Foto – Shutterstock

Dārza duša – iespēja mazgāties siltākā laikā vai rūdīties. Padomi tās ierīkošanā 0

Šogad vasara mūs nelutina ar siltām dienām, tomēr tagad laiks spēj sasildīt ūdeni ārā novietotās tvertnēs un arī dārza dušā. Tādu var pavisam viegli ierīkot, lai ietaupītu ūdeni un elektroenerģiju tā sasildīšanai mājās.

Reklāma
Reklāma
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Lasīt citas ziņas

Ar ko sākt? Ar vietas izvēli. Dušas apkaimē būs paaugstināts mitrums, kas piesaistīs kukaiņus, tāpēc dušu vislabāk ierīkot saules apspīdētā vietā pietiekami tālu no dzīvojamās ēkas.

Nepieciešams stabils pamats

Jāizplāno, kā iepumpēt vai ieliet ūdeni dušas tvertnē un kur izlietotais ūdens aiztecēs pēc tam. Viens no risinājumiem – izrakt zem dušas kabīnes padziļinājumu, kura malas nostiprināt ar savu laiku nokalpojušām autoriepām. Triju četru riepu pilnībā pietiks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dušas konstrukcijā paredzēta samērā liela tvertne, tāpēc nesošajai konstrukcijai jābūt pietiekami izturīgai. Lai tā būtu stabila, vēlams iebetonēt stabiņus apmēram 30 cm dziļās bedrītēs un tālāko konstrukciju stiprināt jau pie izveidotajiem pamatiem. Protams, var arī izbetonēt bedri izlietotajam ūdenim, taču tad jāparedz vieta ūdens aiztecēšanai.

Dēlīši vai plastikāts

Kad sagatavots pamats, jāķeras pie dušas kabīnes montāžas. Var izmantot dažādus materiālus un tehniskos risinājumus. Glīti izskatīsies ar apdares dēlīšiem apšūta duša. Kokmateriāli gan rūpīgi jāapstrādā ar piemērotiem koksnes aizsardzības līdzekļiem. Tie pasargās koka konstrukcijas ne tikai no nokrišņiem, bet arī no mitruma dušas izmantošanas laikā. Grīdai parasti izmanto koka redelītes, lai neslīd kājas un netraucēti aizplūst ūdens. Ja sienas konstrukcija pilnībā nosedz telpu starp grīdu un griestiem, tajā jāparedz vieta ventilācijas lodziņam, kas palīdzēs aizvadīt lieko mitrumu.

Dušas karkasu var veidot arī no metāla un apšūt ar polikarbonāta loksnēm. Šāda konstrukcija kalpos ilgāk, taču jāizvērtē, kā tā iederēsies dārza ainavā.

Ja līdzekļu pavisam maz, var izlīdzēties ar pietiekami izturīgu karkasu, ko apvelk ar poli­etilēna plēvi. Protams, šādā gadījumā dušā notiekošais būs labi redzams, piemēram, kaimiņiem.

Vislabāk tumša krāsa

Dušai vislabāk noder melnas vai tumši zilas ūdens tvertnes. Saules stari tās uzsildīs visātrāk, un ūdens temperatūra būs augstāka. Izvēloties metāla tvertnes, kas nav cinkotas vai izgatavotas no nerūsējoša tērauda, jāņem vērā, ka metāls ar laiku sāks rūsēt un dušu nevarēs izmantot. Metālu var nokrāsot, tomēr jau gatavai slēgtai tvertnei to izdarīt nebūs vienkārši.

Izvēloties plastmasas tvertnes, jāņem vērā arī materiāla īpašības. Atsevišķi plastmasas veidi sakarstot ūdenī izdala kaitīgas vielas. Par plastmasas īpašībām vēsta marķējums uz tās. Visdrošākās ir saskarsmei ar pārtikas produktiem paredzētās tvertnes, lai gan tās ir dārgākas. Piemēram, pārtikai domātā 120 l tvertne maksās aptuveni 30 eiro, bet nepārtikas šķidrumiem domātā 100 l tilpuma melna HDPE plastmasas muca maksās trīsreiz lētāk.

Dārza dušai parasti izvēlas 100 vai 200 l tilpuma tvertnes.

Savienojumus un caurules var izgatavot no ūdensvada vai apkures sistēmām paredzētajām caurulēm. Īpaši jāpārdomā krāna ierīkošana, kas ūdenim ļaus nokļūt tieši dušā. Protams, var ierīkot ar roku griežamu krānu (shēma A), taču ērtāks ir ar kāju darbināms krāns ar atsperēm (shēma B), kas to atgriež noslēgtā pozīcijā. Šāda sistēma palīdzēs taupīt ūdeni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.