×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
31. maijs, 2016
Drukāt

Dārgie “ciemiņi”. Par neaizsargāto Latvijas austrumu robežu maksājam arvien bargāk (9)

1. Paradīze aiz restēm

1no6
Ahmadu kopā ar tanti un trīs ģimenēm no Afganistānas līdz Latvijai 10 dienās atgādāja cilvēku kontrabandists. – Izlaida no autobusa un teica – te ir Eiropa, ejiet, un mēs gājām..., – stāsta afgāņu jauneklis. Foto - Ilze PētersoneAhmadu kopā ar tanti un trīs ģimenēm no Afganistānas līdz Latvijai 10 dienās atgādāja cilvēku kontrabandists. – Izlaida no autobusa un teica – te ir Eiropa, ejiet, un mēs gājām..., – stāsta afgāņu jauneklis. Foto - Ilze Pētersone
Fakti

Cik izmaksā nelegālie imigranti

- Piecos gados par nelegālo imigrantu ēdināšanas un medicīnas izdevumiem aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā "Daugavpils" kopumā iztērēti 224 256 eiro. 2014. gadā tie bija 37 897 eiro, 2015. gadā – jau 150 208 eiro.

- Izraidīšanas izdevumi: 2014. gadā – 174 538 eiro, 2015. gadā – 367 835 eiro.

Valsts robežsardzes informācija.

Šogad aizturēti un izraidīti robežpārkāpēji

- 2016. gadā par Latvijas "zaļās" robežas nelikumīgu šķērsošanu aizturēti 95 trešo valstu piederīgie, tajā skaitā 64 Vjetnamas, 16 Afganistānas, 12 Krievijas, 2 Ukrainas, 1 Armēnijas pilsonis, kā arī 15 personu pārvietotāji – 7 Krievijas, 3 Latvijas, 2 Ukrainas un pa vienam Tadžikistānas, Lietuvas un Moldovas pilsonim, pret kuriem ierosināti kriminālprocesi. 24 aizturēti ar viltotiem dokumentiem.

 Izraidītas uz mītnes zemi 97 
personas, tajā skaitā uz Vjetnamu – 63, Krieviju – 9, Vāciju – 5.

Pavadonis mūs izlaida no autobusa un teica – te ir Eiropa, ejiet! Un mēs gājām, līdz sasniedzām ceļu, bet pēc stundas mūs noķēra robežsargi, – 18 gadus vecais Ahmads klāsta, kā pirms pāris nedēļām nonācis aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā Daugavpilī. Viņš ir viens no afgāņu grupas, kura aprīļa vidū šķērsoja Krievijas–Latvijas robežu. Nelūgtie ciemiņi Valsts robežsardzes darbā vairs nav retums, taču notvert viņus kļūst arvien grūtāk – cilvēku kontrabandisti palikuši izveicīgāki. Jāteic, nav jau arī nopietnu šķēršļu, ar kuriem uz austrumu robežas cīnīties. Centrā, kas šogad maija beigās svin savu piekto pastāvēšanas gadu, ar nelegālajiem imigrantiem ir ko noņemties – daudziem nav personas dokumentu, viņi slēpj savu vārdu, vecumu, izcelsmes zemi. Bet katra diena, ko nelegāļi tur pavada, Latvijas valstij izmaksā krietnu naudiņu.

Ja nezinātu, ka esmu aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā, kura iemītniekiem patvarīga tā atstāšana nav atļauta, nodomātu, ka atrodos kopmītnē vai sociālajā mājā. Pa gaiteni skraidelē tumsnēji bērneļi, istabas durvīs nostājies jauns vīrietis un ziņķāri vēro nācējus. – Viens no vjetnamiešiem, – man paskaidro centra priekšnieka vietniece Inese Krūmiņa. Viņa paver durvis uz telpu, kur dīvānā sasēdušas sievietes ar bērniem, turpat arī vienas ģimenes galva runā pa mobilo tālruni – ienācēji no Afganistānas. Tālruni šeit lietot atļauts, var notikt arī tikšanās ar apmeklētājiem, ja tādi ierodas, visas koplietošanas telpas aprīkotas ar novērošanas kamerām, – piebilst mana pavadone. Kādā citā istabā divi jauni vīrieši pa televizoru skatās pārraidi angļu valodā – ekrānā grozās smaidīgs makšķernieks laivā. Nu gandrīz kā pie brīviem cilvēkiem, ja neskaita restes pie logiem, slēgtās ārdurvis un apsargus, kas neuzkrītoši vēro iemītnieku dzīvi.

Jautāju, vai no šīs paradīzes kāds mēģinājis aizlaisties? Bijuši trīs gadījumi – divus bēgļus notvēruši Daugavpilī, viens ticis pāri robežai, taču noķerts kaimiņvalstī, stāsta I. Krūmiņa.

Centrā iekārtoti trīs dzīvojamie bloki, kuros var izmitināt 84 cilvēkus. Viens domāts ģimenēm un nepilngadīgajiem, pārējie divi – vīriešiem ar atšķirīgu tiesisko statusu. Telpās jaušama pirms sešiem gadiem veiktā rekonstrukcija, kurā ieguldīti vairāk nekā trīs miljoni latu. Te strādā 48 cilvēki. Kopš pagājušā gada, kad nelegālo imigrantu skaits palielinājies vairāk nekā trīs reizes, vietu centrā reizēm pietrūkst, tāpēc nākas izlīdzēties ar vēl 28 gultām Valsts policijas izolatorā.

25. aprīlī, kad viesojos Daugavpilī, šeit uzturējās 51 cilvēks, liela daļa ieceļojusi no Vjetnamas, arī Afganistānas, Pakistānas, Bangladešas, Alžīrijas.

