Kultūra
Māksla

Dārgumi Lūznavas dīķos: vēlas mainīt priekšstatu par Latgali 0

Foto: Lūznavas muiža un mākslinieka FB konts.

Piedaloties projektā EUCIDA (“European Connections of Digital Arts”, latviski – “Digitālā māksla aptver Eiropu”, Rēzeknes novads vēlas lauzt stereotipus par Latgali kā tikai simtgadīgas podniecības kultūras zemi, liecina ieraksts Rēzeknes novada mājaslapā.

Septembrī projekts uz Lūznavas muižu atveda Francijas mākslinieku Žaku Lopezu, kurš savu mākslas darbu radīšanai izmanto arī lāzeriekārtu, kas atrodas muižā.

Latvijā un Lūznavā, pēc mākslinieka domām, glabājas prātam neaptveramas bagātības. Stāstot par savu veikumu Žaks Lopezs teic, ka darbos jaunākās tehnoloģijas miksē ar tradicionālo mākslu: “Es izmantoju vecas lietas – senas fotogrāfijas, grāmatas, atklātnes, un papildinu tās ar lāzergravējumu. Mana stāsta varone ir kāda meitene, kuras portretu es atradu pamestajā mājā, un iedomājos, ka visas šīs mantas varēja piederēt šai meitenei, un viņa ir noslēpusi bagātības Lūznavas parka dīķos, un es tās mēģinu atklāt. Es izmantoju vecas mantas, uz tām ar lāzeru uzdrukāju dažādus objektus. Arī šajos objektos ir atainota bagātība, kas ir atrodama šajā apkārtnē.”

EUCIDA ir trīs gadus ilgs projekts, kuru finansē Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa” un kuru īsteno modernās mākslas centrs Īrijā (Rua Red) un Francijā (Espace Multimédia Gantner) sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību. Projekta mērķis ir izveidot sadarbību starp digitālajiem māksliniekiem un kultūras pazinējiem Eiropā, tādā veidā attīstot inovācijas un veicinot digitālās mākslas popularitāti starptautiskā līmenī.

Saistītie raksti

“Ar šo projektu mēs gribam lauzt stereotipu par Latgali kā keramikas zemi, par Latgali kā tādu simtgadīgas kultūras zemi. Digitāls formāts ir ļoti pateicīgs veids, kā uz pasauli var paskatīties pilnīgi citādi. Te atļauts viss; tas, kas vecākajai paaudzei, vidējai paaudzei liekas traks, jaunajai paaudzei varētu būt ļoti pievilcīgs, un varbūt ar laiku arī vecā paaudze sapratīs, ko dara šie jaunie un trakie”, stāsta projekta koordinatore Inta Rimšāne.

Projektā piedalās modernās mākslas centri Īrijā un Francijā, līdz 2019. gadam Lūznavas muižā darbosies vēl divi mākslinieki.

LA.lv