Foto: Shutterstock

Salāti, burkāni, baziliks? Viss par šīs sezonas jaunākajām šķirnēm 0

Kā ik gadu, gatavojoties sējas laikam, dārzkopji sāk aktīvi iegādāties sēklas materiālu. Šķirņu piedāvājums ir gana plašs, lai ikviens atrastu savam saimniekošanas veidam piemērotākās. Varētu domāt, ka ar to pietiek, taču selekcionāri turpina strādāt un katru gadu cenšas piedāvāt jaunumus. Latvijā visas sēklu izplatītājfirmas sākotnēji jaunās šķirnes izvērtē zemnieku saimniecībās, bet tirgū piedāvā tikai tās, kas izpelnījušās profesionālo audzētāju ievērību.

Reklāma
Reklāma

Ziedkāposti

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 382
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 30
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

‘Clarina F1’ (izplata SIA IR) – veģetācijas periods 75–80 dienas. Galviņas labi nosegtas, ļoti kvalitatīvas. Augsta izturība pret sakņu augoņiem. Patlaban vadošā šķirne Nīderlandē, kur to izvēlas audzēt arī tie, kam nav jācīnās ar sakņu augoņiem (spēcīgās sakņu sistēmas un augu veselīguma dēļ). Ieteicama ražas vākšanai līdz jūlija vidum vai arī, sākot no augusta beigām.

‘Almagro F1’ (SIA IR) – ideāli vasaras ražai. Veģetācijas periods 80–85 dienas. Augi spēcīgi augoši, veselīgi, ar lielām lapām, kas labi nosedz galviņu. Tās ir blīvas, smagas, kvalitatīvas. Šķirnei piemīt augsta izturība pret nelabvēlīgiem laika apstākļiem. Var audzēt dažādos termiņos.

Galviņkāposti

CITI ŠOBRĪD LASA

‘Bolikor F1’ (SIA IR) – veģetācijas periods 58–60 dienas. Galviņām laba iekšējā struktūra, tās novietotas uz augsta kacena, pārklātas ar vaska kārtiņu, sver 1,6–2,1 kg. Kāpostgalviņas ir izlīdzinātas, veselīgas, tādēļ tās bez bojājumiem var ilgi glabāt uz lauka. Kāposti izturīgi pret plaisāšanu. Var audzēt arī zem agrotīkla vai plēves siltumnīcās.

‘Proffesor F1’ (SIA IR) – laba raža jebkuros audzēšanas apstākļos. Veģetācijas periods 130–140 dienu. Ja audzē retāk (stāda 27 tūkstošus augu uz hektāru), veidojas nedaudz saplacinātas galviņas, kuru svars ir 8–9 kilogrami (tās var izmantot pārstrādei). Stādot galviņkāpostus blīvi, izaug 3–4 kg smagas galviņas, kuras piemērotas uzglabāšanai. Šķirnei piemīt augsta izturība pret tripšiem, augi spēcīgi, veselīgi, pārklāti ar vaska kārtu, izturīgi pret fuzariozi.

‘Carbonara F1’ (SIA IR) – ātri augošs hibrīds ražas vākšanai augustā un septembrī. Galviņām laba iekšējā struktūra, īss iekšējais kacens, labi saglabājas uz lauka, neplaisā. Piemērotas skābēšanai. Ārējās lapas zilganzaļā krāsā, nedaudz atgādina Savojas kāpostus. Iekšpusē galviņas tīri baltas. Profesionālie audzētāji var veidot skābējamo kāpostu konveijeru, izmantojot šķirnes ‘Rington F1’ (veģetācijas periods 80–90 dienu), ‘Flexton F1’ (85–95 dienas), ‘Carbonara F1’ (100–105 dienas). Galviņas uz stublāja novietotas augstu un stabili, tāpēc ir piemērotas mehanizētai novākšanai.

‘Adelco F1’ (SIA IR) – leģendārā hibrīda ‘Ramco F1’ jaunā versija. Tāpat kā vecākais brālis arī ‘Adelco F1’ paredzēts skābēšanai. Izaug 125–130 dienās. Satur daudz cukura, tādēļ skābējot iegūst kvalitatīvus un garšīgus skābos kāpostus. Ar ko ‘Adelco F1’ atšķiras no ‘Ramco F1’. Jaunajam hibrīdam ir liels ražas potenciāls (galviņas sver 6–8 kg), augsta izturība pret fuzariozi, mazāk bojā tripši. Galviņas ir uz augsta kacena, līdz ar to noderīgas novākšanai ar kombainu. Ieteicams stādīt 25–30 tūkstošus augu uz hektāru.

Reklāma
Reklāma

‘Minica F1’ (SIA SilJa) – agrs hibrīds. Veģetācijas periods 70 dienu. Galviņas 0,5–1 kg smagas, olveida formas, stingras, vidēji saldas, izturīgas pret plaisāšanu.

Brokoļi

‘Batavia’ (SIA Kurzemes sēklas) – agra hibrīdā šķirne. Sēj agrai ražai marta sākumā siltumnīcā. Dēstus audzē 5–6 nedēļas. Izstāda laukā aprīļa beigās 50×70 cm attālumā. Ienākas 60 dienās pēc izstādīšanas. Rudens ražai sēj dēstiem jūnija sākumā. Brokoļus var izmantot arī saldēšanai.

Galda bietes

‘Rodina F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – vidēji vēlīna šķirne, veido cilindriskas formas saknes tumši sarkanā krāsā, ļoti labi uzglabājas. Piemērotas mazo bietīšu ieguvei, konservēšanai, marinēšanai.

