×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
10. augusts, 2015
Drukāt

Dārzs priekam un dzīvošanai. Ciemojamies Kaltenē!

darzs-kopaa

Caur dārza vārtiņiem Intas Puzānovas un Arņa Juruša dārzā ielūkojas jūra. Tās tuvumā visvairāk romantikas saskatot tie, kam nav tik varenas kaimiņienes, novērojuši saimnieki. Dārza iekārtojums veidots, lai aizsargātos no skarbajiem vējiem un pat varenās viešņas ienākšanas pagalmā. Augsto dzīvžogu ieskauta, smilšainajās kāpās radīta zaļa oāze.

Kad mēs, “Praktiskā Latvieša” žurnāliste un fotogrāfs, ieminamies par to, ka derētu skatu uz jūru paplašināt, saīsināt dzīvžogu, attīrīt no krūmu biežņas un masīvajiem bluķiem, saimnieki iesmejas. Tā spriežot tie, kas no dzīves pie jūras neko nesaprot. Kaltenē viss pakārtots specifiskajiem dzīves apstākļiem, gan augu, gan atpūtas vietu izvietojumā, gan dzīvesritmā. Tā esot diezgan baisa sajūta, kas piedzīvota pēc kādas lielas vētras, kad no rīta, atverot durvis, ūdens skalojies pie sliekšņa.

Spēles noteikumus dārza izveidē diktē jūra, vējš un smilts.

Divas telpas

Pagalmu ieskauj ēkas un blīvi noauguši zaļie augu mūri, bet dzīvžogs dārzu sadala uz pusēm. Tas ir gan praktisku, gan dekoratīvu apsvērumu dēļ. Vienā dārza daļā ir parādes puse ar krāšņiem augu stādījumiem, mauriņu, atpūtas vietu, bet otrā daļā – saimniecības zona. Saglabātas arī vecās ābeles, kas izturējušas ne vienu vien pārbaudījumu.

– Man vienkārši patīk ziedi. Ko tad sievietei vajag? Ierauga kādu skaistu stādu, nopērk un tad nu staigā pa dārzu, domādama, kur stādīt, – savus dārza veidošanas likumus atklāj Inta.

Greznākā un košākā puķu dobe veidota tā, lai būtu labi redzama no virtuves loga, kur saimiece, kā jau visas sievietes, pavada daudz laika. Pārējās augu grupas it kā aizvijas dārza dziļumā. Pret dzīvžogu dārza tālākajā plānā koši dzeltens izceļas plūškoks. Ik pavasari to nocērp pamatīgi, gandrīz līdz zemei. Tad tas aug skaists, kupls un zied skaistiem ziediem. Ja to neapgriež, veidojas koksnaini dzinumi, zūd dekorativitāte.

Aiz zaļās sienas ierīkots jauks virtuves dārziņš, tā stūrī atvēlēta vieta lapenītei, grilam. Te esot īstā dārza sirds, kur pulcējoties savējie, paši tuvākie. Arī saimniece mazajā lapenītē dārza stūrītī starp diļļu, ķiploku un jūras smaržām mīl baudīt rīta kafiju, noskaņojoties dārza darbiem.

Intas mīļākie augi dārzā ir rododendri, tos aprūpē pirmām kārtām. Rododendri itin labi jūtas šādā augsnē. Bet asterītes, kuras arī viņai ļoti tīk, neaug, centies, kā gribi. Tā arī veidojas augu kompozīcijas dobē. Kas aug, to stāda, kas neaug – neko darīt.

Aiz saimniecības ēkas izveidota pamatīga komposta kaudze, kur rūpīgi sakrauj visu, kas nācis no dārza. – Pavasarī tas komposts, kas sadalījies, atgriežas atkal dobēs, lai dotu auglību jauniem augiem. Bez komposta dārzā nevar, – pārliecināta Inta.

 


Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+