×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.6°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
21. jūlijs, 2014
Drukāt

Dārza kaitnieku TOP 10 (1)

Foto-LETAFoto-LETA

Kartupeļu lapgrauži jeb Kolorado vaboles.

Kauleņkoku lapbire. Lapbires pazīmes  – spilgti dzeltenas lapas – izteiktāk vērojamas skābo ķiršu vainagos. Priekšlaicīga lapu nobiršana pasliktina kociņu pārziemošanu.

 

Kartupeļu lakstu puve. Turpinās lakstu puves attīstība, tā novērota arī uz stublāju augšējās daļas. Slimības izplatības intensitāte pa reģioniem ļoti atšķirīga. Kur tas nepieciešams, ieteicams veikt smidzinājumus stādījumu aizsardzībai.

 

Kartupeļu lapu sausplankumainība. Slimības pazīmes kā sausi, drūpoši, brūni plankumi uz kartupeļu lapām, sastopami gandrīz visos stādījumos. Slimība nav tik agresīva kā lakstu puve, bet arī ierobežojama ar atbilstošu fungicīdu (pārsvarā tiem pašiem, kuri derīgi lakstu puvei).

 

Kartupeļu lapgrauzis (Kolorādo vabole). Lapgrauža kāpuri atsevišķos dārzos jau notiesājuši pusi kartupeļu lapu. Jāņem vērā, ka, kāpuriem augot, aug arī to apetīte un augi bez lapām nespēs izveidot jauno ražu. Kāpuri nolasāmi un iznīcināmi. Bet stādījumus ieteicams pārlūkot katru nedēļu.

 

Baltkāja. Tuvu augsnei, uz kartupeļu stublājiem vērojama balta, voilokveida apsarme, tā ir melnā kraupja vasaras forma. Šādiem ceriem, visticamāk, būs melnā kraupja klāti bumbuļi. Šiem ceriem vienkārši jāļauj augt un attīstīties, jo šo slimību veģetācijas periodā neierobežo.

 

Melnkāja. Kartupeļu ceri atpalikuši augumā, laksti nomelnējuši un izraujot nepatīkami smako. Šādi ceri ar visiem bumbuļiem izvācami no stādījuma, jo infekcija saglabājas bumbuļos. Nav kaitīgi patērētāju veselībai.

 

Plūmju augļu tinējs. Gatavoties sākušajās plūmēs attīstās plūmju augļu tinēja kāpuri. Raksturīga pazīme to bojājumiem – sveķaini izdalījumi no ogām. Labāk ogas savākt un iznīcināt, jo patēriņam tās kļūst nederīgas, bet, ogas atstājot vainagā vai apdobēs, tiek sekmēta kaitēkļa savairošanās nākamajā sezonā.

 

Kāpostu balteņi. Baltie tauriņi lido kā virs kāpostu, tā rapšu sējumiem, bet kāpuru attīstībai uzmanība būs jāpievērš kāpostu audzētājiem.

 

Pelēkā puve. Slimība turpina bojāt kā pēdējās zemenes, tā pirmās avenes. Šobrīd iespējama tikai bojāto ogu aizvākšana no dārza, lai nepalielinātu infekcijas risku.

 

Parastā puve. Pirmās pazīmes novērotas ābeļu vainagos. Puvušie āboli jānolasa no koka un jāsavāc no apdobēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Arī zemesvēži ir tādi kaitēkļi,ka maz neliekas.

Draugiem Facebook Twitter Google+