“Cambridge Analytica” vadītājs Aleksandrs Nikss paudis nožēlu par saviem izteikumiem un atvainojies firmas darbiniekiem, taču viņa nožēla un atvainošanās neapturēs tiesu darbus pret firmu.
“Cambridge Analytica” vadītājs Aleksandrs Nikss paudis nožēlu par saviem izteikumiem un atvainojies firmas darbiniekiem, taču viņa nožēla un atvainošanās neapturēs tiesu darbus pret firmu.
Foto – REUTERS/LETA

Datu firma lepojas ar netīriem trikiem 1

50 miljonu sociālā tīkla “Facebook” lietotāju personiskie dati tikuši noplūdināti, un analītiskā firma “Cambridge Analytica” tos izmantojusi vēlētāju ietekmēšanai valstīs abpus Atlantijas okeānam, ziņo Eiropas un ASV mediji.

Reklāma
Reklāma

Modelē vēlētāju uzvedību

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Britānijas televīzijas 4. kanāla reportieriem, uzdodoties par firmas “Cambridge Analytica” varbūtējiem klientiem, izdevās no firmas vadītāja Aleksan-dra Niksa izvilināt informāciju par paņēmieniem, kā tiek iegūti kompromitējoši materiāli par politiskajiem pretiniekiem, izmantojot dažādas metodes, raksta avīze “The Guardian”. “Tas var izklausīties briesmīgi, taču tās ir lietas, kam nav noteikti jābūt patiesām, ja tikai cilvēki tām notic,” laikraksts citē izpilddirektoru Aleksandru Niksu, kura firma apsūdzēta miljoniem “Facebook” lietotāju datu izmantošanā vēlētāju ietekmēšanā vēlēšanās dažādās valstīs. Niksa kolēģi papildināja stāstījumu par politisko pretinieku ievilināšanu kukuļņemšanas slazdā un prostitūtu noīrēšanu sāncenšu pavedināšanai. “Nosūtiet dažas meitenes uz kandidāta māju, mums ir dažādi varianti,” teica Nikss, piebilstot, ka viņa firma sadarbojas ar Britānijas un Izraēlas drošības dienestu bijušajiem darbiniekiem politiķus kompromitējošu faktu atrašanā. Firma dažreiz izmanto viltus akadēmiskus projektus klientu nodomu īstenošanai.

“Mēs varam piedāvāt kandidātam naudu viņa kampaņas finansēšanai apmaiņā pret nekustamo īpašumu. Darījums tiek ierakstīts un pēc tam ievietots tīmeklī, aizsedzot kandidāta seju,” par firmas darbības metodēm stāsta Nikss. “Mēs varam atvest dažas ukrainietes uz brīvdienām, jūs zināt, ko es gribu teikt,” viņš piebilda. “Cambridge Analytica” pastāvīgi maina izmantoto cilvēku vārdus un aizsega organizāciju nosaukumus, lai saglabātu slepenību, atzina Nikss. “Mēs darbojamies ar dažādām metodēm un slepeni, un es ceru uz ilgtermiņa un konfidenciālu sadarbību ar jums,” Nikss teica pirmajā tālruņa sarunā ar varbūtējo klientu. “Vadoties no mūsu rīcībā esošajiem datiem, mēs spējam modelēt ikviena pieaugušā amerikāņa, tas ir, aptuveni 230 miljonu cilvēku, uzvedību,” vēl 2016. gadā Nikss paziņoja intervijā laikrakstam “The Guardian”. Sensitīvus datus par britu vēlētāju noskaņojumu pirms breksita referenduma 2016. gadā no “Cambridge Analytica” saņēma britu eiroskeptiķis un Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas bijušais vadītājs Naidžels Farāžs.

“Cambridge Analytica” gaida tiesu darbi

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja informācija par “Facebook” lietotāju personisko datu izmantošanu politiskiem mērķiem apstiprināsies, tā ir šausminoša,” paziņojusi ES datu komisāre Vera Jourova, piebilstot, ka “mēs nevēlamies ko tādu Eiropas Savienībā”. Britānijas premjerministre Terēza Meja paziņojusi, ka atbalsta informācijas ministres Elizabetes Denemas ievadīto izmeklēšanu par “Cambridge Analytica” darbību. Vakar Londonas tiesā iesniegta prasība, lai saņemtu orderi kratīšanas veikšanai firmas telpās. Firmas “Cambridge Analytica” mītne atrodas Londonā. Pirms ieņemt politiskā padomnieka amatu ASV prezidenta Donalda Trampa Baltajā namā, firmas viceprezidents bija Stīvens Benons, kurš sevi dēvēja par Trampa komandas galveno stratēģi, taču pēc prezidenta ģimenes locekļu kritizēšanas pērn augustā tika atlaists. Firmas galvenais sponsors ir ASV datorzinātnieks un finansists, miljardieris Roberts Mērsers. Laikraksts “The Guardian” kā dīvainu vērtē firmas “Facebook” izpilddirektora Marka Cukerberga uzvedību, kurš klusējis jau divas dienas, kopš tika publiskota ziņa, ka firma pieļāvusi 50 miljonu tās lietotāju personisko datu noplūdi. Cukerbergam klusējot, firmas “Facebook” akciju vērtība biržā kritusies par 36 miljardiem dolāru, un firmu gaida izmeklēšana un, iespējams, tiesu darbi. “Facebook” pārstāvis vakar paziņojis, ka nolīgta digitālās izmeklēšanas firma, lai veiktu “Cambridge Analytica” auditu. “Facebook” izpilddirektors Marks Cukerbergs uzaicināts paskaidrojumu sniegšanai Britānijas parlamenta komisijā, kas izmeklē “Facebook” datu nonākšanu “Cambridge Analytica” rīcībā. Līdz izmeklēšanas beigām apturēta “Cambridge Analytica” piekļuve sociālā tīkla vietnei, jo esot pārkāpta “Facebook” privātuma politika, izmantojot informāciju bez lietotāju piekrišanas. “Cambridge Analytica” pārstāvis vēlāk noliedzis, ka firma būtu lietojusi kukuļus vai tā dēvētos saldos slazdus jebkādiem mērķiem.

Firmas pārstāvis apgalvoja, ka tās darbinieki sarunā ar potenciālo klientu esot “ar humoru” uztvēruši viņa jautājumus, mudinot klientu atklāt savus nodomus. Aptvēris sava “humora” sekas, “Cambridge Analytica” vadītājs Nikss paudis nožēlu par savu lomu sarunā ar klientu un atvainojies firmas darbiniekiem. Taču viņa nožēla un atvainošanās neapturēs tiesu darbus pret “Cambridge Analytica”, par kuras darbību dziļas bažas paudusi Britānijas valdība, Eiropas Komisija un Eiroparlaments, atzīmē izdevums “Politico”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.