Praktiski
Dārzs

Dārzeņi, kas “draudzējas”. 10 piemēri tavam sakņu dārzam0

Arhīva foto

Tomāti

Tas var radīt ievērojamu atšķirību gala iznākumā, ja apdomājam augu izvietojumu pirms stādīšanas. Kompanjonu stādīšana nozīmē, ka kopā saliekam vismaz divus saderīgus dārzeņus ar mērķi, ka tie viens otru labvēlīgi ietekmē.

Tas pats attiecas uz garšaugiem, augļiem un puķēm. Pareizā kombinācija var palielināt uzturvielas, samazināt kaitēkļus un slimības, pievilināt labvēlīgus kukaiņus, padarīt augsni piemērotāku, utt.

Tomāti

Tomāti var būt lieliski kompanjoni daudziem dārzeņiem. Tu vari tos iestādīt kopā ar spinātiem, sīpoliem, pupām, zirņiem, gurķiem, pipariem, burkāniem, salātiem un rukolu.

Tie aizsargās savus kaimiņus no vasaras svelmes un pārāk daudz saules gaismas. Vislabākais laiks, lai iestādītu spinātus un tomātus, ir tad, kad laikapstākļi ir vēsi. Pirms tomāti būs gana lieli, lai nobloķētu saules gaismu, spināti jau būs pieauguši.

Ja vēlies tomātus stādīt kopā ar burkāniem, tad labāk to darīt, kad tomāti vēl ir mazi.

Apvienojot tos visus ar baziliku, visi augi būs stiprāki. No otras puses, ziedkāpostiem, dillēm un kartupeļiem nevajadzētu būt to tuvumā. It īpaši, pēdējais rada lielu risku par kukaiņu-parazītu uzbrukumu.

Brokoļi

Vislabākā izvēle būtu iestādīt brokoļus kopā ar sīpoliem, lokiem, kartupeļiem, bietēm, selerijām, rozmarīnu, kumelītēm, piparmētrām vai dillēm, bet nevajadzētu tās stādīt tuvumā tomātiem vai pipariem.

Zirņi

Zirņi ir labi kompanjoni lielākajai daļai dārzeņu un garšaugu. Tā kā tie ir no pākšaugu ģimenes, viņiem ir spēja notvert atmosfērā esošo slāpekli un pievienot to augsnei. Tuvumā augošie augi no tā gūst labumu. Vislabāk pašiem zirņiem būtu, ja tie tiktu iestādīti kopā ar burkāniem, rāceņiem, redīsiem, gurķiem, saldo kukurūzu un salviju, bet vajadzētu izvairīties no stādīšanas tuvumā sīpoliem, ķiplokiem un kartupeļiem.

Pupas

Viena no vislabākajām izvēlēm, iesākot dārzkopību, noteikti ir pupas. Tajās ir daudz uzturvielu, un tās ir viegli audzējamas. Ņemot vērā, ka tie ir pākšaugi, pupām nav vajadzīgs daudz mēslojuma, jo tās pašas uzņem slāpekli no atmosfēras un tās pārāk nedraud kaitēkļi vai slimības.

Vislabākie dārzeņi, ar kuriem kopā iestādīt pupas, ir kartupeļi, gurķi, burkāni, ziedkāposti un selerijas.

Ieteicams iestādīt kartupeļus pārmaiņus rindās ar pupām, jo tie, tāpat kā rozmarīns aizsargā tos no pupiņu vabolēm. Pārliecinies, ka neiestādi tās tuvumā sīpoliem, ķiplokiem, lokiem un dillēm.

Kāposti

Daži no to labākajiem kompanjoniem ir sīpoli, pupas un selerija, bet kāpostiem arī patīk bietes, gurķi, kartupeļi, zirņi, ķiploki, loki un salvija. Tiem tuvumā nav ieteicams stādīt tādus dārzeņus kā burkānus, piparus, redīsus, tomātus un kukurūzu.

Burkāni

Kad audzē burkānus no sēklām, ir ieteicams izraut dažus no tiem, kad tie sāk laist asnus vietās, kur to ir pārāk daudz. Ja tie tiks atstāti pārāk tuvu viens otram, tie paliks maziņi, jo tiem ir nepieciešama vieta augšanai. Labi kompanjoni burkāniem ir loki, salāti, zirņi, redīsi, rozmarīns, salvija, bet tiem nepatīk sīpoli, ķiploki, loki un kāposti.

Redīsi


Redīsi ir lieliski dabiskie atbaidītāji daudziem nevēlamiem kaitēkļiem. Tiem patīk zirņi, salāti, spināti, pupas, kabači un gurķi. Pupas un redīsi abpusēji palīdz viens otram. Salāti redīsus padarīs maigākus. Iestādot tos pārmaiņus rindās ar garšaugu kārveli, vari padarīt tos asākus. Nestādi redīsus tuvumā kāpostiem, ziedkāpostiem, rāceņiem, Briseles kāpostiem.

Salāti

Lapu salātiem patīk burkāni, sīpoli, ķiploki, bietes, gurķi, pupas un redīsi. Diemžēl šis populārais dārzenis bieži vien ir gliemežu iekārots. Vislabākais risinājums ir tiem blakus iestādīt lielās kreses. Vēl viens labs aizsarglīdzeklis ir sīpols. Neiestādi salātus tuvumā kāpostiem, selerijai vai pētersīļiem.

Spināti

Šis veselīgais, uzturvielām bagātais augs labi satiek gandrīz ar visiem dārzeņiem. Izteikti labi kompanjoni tiem ir pupas un zirņi. Vienīgais izņēmums ir kartupeļi. Ieteicams tuvumā audzēt redīsus, lai atbaidītu kaitēkļus.

Gurķis

Laba kompanjoni ir pupas, zirņi, kukurūza, redīsi, salāti, gurķi. Ir ļoti ieteicams iestādīt redīsus blakus gurķiem. Tie palīdzēs atbaidīt strīpainās gurķu vaboles. Sīpoli, ķiploki un loki nav labākā izvēle, lai stādītu blakus un pilnīgi noteikti nevajadzētu tuvumā stādīt kartupeļus.

LA.lv