×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
21. janvāris, 2014
Drukāt

Koalīcijas līgumā mīkstina nacionāļu prasības
 (23)

Foto - LETAFoto - LETA

Topošās koalīcijas veidotāji tikuši skaidrībā ar valdības sastāvu, bet uzplaiksnījušas domstarpības par darāmo darbu sarakstu. Šodien pirms došanās pie Valsts prezidenta Andra Bērziņa premjera kandidātei Laimdotai Straujumai būs jāpanāk kompromiss jautājumā par uzturēšanās atļauju dalīšanu.

“Pēc ilgām un vētrainām debatēm pieņēmām lēmumu respektēt Straujumas kundzes tiesības piekrist vai nepiekrist partiju virzītiem ministru kandidātiem un Daniela Pavļuta vietā ekonomikas ministra amatam deleģēt Vjačeslavu Dombrovski,” vakar pēc Reformu partijas (RP) valdes sēdes informēja partijas priekšsēdētājs Edmunds Demiters. Viņaprāt, Dombrovskis, kurš ieguvis doktora grādu tieši ekonomikas zinātnē, spēs kvalitatīvi turpināt Pavļuta iesāktos darbus. Taču RP joprojām uzskata par nepamatotiem argumentus, ar kuriem Straujuma noraidīja Pav­ļutu (viņam kā ekonomikas ministram pēc Zolitūdes traģēdijas esot bijis pienākums uzņemties atbildību par nepilnībām būvniecības nozarē). Tādēļ lēmums par kandidāta nomaiņu pieņemts balsojuma ceļā, jo RP vadībā nav trūcis arī tādu cilvēku, kuri uzstāja uz to, ka labāk būtu strādāt opozīcijā nekā pakļauties šādam spiedienam.

Pats Pavļuts nebūt nešķita pārsteigts par šādu lēmumu, bet apgalvoja, ka nav apvainojies uz partiju, jo tā esot pieņēmusi situācijai piemērotāko lēmumu. Runājot par saviem nākotnes plāniem, solīja, ka malā nestāvēs, bet turpinās darboties aktīvajā politikā. Viņš arī neizslēdza, ka varētu darboties Ekonomikas ministrijā, lai palīdzētu nākamajam ministram turpināt iesāktos darbus, bet pagaidām esot pāragri spriest, kādā formātā tas varētu notikt.

“Paldies viņiem par izpratni. Līdz ar to par valdības sastāvu mēs būtu vienojušies,” RP valdes lēmumu komentēja Straujuma. Taču viņa bija izvairīga par to, vai Pavļuts varētu turpināt strādāt Ekonomikas ministrijā kādā citā amatā. “Darbinieku izvēle ir katra ministra rokās,” attrauca premjera amata kandidāte.

Pēc amatu sadalīšanas pēdējais jautājums, par ko topošās valdības veidotājiem jāvienojas, ir koalīcijas līguma pielikuma daļa. Šajā dokumentā tiek fiksēti galvenie darbi, ko nākamā Ministru kabineta laikā parlamentā apņēmušās paveikt valdību veidojošo partiju frakcijas. Nacionālās apvienība (NA) līguma pielikumam iesniegusi vairākus priekšlikumus, kas koalīcijas partneriem šķituši pārāk radikāli. Tādēļ vairāki no tiem diskusiju gaitā tikuši mīkstināti un padarīti neskaidrāki. Piemēram, konkrēta apņemšanās līdz šā gada oktobrim grozīt Izglītības likumu, lai līdz 2018. gada 1. septembrim pārietu uz mācībām latviešu valodā, pārtapusi par neskaidru solījumu sagatavot tiesisko regulējumu, lai šāda pāreja būtu iespējama. Arī prasība pieņemt preambulu Egila Levita piedāvātajā redakcijā, visticamāk, tiks mīkstināta. Jau tagad politiķu lokā tiek apspriests preambulas variants, no kura pazudis termins “valstsnācija”. Ja šajos punktos nacionāļi varētu būtu gatavi pieņemt kompromisu, tad par uzturēšanās atļaujām šodien vēl tiks lauzti šķēpi. Pēc neoficiālas informācijas, “Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa pēdējā topošās koalīcijas sanākšanas reizē asi kritizējusi pērn noslēgto partiju vienošanos noteikt uzturēšanās atļauju kvotas. Viņa apgalvojusi, ka nākamajai valdībai šis dokuments nebūšot saistošs, jo pie tā nav piedalījušies jaunie valdības partneri – ZZS. Tāpat Saeimas spīkere uzsvērusi, ka pati jau nu šādu vienošanos nebūtu parakstījusi.

