Foto – Shutterstock

Dārgāka kafija ar pienu: Nākamgad cenas varētu pieaugt piena produktiem, 2

Nākamgad cenas varētu pieaugt piena produktiem, maizei, kafijai, eļļai, apelsīniem un cukuram.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TOP10. Gudrākie cilvēki Latvijā mākslīgā intelekta skatījumā
TESTS. Tikai 8 jautājumi, un mēs uzminēsim tavu profesiju
Mājas
Uzkopjot mājokli, ir vērts pamēģināt zviedru pieeju kārtības uzturēšanā. Skaidrojam pamatprincipus!
Lasīt citas ziņas

Jau šobrīd veikalos vērojams piena produktu cenu palielinājums. Novembra beigās, decembra sākumā piena produktu cenas augušas vidēji par 10%, daži cenas jau pacēluši par 30%.

Aug pieprasījums

“Katram uzņēmumam ar katru veikalu ir savs līgums, savas sarunas. Daži piena cenas pacēluši par 10% ar domu, ka skatīsies un cels ilgākā laikā, daži jau pacēluši par 30%. Pieaugums ir, un salīdzinājumā ar zemāko periodu septembrī kāpumam vajadzētu būt līdz 30% tuvāko mēnešu laikā,” vakar pavēstīja Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe. Vienlaikus viņa piebilda, ka veikali nav ieinteresēti cenu celšanā, jo iedzīvotāju pirktspēja ir ļoti zema un arī bizness par nākotnes izredzēm ir pesimistisks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa zina teikt, ka šogad Latvija bijusi viens no līderiem piena iepirkuma cenu kāpumā starp ES valstīm. Eiropā auga pieprasījums pēc piena produktiem, jo tā veiksmīgi atradusi eksporta iespējas citos tirgos, tostarp Ķīnā, kas deviņos mēnešos ieveda tikpat daudz piena, cik pērn visa gada laikā.

Pieprasījumu pēc piena palielināja arī tas, ka Lietuvas zemnieku kooperatīvs atvēris jaunu rūpnīcu Kauņā, darbu Bauskā sākusi jauna piena rūpnīca, arī “Latvijas pienam” bija vajadzīga izejviela. Tādēļ iepirkuma cenas gāja augšā, un tas jau atsaucies uz piena produktu cenām. Taču neesot pamata uzskatīt, ka izejvielai cena varētu sasniegt 40 centu robežu, jo pasaulē pārdot piena pulveri, kas ražots no tik dārgas izejvielas, ir grūti. Šī iemesla dēļ gan ticamāks ir iepirkumu cenas samazinājums. “Tiesa, lai arī līdz šā gada septembrim piena iepirkuma cena bija viena no zemākajām Eiropā, mēs nespējām būt veiksmīgi pasaules tirgos, un tas liecina, ka problēma pastāv pārstrādes sektorā – vai nu nav efektivitātes, vai nav mākas pārdot,” teica LTVC vadītāja.

Cenas samērā zemas

Gaļas nozarē pasaulē cenas nedaudz pieaugušas, taču prognozes rāda, ka gaļas ražošana palielināsies, bet cenas nekāps. Kā iemeslu Gulbe min to, ka graudu cenas ir zemas un nekas neliecina par to iespējamo celšanos. Kviešu cenas pasaulē sasniegušas rekordzemu līmeni, arī rupjo graudu eksporta cenas pēc neliela kāpuma turpina samazināties. No šā gada ražas varētu palielināties tieši kviešu izlietojums lopbarībā, jo liela daļa atbilda lopbarības, nevis pārtikas kvalitātei.

Arī miltu un graudu produktu cenas ir stabilas un zemākās Baltijā. Eksperte saredz, ka maizes cena gan varētu nedaudz pieaugt, jo tā ir ļoti zema – piemēram, lētāko rudzu rupjmaizi var nopirkt par 0,63 eiro/kg tieši lielās konkurences dēļ.

Taukvielām cenas pasaulē šogad sāka pieaugt, un paredzams, ka dažu eļļas veidu cenas varētu vēl kāpt, jo augs pieprasījums. Pasaulē ievērojami kāpj arī cukura cena – no augusta tā kāpusi divas reizes. Lai arī Eiropas cukura tirgus ir regulēts, Gulbe pieļauj, ka tas varētu atstāt zināmu ietekmi uz cenām. Patērētājiem jārēķinās, ka nākamgad dārgāka varētu kļūt kafija, jo ražošana atpaliek no patēriņa. Savukārt kakao cenas no augsta līmeņa ir samazinājušās un var prognozēt, ka cenas saglabāsies zemā līmenī.