Visus iemītniekus var iedalīt divās daļās – patvēruma meklētājos un ārzemniekos, kuri nelikumīgi šķērsojuši valsts robežu. Par pirmajiem jānoskaidro, vai viņiem ir juridisks pamats saņemt patvērumu, otrie – pēc iespējas ātrāk jānogādā atpakaļ uz valsti, no kuras viņi ieradušies, vai mītnes zemē. Lūk, šeit tad arī sākas Šerloka Holmsa un visu citu slaveno detektīvu cienīga pēdu dzīšana, kas var ilgt, sākot no pāris mēnešiem līdz teju pusotram gadam.

Ieceļotāji nav vakarējie – raženi jaunekļi apgalvo, ka vēl nepilngadīgi, daudziem aizmirsies savs īstais vārds un zeme, no kurienes nākuši, par pasi vai citu personu apliecinošu dokumentu pat nerunājot.

 1. Paradīze aiz restēm
 2. Nelegāļi jauc pēdas
 3. Dzīvo kā erceni
 4. Kontrabandisti – 
ātri un nežēlīgi
 5. Žogs gar robežu 
un suns pie sāniem
 6. Migrācija caur humānisma prizmu – Eiropas filmu 
nedēļā

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Te ir jaut’;ajusm TIESLIETU MISNISTRIJAI kas liedz modernizēt likumdošanu ,persona kura nespēj,nevēlas atklāt savus datus automātiski tiek izolēts un izsūtīts nevar tļākpretendēt uz .Tā ir tieša liecība ka personai ir citi nolūki mērķtiecīgi maldināt valsts dienastu. VILTUS !

 2. Vjetnamas, arī Afganistānas, Pakistānas, Bangladešas, Alžīrijas šis valstis ir drošas un tajās karadarbība nenotiek ! Te pat domāt nau ko ,formāli 24h laikā dokumentu izskatīšana un aidā uz fāterlandi.

 3. nelegāļi parāda to cik caura ir mūsu robeža, nesen esot Ludzā-pierobežas novadā, uzpildoties benzīntankā uz mani visi blenza kā uz idiotu!? blakus benzīntankam stāv lepni džipi, puiši teniņkostīmos malko kafiju,bet neuzpildās neviens!Kāpēc? Jo neviens te praktiski neuzpildās,visu var nopirkt nākušu no Krievijas,gan degvielu, gan šņabi un smēķus.Visi zin kur ņemt!Un lepnie džipi un mājas ir sacēluši cilvēki, kas cieši saistīti ar robežu…
  Tāpēc jautājums ko īsti sargājam uz mūsu robežas, kā intereses?Ja jau kontrabanda plūst straumēm.,un visiem vienalga…tagad jauns bizness – nelegāļi…bēdīgi

 4. Nevajadzeja NATO un ASV bombardet un sagraut Iraku, Libiju, Siriju, tad nebutu ari beglu.Beidziet vienreiz to amerikanu propogandu izverst musu Latvija.Mums laikam darit vairak nav ko, ka meklet ienaidniekus tur, kur to nemaz nav un nekad nav bijis. Beidziet jus visi to nekaunigo amerikanu un NATO propogandu. Dzivosim miera un izveidosim labas attiecibas ar Krievijas Federaciju, kura mums nav nekads ienaidnieks. Dzivosim miera, nevis muziga naida ar kaiminiem, kurus nepdomata ASV un NATO propoganda visus mus novedis strupcela-Lielu laimi un saticibu jums visiem.

  • Kāds sakars visam ko tu pateici ar Afganistānas un Vjetnamas bēgļiem? Bet atbildot uz tavu aicinājumu – nē ar krieviju netaisos dzīvot draudzīgi ne nedraudzīgi – man ir stipri nospļauties par krieviem, krieviju un viņu problēmām, kamēr viņi netraucē man dzīvot. Tā kā pārsvarā viņi traucē man dzīvot, tad man ir liels prieks, ka esam NATO un krievija ir dziļā d**sā.

  • Raksts ir par Latvijas robežu sargāšanu, nevis par Amerikas darbiem vai nedarbiem.
   Mēs nevaram ietekmēt Amerikas politiku, toties varam sargāt savas valsts robežas, ja gribam.

 5. Kas vispār ir robeža, ja tās nav? Kā iespējams iekļūt no valsts valstī, nelegāli pārkāpjot robežu?
  Tā arī nesapratu, ko mūsu robežsargi sargā – Latvijas robežu vai robežpārkāpējus, kurus laipni sagaida, saved iekšā Latvijā, apsargā, baro un gādā par viņu izklaidēm.
  Ja sargātu robežu, tad visi notvertie robežpārkāpēji turpat uz vietas zem stobra būtu jāsadzen atpakaļ Krievijā un jāgādā, lai nevienam vairs nebūtu vēlme otrreiz mēģināt tikt iekšā Latvijā.
  Nav jēgas it kā sargāt to, kā nav, ja pēc tās sargāšanas Latvija pilna ar nelegāļiem.
  Tad jau taisām visas robežas vaļā, likvidējam robežsardzi, lai nāk nelegāļi un pūķins ar saviem tankiem un dara te ko grib. Rūpēsimies tikai par to, lai visus šeit sagaidītu ar dāsni klātiem galdiem.
  Par robežsargu algām varēsim barot nelegāļus.
  Ne likumu, ne robežu, ne robežsargu taču mums nav, ir tikai nelegāļu sagaidītāji un viņus apkalpojošais personāls.

Draugiem Facebook Twitter Google+