Bez jau minētajiem jautājumiem topošajai koalīcijai jāprecizē arī citi punkti darāmo darbu sarakstā, piemēram, par reģionālo attīstību, veselības aprūpes finansējumu un citiem problēmjautājumiem. Tomēr partneriem izdevies vienoties vismaz par to, ka šā gada valsts budžets netiks grozīts, lai priekšvēlēšanu gaisotnē izvairītos no populistiskiem lēmumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Janka,piekrītu un pēc šī fakta konstatācijas ir jāsaka “ārprāts!”Kas ir mainījies “neatkarīgajā”latvijā ,ja CENZŪRA visos plašsaziņas līdzekļos? Un ne jau par labu latviskumam !!
  Arī tas,ka NA jāpiekapjas latviskas Latvijas nostiprināšanai Straujumas/ b,Bērziņa/ Āboltiņas valdībai.Nu re Lavrovs gan jau pierunās b,Bērziņu atvērt Krievijas skolas ar viņu noteikumiem un vēsturi.Drīz dziedāsim ne Latvijas,bet Krievijas himnu.Es ar šausmām jau konstatēju,ka esam gana daudz atkāpušies atpakaļ uz LPSR.Latvietim NAV cilvēktiesību savā Tēvzemē.
  Esmu pārliecināta,ka mani vai nu vispār cenzēs vai pēc tam “izraus”,jo nevar sūdzēties,ka ie genocīds pret latviešiem,vai ne “LA”?

  • viss atkarīgs no latviešu balsojuma rudenī Saeimas vēlēšanās… Ja arī turpmāk tik vientiesīgi uzticēsimies bijušajiem „padomju” partorgiem un komsorgiem, kuru impērija sabruka un kuri, glābdami savu ādu, nomainīja savus saimniekus, bet ne savu varu, tad nekas labs nebūs sagaidāms, un Lavrovam ar Putinu arī te lielu problēmu vairs nebūs. Krievu impērijas „maigā vara” revanšēsies, bet liberālie Rietumi tik „noplātīs rokas” – kā Gruzijā.
   Ir jākļūst gudrākiem un jābalso par nacionāli domājošiem (tikai un vienīgi!), bet ne par savtīgiem ”kosmopolītiem” – prokrieviskiem vai proamerikāniskiem kangariem.

 2. Latvijas avīzei arī cenzūra darbojās!

 3. Vienmēr esmu balsojis par NA.Un kāda jēga? Viņus par pilnu neviens neņem taču pie siles gribas tikt…opozicionaru garoziņu est negrib.Tad kāpēc lai par viņiem vel balsotu.Apncis jau klausities:krievi nak.Ko tad NA ir izdarijusi,lai viņi nenāktu….

 4. Tam žurnālistam, kas veidoja šo rakstu lai paskaidro kas tie tādi “nacionāļi” ir un no kāda rauga viņš pats ir veidots, vai no “internacionāļa”?

 5. LPSR-2 veidošana un latkrievu tautas konsolidācija turpinās. Žēl, ka NA stājas valdībā, kas ar NA roķelēm turpinās iepriekšējo antilatvisko virzienu (eiro, īpašumu izpārdošana ārzemniekiem, skolas krievu okupantiem pieņemamā valodā u.t.t.).

 6. Nacionālai apvienībai piekāpšanās var maksāt dārgi nākošajās vēlēšanās. Par Vienotības ”cīnītājiem” par latvisku Latviju nav pat vērts runāt.

 7. Reiz Ušakovs par savu tautieti un draugu V. Dombrovski teica ka viņš ir traks liberālis.Tātad gaidīsim liberālo ideju piepildījumu praksē visās jomās mūsu dzīvē.Izdzīvos stiprākais ,agresīvākais ,nekaunīgākais neatkarīgi no tautības,partijas piederības un reliģiskās pārliecības ,ja tāda vēl kādam ir.

 8. Kāds žurnālistu tiražēts murgs! Ne redzējuši, ne lasījuši jauno variantu, bet ir jau viedoklis…
  Valstsnācija nekur nav pazudusi un nevar pazust. ja jau nav sajēgas par elementārām lietām, tad nevajadzētu par to runāt.
  Latviešu nācija =valstsnācija. nekas nemainās, ja valstsnāciju aizstāj ar latviešu nāciju, kurai ir sava valsts.

