×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
29. jūlijs, 2015
Drukāt

Padomi, kā izvietot un izplānot dārzā jaunus celiņus

Foto-Valdis IlzēnsFoto-Valdis Ilzēns

Dārzs, līdzīgi kā telpu interjers, nekad nav pilnīgi pabeigts un nepārtraukti mainās. Īpaši jau katrā siltajā sezonā. Nereti nākas plānot un veidot jaunus staigāšanas ceļus, lai ērtāk nokļūtu līdz jaunizveidotajām atpūtas zonām.

Kā izvietot un izplānot

Jaunus atzarus visbiežāk veido no jau esošā, centrālā un platākā ceļa. Ieteicams padomāt par to, kuras dārza zonas apmeklēs biežāk un lielāks skaits cilvēku – no tā atkarīgs, cik izturīgs materiāls jāizvēlas un cik plats celiņš jāieplāno (optimālais platums 1,5 m). Lai celiņš labi iederētos dārza ainavā, to vēlams saskaņot ar stādījumu formu. Svarīgi arī, kāda ainava paveras, ejot pa celiņu dārza dziļumā – taisns ceļš ļaus pārredzēt plašāku apkārtni, bet līkumota taka piemērota tiem, kam patīk omulīgi dārza stūrīši. Celiņu izveidi ietekmēs arī dārza reljefs un grunts stāvoklis.

Drošība

Izvietojumam jābūt vienkāršam un ērtam. Celiņu virsma nedrīkst būt slidena un nelīdzena. Vakaros ērtāk un drošāk pārvietoties pa apgaismotu ceļu, tāpēc vienlaikus ar celiņa ierīkošanu ieteicams padomāt arī par tā apgaismojumu.

Materiāla izvēle

Var izvēlēties gan cietu, gan uzberamu materiālu, bet, lai celiņš labi izskatītos, priekšroku vēlams dot kādam no tiem materiāliem, kas jau lietoti mājas apdarē vai dārzā. Cietais segums noteikti nepieciešams galvenajam ceļam. Betons, betona plāksnes, akmens, akmens flīzes, bruģis, klinkers – tie ir materiāli, kas izturēs lielo noslogotību, kāda raksturīga piebraucamajam ceļam un garāžas apkārtnei.

Mazākiem celiņiem, kas ved uz attālākām dārza zonām, var izmantot arī mīkstos segumus – rupju smilti, granti, koka šķeldu, kas apstrādāta pret pūšanu, šķembas, pat īpaši iesētu zāli, kas veidos akurātu taciņu. Jārēķinās, ka beramajiem materiāliem virsējo kārtu nepieciešams sezonāli atjaunot, jo tā laika gaitā tiek aizpūsta vai aizskalota. Lai apvienotu seguma funkcionalitāti ar iedomāto noskaņu, labs variants ir dažādu materiālu imitācija, piemēram, mākslīgais akmens, kas imitē koku, bruģi vai ķieģeļus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+