×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
5. oktobris, 2015
Drukāt

Darījuma konta līguma zemūdens akmeņi. Kā nodrošināties?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Svarīgi

Katrai bankai darījuma konta līguma nosacījumi atšķiras, tāpēc pirms līguma parakstīšanas ieteicams konsultēties ar juristu.

Vēlos pārdot dzīvokli. Pircējs šim nolūkam grib ņemt aizņēmumu bankā. Uzzināju, ka pirkums tad jānoformē bankā ar darījuma konta līgumu. Kas ir darījuma konts, un kā man nodrošināties, lai saņemtu savu naudu? ANNA JELGAVĀ

Jēga un mērķis

Juriste Gundega Miķelsone (zvērinātu advokātu birojs “Centrs”) skaidro, ka, pārdodot nekustamo īpašumu, nereti jāslēdz ne vien pirkuma līgums, bet arī darījuma konta līgums. Pēdējais nepieciešams arī gadījumos, kad pircējs nekustamā īpašuma iegādei aizņemas naudu bankā.

Darījuma konta līgums ir trīspusējs, tas tiek slēgts starp banku, pircēju un pārdevēju. Jēga un mērķis – nodrošināt, lai pircējs un pārdevējs godprātīgi izpilda visus pienākumus pirkuma līguma sakarā, proti, lai pircējs iegūtu nekustamo īpašumu, bet pārdevējs saņemtu naudu. Diemžēl praksē darījuma konta līgums ne vienmēr pilda šādas funkcijas, un negodīgs pircējs var iegūt nekustamo īpašumu, pārdevējam par to nesamaksājot ne graša.

Līguma saturs

Darījuma konta līguma gadījumā (ja īpašums tiek iegādāts ar bankas kredīta starpniecību) vispirms pircējs darījuma kontā ieskaita tā dēvēto pirmo iemaksu (daļu no pirkuma cenas, kuras apmērs atkarīgs no pircēja vienošanās ar banku par aizdevuma piešķiršanu), savukārt banka šajā kontā ieskaita pircējam piešķirto kredītu. Abas minētās summas kopā veido pirkuma līgumā noteikto nekustamā īpašuma pirkuma maksu.

Pēc tam pārdevējs kopā ar pircēju dodas pie notāra un paraksta nostiprinājuma lūgumu, lai nekustamais īpašums tiktu ierakstīts zemesgrāmatā uz pircēja vārda. Vienlaikus ar pircēja īpašuma tiesībām zemesgrāmatā par labu bankai tiek nostiprināta hipotēka piešķirtā kredīta atmaksas nodrošināšanai.

Banka no darījuma konta ieskaita pārdevēja kontā nekustamā īpašuma pirkuma maksu, ja līdz darījuma konta līgumā noteiktajam termiņam pircējs vai pārdevējs bankā iesniedzis šādus dokumentus:

• pirkuma līguma kopiju (jāuzrāda dokumenta oriģināls);

• zemesgrāmatu apliecības kopiju (jāuzrāda oriģināls);

• būves/telpu grupas kadastrālās uzmērīšanas (tehniskās inventarizācijas) lietas kopiju (jāuzrāda oriģināls);

• nekustamā īpašuma apdrošināšanas polisi un dokumentus, kas apliecina apdrošināšanas prēmijas vai tās pirmās daļas samaksu.

Ja iepriekš minētie dokumenti termiņā nav iesniegti, banka darījuma kontā ieskaitīto naudu vispirms izmanto, lai tiktu izpildītas kredīta līgumā paredzētās pircēja saistības pret banku, bet atlikušo summu pārskaita uz bankā atvērto pircēja norēķinu kontu. Pēc tam banka sagatavo nostiprinājuma lūgumu, lai dzēstu bankai par labu nostiprināto hipotēku, un izsniedz to pircējam pēc viņa pieprasījuma.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+