  • Kāpēc tik noslēpumaini??? Atbildēt

   Tu, “autoram”! Ko slēp? Būtu tekstu te- komentāros un uz vietas ievietojis! Tad visi varētu priecāties Tev līdzi – “Ak, cik Tu gudrs! Labs! Brīnišķīgs!”.
   Tagad lieta skaidra… krievu nauda, krievu texts, krievu priekšvārds, kas gatavots, lai Latvijas Satversmei “aizlīmētu muti”. Vai esi “lapsa”, vai tikai tā… ruds? Komentu paguvi maskavā saskaņot? Vai tāpat vien, no sirds uzrakstīji? Gudri ļaudis, citus par muļķiem netur…

 9. Un mēs, nabagi, sacerējāmies, ka Straujuma strādās Latvijas valsts labā. Nekā nebija, tad jau Bērziņš šo nebūtu uzrunājis. Svešas valsts interesēs tiek virzīta gan ekanomika, gan politika un nav neviena spēka Saeimā, kas to apturētu. Kā dzimtļaudis bijām tā palikām. Un paliksim, ja turpināsim cerēt, ka šādas vēlēšanās, kas panākams.

  • Nav ko pārmest Straujumai,jo mūziku pasūta partijas.Viņa šo rutīnu spēj irdināt,bet ne strauji lauzt. Ja viņa mēģinātu visu revolucionizēt, tad esošais Saeimas sastāvs viņu nemaz neapstiprinātu par valdības vadītāju.Vai to nesaprotat? Lai vairāk tādu cilvēku pie stūres,tad kopējais darbs virzīsies latviešu interešu virzienā.Lai viņai izdodas kaut lēnām,bet uz priekšu!!

 10. Man parsteidz tas, ka Latviasj debilie politki, minstri, prezidenti, deputati 23 gadu laika nav spejigi sakartot kaut vai vienu nozari, piemeram, Izglitibas sistemu?
  Ir tacu nekavejoties janoska ka to paredz Latvijas Satversme, kura ir notiekts, ka Latvijas valsts valoda ir latviesu valoda ka ari zidu n krievu nacistu organizetaja referenduma par okupantu valodas- krievu valodas legalizesanu Latvijas pilsoni pateica, ka Latvija valsts valoda ir latviesu valoda, ka no sis gada rudens visas Latvijas valsts, pasvaldibu skolas, bernudarzo1 ir 100% jadnorasina viss izglitibas, apmacibas process Latvijas valsts valoda.
  Ir ar pratu neaptverams, ka Latvijas politiskie kretini ta pretojas Latvijas Satversmes tisibu normai par valsts valodu.

 11. Tā gan…

  Ja potenciālā premjerministre Straujuma – dz. Kirchenšteine, vienotībā ar mīļoto Partiju „Vienotība” , A. Berzina kunga viedā virsvadībā, kolaborējot ar Valsts Policiju un Ģenerālprokuratūru no amatiem būtu noņēmusi un pārcēlusi uz dzīvi izmeklēšanas cietumā Ušakovu, Ameriku un visu Rīgas „Būvvaldes mafiozo zaņķi” , būtu pienākusi pie Pavļuta un teikusi : „Hē, vecais taisies”… – visu cieņu.

  Šobrīd – vien neadekvātu, kriminālu Klaunu teātris. 1911. gada 24.oktobrī, Rīgā, Marijas un Avotu ielas stūrī dzimušais Arkādijs Raikins teiktu – Ļiceģeji – „Mūļu šķobītāji”. Fašistoīda mafija. Beidzamās proLatviskās Valdības SLEPKAVAS.

  Latofobi, rusofobi, ksenofobi rūķi salasījušies… vēl ne izvēlēti, ne ievēlēti, ne leģitimēti, bet jau ļauni Rūķi. Vēl ne „komatu” paši piedāvājuši, bet jau simts lietas, kas neDarāmas NA programmā. Būtu taču vismaz, kā žīdi pie Jeruzālemes Raudu mūra pavērojuši, kādas „zīmītes-lūgsnas” Tauta un partijas sarakstījuši. Visas. Visas izlasījuši (arī šķēles, SC, lemberga, rubika, Ždanokas, Šlesera un citu … rakstītās), savas pievienojuši… pafunktierējuši, ko var ļaut pašiem „gribulīšiem” darīt, ko par savu pasniegt, kam spēka, laika un naudas pietiks „Lielajam Kopdarbam”. Lai kopSpēkiem… kaut solīti uz priekšu paVirzītos… Mums Latvija Jāceļ. Dieviņš tā grib. Viņš gaida…

  Vai Rūķi zina Latviešu Valodu? Vai viņi mani, Mūs sapratīs???

 12. Neviena koalīcija Vienotības vadībā nacionālās intereses nestādūis augstāk par savējām.

Draugiem Facebook Twitter Google+