×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
22. jūnijs, 2015
Drukāt

Dārza pīpenes sačokurojas. Kāpēc un ko darīt?

Foto - Sandra RuskaFoto - Sandra Ruska

Izcilā pīpene ‘White Knight’

“Manā dārzā aug pīpenes. Pagājušajā vasarā tām veidojās kropli ziedi ar vienu vai divām ziedlapiņām. Pārējās sačokurojās vai to vispār nebija. Kas par vainu?” DAIGA SMILTENES NOVADĀ

Kur var nopirkt pildītās margrietiņas – modernās vai veco laiku, ar stingrām, biezām ziedkopām? RITA K.

Tam, ka pīpenēm attīstās kropli ziedi, varētu būt vairāki iemesli. Šajā gadījumā vainīgi, visticamāk, ir sūcējkukaiņi – lap­utis vai tripši. Abi kaitēkļi ir plaši izplatīti uz daudziem kultūraugiem. Kukaiņiem sūcot sulu, deformējas augu lapas, stublāji un ziedi, kā arī izplatās vīrusslimības. Laputis uz stublājiem parasti ir labi saskatāmas, bet tripšus var ieraudzīt, papurinot atvērušos pīpenes ziedu, – tad no tā izbirst sīki (1–2 mm gari), tumši, kustīgi kukainīši. Tripšus sāk apkarot, līdzko parādās ziedpumpuri. Izmanto kādu no insekticīdiem, piemēram, Karate Zeon 5 (0,05% koncentrācijā). Tie līdzēs arī pret laputīm.

Lielziedu pīpenēm vajadzīga dziļi sastrādāta, labi mēslota mālaina augsne (pH 6,5–7,5) ar pietiekamu mitruma daudzumu veģetācijas periodā. Kalcija trūkums pīpenēm var izraisīt stublāju deformāciju un to, ka augi vairāk slimo.

Izcilā pīpene ‘Engelina’. Foto - Sandra RuskaIzcilā pīpene ‘Engelina’. Foto - Sandra Ruska

Izcilās pīpenes (Leucanthemum x superbum) ‘Fiona Coghill’ stādus var iegādāties SIA “Puķu lauki” (Talsu novada Laidzes pagastā) un zemnieku saimniecībā “Bērziņi” (Ventspils novada Popes pagastā). Augs ir 70–80 cm augsts, ar noturīgiem stublājiem, lieliem, baltiem, pildītiem ziediem, kas priecē jūlijā, augustā. Izcilās pīpenes labi iederas jauktajās ziemciešu dobēs kopā ar delfīnijām, ehinācijām, helēnijām un piemērotas ziedu griešanai. Stādaudzētavā “Puķu lauki” ir pārdošanā arī šķirne ‘Victorian Secret’ – līdz 80 cm augsts augs ar puspildītiem, baltiem ziediem, kam viducis ir dzeltens.

Stādaudzētājs Raivis Reinbergs piekodina, ka pildītās pīpenes jāaudzē saulainā un daļēji ēnainā vietā, caurlaidīgā, vidēji mitrā, labi mēslotā augsnē. Ceri noteikti jāatjauno ik pēc trim gadiem – pavasarī jāizrok, jāsadala un jāstāda ielabotā augsnē. Audzējot ilgāk vienā vietā bez pārstādīšanas, pīpenes parasti pazūd.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+