Sparģeļi

‘UC 157’ (SIA Kurzemes sēklas) – viena no pasaulē populārākajām šķirnēm. Ļoti laba izturība pret slimībām. Vislabāk aug vieglā, irdenā, trūdvielām bagātā augsnē ar labu ūdens caurlaidību. Ražu sāk vākt ne agrāk kā ceturtajā gadā pēc sējas. Lielisks vitamīnu un minerālvielu avots.

Sīpoli

‘Rossa Lunga Di Firenze’ (SIA Kurzemes sēklas) – vidēji agrīna šķirne, veģetācijas periods 80–100 dienu pēc sadīgšanas. Garša maiga, salda. Izmantojami salātiem, grilēšanai. Ļoti garšīgi ir cepti uz iesma. Uzglabāšanas periods 2–3 mēneši. Izsēj dobē vai izpiķē atklātā laukā no marta līdz maija vidum. Izsējas norma 50–60 sēklu uz 1 metru.

Burkāni

‘Jarana F1’ (SIA SilJa) – agrs Nantes tipa hibrīds. Sakne gluda, cilindriska, 18–20 cm gara.

Zirņi

‘Junos F1’ (SIA SilJa) – ļoti agrīna, spēcīgi augoša, augstražīga zaļo zirnīšu šķirne ar lielām sēklām un tumši zaļu lapojumu. Sēklu skaits pākstī 10–12, pākšu garums 9 cm. Augu augstums 65–75 cm.

‘Morris’ (SIA SilJa) – saldie zirņi ar garām pākstīm. Ļoti laba izturība pret slimībām, puvi un fuzariālo vīti.

Kabači

‘Latino’ (SIA Kurzemes sēklas) – sēj siltumnīcā pa vienai sēkliņai podiņos aprīlī, maijā dēstiem. Laukā izstāda pēc pavasara salnām (jūnijā). Izmanto patēriņam svaigā veidā un konservēšanai.

‘Orelia F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – agrs hibrīds. Augļi dzelteni, 22–25 cm gari. Augam īsi starpposmi.

‘Da fiore Florabel’ (SIA Agrimatco Latvia) – kabacis ar daudziem vīrišķiem ziediem, ko var izmantot ēdienu gatavošanai.

Saldā kukurūza

‘Ramondia F1’ (SIA SilJa) – ļoti agra šķirne, graudi 75% dzeltenā un 25% baltā krāsā. Lieliska šķirne saldēšanai.

‘Alojzia F1’ (SIA SilJa) – supersalda šķirne ar lielām vālītēm. Augsta ražība. Svaigam patēriņam un pārstrādei.

‘Elan F1’ (SIA SilJa) – agra šķirne, veģetācijas periods 85 dienas. Augstums 150–170 cm. Vālītes garums 18–20 cm. Tumši dzelteni, ļoti saldi graudi. Laba izturība pret slimībām. Audzējama ne tikai uz lauka, bet arī zem plēves.

Redīsi

‘Rondeel’ (SIA Kurzemes sēklas) – agrīna šķirne audzēšanai atklātā laukā no pavasara līdz rudenim. Sēj auglīgā, irdenā dārza augsnē 15–20 cm attālās rindās ar 4–8 cm attālumu starp sēklām. Ienākas 35–40 dienās pēc uzdīgšanas.

Tomāti

‘TI–169 F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – agrīns hibrīds neapkurināmām siltumnīcām. Augļi plakani apaļi, sver 180–250 gramu. Indeterminants, veido ķekaru ar 3–5 augļiem. Laba izturība pret lapu brūno pelējumu.

Mēnešzemenes

‘Yellow Wonder’ (SIA Kurzemes sēklas) – pirmās ogas ienākas jau aptuveni 100 dienās pēc sējas. Pilnu ražu dod otrajā gadā. Ražo no jūnija beigām līdz rudens salnām. Sēj dēstu kastītēs martā, aprīlī, sēklas viegli piespiežot augsnei. Laukā vai podos izpiķē, kad parādās pirmās divas īstās lapas. Dobē pastāvīgā vietā izstāda 30×30 cm attālumā. Dēstus vai jau nobriedušus stādus pārstādot podos, zemenītes ražos arī labi apgaismotās telpās ziemas periodā.

Baziliks

‘Tuscany’ (SIA Kurzemes sēklas) – ļoti kompakta auguma šķirne, piemērota audzēšanai podiņos. Ātri ataug pēc nogriešanas. Sēj aprīlī siltumnīcā.

Salāti

‘Dark Roden’ (SIA SilJa) – ozollapu salāti tumši sarkanā krāsā. Galviņas sver ap 420 gramu. Pavasara un rudens ražai.

‘Roset’ (SIA SilJa) – ozollapu salāti, sarkani ar zaļu vidu. Galviņas svars 400 gramu. Pavasara un rudens ražai.

Sēklas diedzēšanai

Mungo pupiņas dīgstiem (SIA Kurzemes sēklas) – sēklas pirms diedzēšanas nomazgā, pēc tam ieber traukā un mērcē ūdenī 10–24 stundas, līdz tās piebriest. Pēc tam noskalo un ievieto diedzējamā traukā. Istabas temperatūrā dīgst 2–7 dienas. Dīgšanas laikā tās katru dienu 2–4 reizes nepieciešams noskalot. Mungo pupiņas nesatur glutēnu. Dīgšanas procesā dzinumos paaugstinās vit­amīnu un minerālvielu saturs. Lieto kā piedevu salātos vai uz sviestmaizēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.