bet varu paskaidrot.
   Ja būtu laiks vienu uzvedumu sagatavot veselu gadu, tad atrastu
   risinājumu, kad skatītājs katru čukstu tvertu ar aizturētu elpu un
   aktieriem nebūtu jālēkā kā cirka augustiņiem.
   Diemžēl, gan režisori, gan aktieri šad un tad arī ēd.
   Tikai nekur vēl paiku bez maksas neizsniedz.

   • pat ja es parakstos uz darbu par “mazu naudu”,arī tad kvalitāti tomēr neaizstāju ar tukšdumjbļaušanraustīšanos! Tas ir pazemojoši gan attiecībā pret skatītāju, gan godu nemaz nedara ne aktieriem, ne dziedātājiem, ne režisoriem. Var jau būt, ka vaina izglītībā, izpratnē- vērtības “kājām gaisā” pēc Mao principa “jo sliktāk, jo labāk” jeb- jo skaļāk un stulbāk, trulāk un bezjēdzīgāk, jo labāk! Nav satura, nav domas, ir bioritmiska tutsībumsī ķērkšana, kas zombē un “iespārda”…

 10. žēl mūsu aktieru,kuri naudas dēļ piedalās tādos seriālos,kā ,piemēram,Ugunsgrēks.Man ir kauns un neērti viņu vietā.Zemē nomesta nauda un laiks.

 11. Tieši tā.Labs raidījums(negribas teikt šovs)ir balsu pavēlnieks,bet…Kāpēc Grāvelis bļauj tā itkā būtu jāpiebļauj visa pasaule. Par Zeltiņu labāk neizteikšos,jo izturēju tikai dažas minūtes.’Manu dziesmu”dažreiz skatos ar vienu aci,bet tur arī vadītāji bļauj cik var. Ar pulti nevar regulēt ,jo tad jau jāspaida nemitīgi klusāk un skaļāk.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Vispār jau pirms kādam uzticēt TV seriāla uzņemšanu vai kāda šova (Zeltiņš), vai raidījuma (Bojārs) vadīšanu, vajadzētu izmērīt (skan ļoti šodienīgi) galvenās personas IQ. Ja Domburjānis savulaik savā raidījumā mūsu valsts ierēdņus iedzina stūrī ar prātu, tad Bojārs, dzenoties pēc milzu guru slavas, to grib panākt ar uzbraucieniem un pilnīgi netaktiskiem jautājumiem. Viņam galvenais ir noskaidrot, kad konkrētā amatpersona atkāpsies vai arī citēt kaut kur pēdējā brīdī sagrābstītas ”prātulas”, kas pilnīgi neattiecas un neko neizsaka par tēmu. Ļoti patika profesora Taivāna angļu mierā uzdotā ledus šalts pēc kuras zēnam bija grūti atgūt elpu un reklāmas pauzē jāmaina bikses. Zeltiņu varētu laist tikai Daugavpils stadionā komentēt futbolu starp “Čerepovas” un “Judovkas” “meistarkomandām”. Šo dra. ņķu dēļ tie retie raidījumi, kas tiešām būtu skatāmi, ir pēc 11-tiem vakarā. Tāda ir dzīve!

 12. muļķim gan objektīvi ir sliktāka dzirrde un kas interesanti, viņi par to nesūdzas. Aiz to nemīl klasiku-nedzird. Bungas……..sports….

 13. Mani nesatrauc ne šovi, ne seriāli, jo es tos neskatos. Muļķīgi šķiet tie garie reklāmas starpbrīži, kad skatos kādu raidījumu vai ja (gan ļooooti reti) parāda kādu labu filmu, un tur tiek reklamēti šie šovi. Tad TV skaļums tiek sagriezts uz vistrakāko, visi bļauj, kājas, rokas pa gaisu. Paldies Dievam, ir iespēja atslēgt skaņu!
  Kāds labums no tam reklāmām, ja skatītāju vairums atslēdz skaņu, iziet no telpas un šīs reklāmas neredz un nedzird? Man jau izveidojies priekšstats: ja kādu preci vai šovu tik cītīgi reklamē, tad tas nav neko vērts. Labu preci jau nav jāreklamē. To, kas cilvēkiem vajadzīgs, viņi nopērk bez jebkādām reklāmām.
  Tas atgādina Zāras filozofiju no Skroderdienām, kad viņa lepni atcērt Rūdim, kurš pajautāja, cik ilgi tad iestāstīs, ka slikta prece ir laba: “Tikmer, kamēr cilvēkem slikta precei ar runāsane vares pataisīt par labe.”

  • Jums absolūta taisnība. Kad sākas reklāmas, ausis jābāž ciet. te būtu darbs patērētāju aizsardzības centram un tiesām par skatītāju dzirdes un nervu bojāšana. Vienreiz kāds pietiesāto morālo kompensāciju par veselības bojāšanu, tad varbūt televīzijas sāktu raustīties tā darīt!

 14. Bez problēmām, priekš tam jau TV pults. Var gan nogriezt klusāk, gan izslēgt vispār.

  • Vai Jums šķiet, ka man nav nekā ko darīt, kā tikai grozīt televizora pulti? Varbūt var ieteikt labāk, lai nevis mēs, bet Jūs pagrieztu savu pulti skaļāk, sākoties reklāmai. Jo Jūs esat izņēmums – viens, visiem normāliem cilvēkiem patīk, ja skaņa skan visu laiku vienādā skaļumā

 15. Jā, piekrītu gan tam, ka Māja pie ezera ir murgojums, gan tam, ka šovos bļauj, piem., Mana dziesma skan traki skaļi.

 16. nav saprotams, ko viņa ar šo vervelējumu gribēja pateikt. tā arī nesapratu – kurš bļauj?

 17. Paskatieties vecās padomju filmas par krieviem viduslaikos!Tur visi vīreļi bļauj.

 18. vienkārši,kā sautēta lopu biete ! Atbildēt

  Tie svepstētāji ir tikai rupors.
  Politiku brūve zvērudārzos, šeņķos, telefon* …
  .
  Ja nav satura, tad ir skaļums …

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Eiroparlamentārieša krēslu uzreiz neatstās

Nacionālās apvienības valde izlēmusi 13. Saeimas vēlēšanās par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīt Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Viņš esot gatavs nolikt EP deputāta mandātu, ja pēc 13. Saeimas vēlēšanām Nacionālajai apvienībai uzticēs veidot valdību, pausts politiskā spēka paziņojumā.

Jāatgādina, ka pirms mēneša “Vienotība” un reģionālās sadarbības partijas par jaunveidojamās apvienības premjera amata kandidātu vienojās izvirzīt Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu. Viņš pats gan nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, taču toreiz uzsvēra, ka ir gatavs vadīt Latvijas valdību, bet pagaidām turpināšot darbu EP.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+