Latvijā
Vēsture

“Dauderu” villa svin jubileju 0

Foto no LNVM krājuma

Ar konferenci un jaunu izstādi šodien Sarkandaugavā, Rīgā tiek atzīmēta vēsturiskā “Dauderu” nama 120 gadu jubileja. Celts kā tuvējās alusdarītavas “Waldschlösschen” (tagad “Aldaris”) īpašnieka villa, nams piedzīvojis dažādus iemītniekus, tostarp arī Latvijas valsts vadītāju Kārli Ulmani. Mūsdienās tajā atrodas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) nodaļa “Dauderi” – vienīgais muzejs Sarkandaugavā.

Dauderu nama vārds ir cēlies no alus darītavas dibinātāja Hans Daudera vārda, taču būvēšanas brīdī 1897. gadā to sauca par “Villa fon Büngner”, jo būvētājs bija tābrīža “Waldschlösschen” īpašnieks Ādolfs fon Bingners. Iekārtot dārzu līdzās eklektisma stilā būvētajai villai tika pieaicināts izcilais Rīgas dārzu un parku arhitekts Georgs Kūfalts.

Valsts rokās nams nonāca 1937. gadā, kad Kārļa Ulmaņa īstenotās rūpniecības “latviskošanas” kampaņas laikā alus darītavas īpašnieki vācieši bija spiesti savu uzņēmumu pārdot, un tas kļuva par valsts kontrolētās “Latvijas Kredītbankas” īpašumu, savukārt “Waldschlösschen” pārtapa par “Aldari”. Nams K. Ulmanim tika pasniegts kā dāvana 60 gadu jubilejā, tomēr autoritārais valsts vadītājs nemaz neesot īpaši bieži uzturējies savā lepnajā vasaras rezidencē. K. Ulmaņa vajadzībām nama interjeri tika pārveidoti nacionālā romantisma stilā.

Saistītie raksti

Padomju okupācijas gados “Dauderos” bija gan bērnudārzs, gan zivju fabrikas “Kaija” cehs, gan noliktava un degustācijas zāle. Īsi pirms atmodas bija doma tajā iekārtot laulību reģistrācijas vietu, taču plāni mainījās, kad Vācijā dzīvojošais kolekcionārs un mecenāts Gaidis Graudiņš 1988. gadā nolēma uzdāvināt Latvijas sabiedrībai savu gadiem krāto ar pirmskara Latvijas vēsturi saistīto priekšmetu kolekciju. “Dauderi” tobrīd stāvēja tukši un nolaisti, tikai augšstāvā dzīvojusi kāda ģimene. Turpmākajos gados ēka tika restaurēta kā “Latvijas Kultūras muzejs Dauderi”, bet kopš 2010. gada “Dauderi” ir LNVM nodaļa. Tajā apskatāma G. Graudiņa medaļu, monētu, naudas zīmju, apbalvojumu, fotogrāfiju un dokumentu kolekcija, arī ar pēckara trimdu saistīti materiāli, kas aptver laika posmu no 16. gadsimta līdz 20. gadsimta 80. gadiem.

Saistībā ar nama jubileju šodien skatītājiem tiek atvērtas divas jaunas izstādes – “Interjera un sudraba priekšmeti no Gaida Graudiņa kolekcijas”, kā arī “Latvijas ainavas gleznās un akvareļos no Gaida Graudiņa kolekcijas”.

LA.lv