×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. oktobris, 2012
Drukāt

Datu nesēju atlīdzība par datoriem būs divu latu apmērā

Datu nesēja atlīdzība būs jāmaksā par visu veidu personālajiem datoriem, ieskaitot portatīvos datorus un planšetdatorus, divu latu apmērā par vienu vienību.

To paredz valdības otrdien apstiprinātie grozījumi noteikumos par tukšo materiālo nesēju un reproducēšanai izmantojamo iekārtu atlīdzības lielumu un tās iekasēšanas, atmaksāšanas, sadales un izmaksas kārtību.

Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju asociācijas, kā arī Latvijas Datortehnoloģiju asociācijas pārstāvji valdības sēdē gan iebilda pret datoru aplikšanu ar datu nesēja nodevu, tomēr Kultūras ministrija (KM) tās piedāvāto risinājumu vērtēja kā samērīgu.

Valdībā apstiprinātie noteikumu grozījumi arī paredz, ka datu nesēju atlīdzība būs jāmaksā par visu veidu CD, DVD un USB zibatmiņām. Par CD un DVD atlīdzība noteikta 6%, bet par USB zibatmiņām ‒ 4% no pirmās pārdošanas cenas Latvijā bez pievienotās vērtības nodokļa.

Turpmāk gan vairs nebūs jāmaksā atlīdzība par audiokasetēm, videokasetēm, minidiskiem, audio un videomagnetofoniem, CD vai DVD atskaņotājiem, MP3 atskaņotājiem un CD vai DVD atskaņotājiem, kas tiek pievienoti datoriem.

Jaunie noteikumi stāsies spēkā 1.novembrī.

Pašreiz nesēja atlīdzība paredzēta kā fiksēta samaksa par vienu vienību. Tomēr šāds tiesiskais regulējums nenodrošina atlīdzības pielāgošanos nesēju un iekārtu cenu izmaiņām. Tādējādi rodas risks, ka datu nesēja atlīdzības īpatsvars attiecīgo nesēju un iekārtu cenās kļūst nesamērīgi liels, kas negatīvi ietekmē nesēju un iekārtu tirgu Latvijā. Kultūras ministrija (KM) šo trūkumu novēršanai rosina nesēja atlīdzību noteikt kā procentuālu likmi no nesēju un iekārtu pirmās pārdošanas cenas Latvijas teritorijā.

KM bija jāveic izmaiņas noteikumos, jo Satversmes tiesa šogad maijā par Latvijas pamatlikumam neatbilstošu atzina Ministru kabineta noteikto objektu sarakstu, par kuriem maksājama autoratlīdzība.

Satversmes tiesā apstrīdētie noteikumi paredz, ka noteiktā apmērā maksājama atlīdzība par tādiem tukšajiem materiālajiem nesējiem un reproducēšanai izmantojamām iekārtām kā audiokasetes, videokasetes, minidiski, CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, audiomagnetofons un radio ar audiokasešu un CD ieraksta funkciju, radio ar MD ieraksta funkciju, CD atskaņotājs ar ieraksta funkciju, MD atskaņotājs ar ieraksta funkciju, MP3 atskaņotājs ar integrētu cieto disku, televizors un videomagnetofons ar videokasešu ieraksta funkciju, DVD atskaņotājs ar ieraksta funkciju, televizors ar DVD ieraksta funkciju, satelītu uztvērējs ar datu ieraksta iespējām, jebkurš CD vai DVD rakstītājs, kas pievienojams datoram.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+