×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
8. oktobris, 2015
Drukāt

Ko jaunieši vēlas dzirdēt politiķu uzrunās? (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Valsts prezidents Raimonds Vējonis (no kreisās) un Zaļo un zemnieku savienības pārstāvji - Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars (no labās), labklājības ministrs Uldis Augulis un Saeimas deputāts Armands Krauze sarokojas tikšanās laikā Melngalvju namā, lai pārrunātu bēgļu uzņemšanas jautājumu.

Ilze Svarena, studē maģistrantūrā stratēģisko un sabiedrisko attiecību vadību: “Es personīgi svarīgākās amatpersonu uzrunas klausos. Reizēm politiķu sacīto grūti izprast pilnībā, jo runa ir sarežģīta, taču cenšos izsecināt galveno. Pie labākajiem Latvijas oratoriem minētu Vairu Vīķi-Freibergu, Valdi Dombrovski, Ilzi Viņķeli un Raimondu Vējoni. Savukārt pie vājākajiem runu teicējiem pieskaitītu bijušo Valsts prezidentu Andri Bērziņu. Svarīgi, lai uzrunās vairāk skaidrotu procesu cēloņus un sekas. Kaut vai runājot par šobrīd aktuālo bēgļu jautājumu – gribētu, lai vairāk skaidrotu, kāpēc šobrīd radusies šāda situācija, kā darbosies bēgļu uzņemšana utt. Svarīgi, lai uzrunas nevis radītu vēl lielāku apjukumu un sašutumu, bet tieši pretēji – viestu izpratni par notiekošo.”

 

Aina Rudņika, mācās Rīgas Atmatniecības vidusskolā: “Amatpersonu runās vēlos sadzirdēt konstruktīvu risinājumu piedāvājumu aktuālajās problēmās, kas interesē tautu. Konkrētus mērķus un metodes, kā problēmas tiks risinātas. Nekādus aplinkus! Gribu, lai tiek atklāta reālā situācija, nevis teikts tas, ko tauta vēlas dzirdēt, lai tikai uzlabotu savus reitingus. Kopumā amatpersonu uzrunām līdzi nesekoju un tās neklausos, jo bieži vien runā ietvertās tēmas mani neuzrunā. Izņēmums ir tad, ja runa ir par man personīgi interesējošiem jautājumiem. Viena no manām gaidītākajām runām bija Valda Zatlera uzruna tautai ar rosinājumu atlaist Saeimu. Šī bija viena no tām runām, kas bija jādzird. Domāju, ka svētku reizēs amatpersonu runas ir nepieciešamas. Tā ir tradīcija, kas vieno lielāko daļu iedzīvotāju. Biežāk tieši svētku runas ir tās, kas ir gana emocionālas, kas spēj saviļņot un kaut uz mirkli vienot cilvēkus. Viena no mūsu spožākajām oratorēm ir Vaira Vīķe-Freiberga. Viņā cilvēki ieklausījās un ieklausās arī šodien.”

 

Linda Karpenko, Rīgas Stradiņa universitātes studente: “Daudz nācies klausīties “ūdens liešanā” – solījumos, kas netiek pildīti, bet uztur ticību konkrētajam politiķim. Tā ir diezgan izplatīta politiķu stratēģija. Bet es vēlētos sagaidīt to dienu, kad mums teiks patiesību – par īsto situāciju valstī, par visu. Politiķi arī ir cilvēki – es labprāt redzētu un dzirdētu arī viņu emocijas un cilvēcisko dabu. Svētku reizē ir patīkami dzirdēt motivējošas valsts līderu uzrunas. Vienmēr esmu klausījusies prezidentu svētku uzrunās. Man un mūsu ģimenei vislabāk patikušas Vairas Vīķes-Freibergas uzstāšanās.”

 

Anita Mihaeljana, studē žurnālistiku: “Politiķiem pietrūkst konkrētības. Viņi mēdz vairīties no jautājumu būtības. Jācenšas skaidri, argumentēti formulēt savu vēstījumu. Uzskatu, ka mūsu politiķu runas kopumā ir labi sagatavotas, taču to teicējiem nereti trūkst oratora spēju. Es klausos politiķu runas, jo man ir svarīgi dzirdēt amatpersonu viedokli par notiekošo mūsu valstī un pasaulē. Domāju, ka runas svētku reizēs ir nepieciešamas. Tajās parasti apspriež valstiski svarīgus jautājumus, prioritātes. Piemēram, prezidenta uzrunā Vecgada vakarā izkristalizējas jau padarītie darbi, prezidents sniedz savu vīziju par valsts nākotni un svarīgām lietām, kas vēl jārealizē. Manuprāt, tas saliedē tautu, palīdz saprast amatpersonu nostāju. Labākās oratora spējas piemīt Vairai Vīķei-Freibergai, Mārtiņam Bondaram, arī Aivaram Lembergam. Vājākie, manuprāt, ir eksprezidenti Valdis Zatlers un Andris Bērziņš, kā arī ekspremjers Valdis Dombrovskis.”

 

UZZIŅA

* Valsts prezidenta kanceleja aicina Latvijas skolu 5. – 12. klašu skolēnus piedalīties radošo darbu konkursā “Mana kā Valsts prezidenta uzruna Latvijai dzimšanas dienā”. Konkursa uzdevums ir rak­stiskas esejas vai video formātā izklāstīt, ko skolēns teiktu 18. novembrī, ja būtu valsts prezidents. Konkursā var piedalīties gan individuāli, gan komandā līdz trim cilvēkiem, ja veido video. Darbi jāiesūta līdz 29. oktobrim pa e-pastu info@president.lv.

* Desmit labāko darbu autori pirms Latvijas dzimšanas dienas tiksies ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, iepazīsies ar Valsts prezidenta kancelejas darbu. Tāpat dalībnieki sacentīsies par iespēju kopā ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni 18. novembrī Latvijas Republikas Proklamēšanas dienas koncertā teikt savu uzrunu visai Latvijai.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. … neps esi, neps biji un neps paliksi … garigi zombets, morali uzpirkts un fiziski – klaidonis … !

  2. jauniesi velas lai politiku runas beigtos agresoriski-legionariska muldesana bet butu atvrts darba tirgus ar labu izpelnu ne par dosanos uz nato kauju rajoniem….

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Cienījamais, datu subjekt!

Saeimas komisijās tiek skatīts Personas datu apstrādes likuma projekts, ar kuru paredzēts aizvietot patlaban spēkā esošo Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Jaunais likums nepieciešams, jo šī gada 25. maijā visās Eiropas Savienības dalībvalstīs sāks piemērot regulu par fizisku personu aizsardzību. Saskaņā ar regulu par personas datiem tiek uzskatīta jebkura informācija, kas attiecas uz identificējamu fizisku personu (normatīvajos dokumentos tiek lietots jēdziens “datu subjekts”): vārds, uzvārds, personas kods, adrese u. c.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+