×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
28. jūnijs, 2016
Drukāt

Daudzdzīvokļu māju siltināšana – ko esam mācījušies no iepriekšējā perioda (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Tā kā šogad atkal tiek atvērta siltināšanas programma, kā ietvaros tiek sniegta iespēja pretendēt uz ERAF līdzfinansējumu (jaunajā siltināšanas programmā daudzdzīvokļu māju energo efektivitātes uzlabošanai kopā paredzēti līdzekļi 176 miljonu apjomā), šis ir piemērots brīdis, lai atskatītos uz veiktajiem darbiem un paturētu prātā būtiskas lietas, no kā būs atkarīga siltināšanas projekta rezultāts.

Uzņēmuma pastāvēšanas laikā esam veikuši siltināšanas darbus vairāk nekā 60 objektos, tostarp gan daudzdzīvokļu mājas, skolas, pašvaldību ēkas u.c. Ir uzkrāta pieredze un virkne mācības ar ko labprāt esam gatavi padalīties.

Uzsākot siltināšanas būvdarbus, mēs arī ļoti labi redzam, cik kvalitatīvi ir bijuši veikti iepriekšējie siltināšanas projekta posmi. Cik atbilstošs reālajai situācijai ir būvniecības projekts, vai energo efektivitātes uzlabošanai paredzētie darbi ir izvēlēti optimāli utt.

Nenoliedzami darba procesā arī mūsu uzņēmums – SIA PRO DEV ir pilnveidojis savu pamatdarbību – būvniecības metodes, procesus, esam atraduši piemērotākos materiālus, lai panāktu iespējami lielu siltumenerģijas ekonomiju un varētu paveikt būvdarbus optimālos termiņos, lai pēc iespējas mazāk traucētu nama iedzīvotāju ikdienu.

Biežākie jautājumi, ar ko esam saskārušies siltināšanas projekta sākotnējos posmos, ir bijuši sekojoši:

Siltināšanas projekta īstenošanā ļoti būtiska ir projekta vadītāja kompetence

Vispirms jau gribētos akcentēt, ka siltināšanas projektam ir nepieciešams projekta vadītājs ar pieredzi (ja nav – vēlams, lai ir būvniecības izglītība). Projekta vadītājs ir tas cilvēks, kurš pārrauga projektu, un līdz ar to ir svarīgi, lai tam ir izpratne par visu projektu kopumā.

Lai arī siltināšanas projekta soļi līdz dokumentu iesniegšanai Altum ir dokumentēti, ir vēl virkne praktisku lietu, kas būtu jāzina un jāņem vērā, lai projekts tiktu īstenots optimālos termiņos un darbi izdarīti kvalitatīvi. Tā, piemēram, bieži kritiski svarīga ir mājas savlaicīga apsekošana un virknes jautājumu savlaicīga risināšana, kas ir saistīti ar fasādei pieguļošiem/piestiprinātiem priekšmetiem, tostarp, dažādām antenām, vadiem utt., kas var traucēt fasādes siltināšanas darbu norises laikā.

Projektētājam var trūkt pieredzes šādu darbu veikšanai

Lai arī valda uzskats, ka siltināšana īpaši ne ar ko neatšķiras no citiem būvniecība projektiem, ir virkne specifisku lietu, kas ir jāņem vērā. Esam sastapušies ar situācijām, kad projektētājs nav veicis pilnīgu mezglu detalizāciju, aizbildinoties, ka celtniekam, kā profesionālim, pašam jāpiemeklē risinājums. Šādas informācijas iztrūkums atkal rada papildu darbu, prasa improvizāciju, kas šajā gadījumā nebūtu nepieciešama.

Projekts tiek izveidots bez nopietnas objekta apsekošanas klātienē

Mērķis ir bijis tikai un vienīgi saskaņošana būvvaldē un nav bijuši ņemti vērā reālie apstākļi, tostarp: ēkas novietojums, koku tuvums, lietus ūdens novadīšana, esošo konstrukciju korozijas pakāpe, balkonu un margu stāvoklis u.c.

Attiecīgi minētās un vēl virkne citu nianšu, kas konstatējamas objektā uz vietas tiek palaistas garām. Tā rezultātā rodas neparedzēti izaicinājumi, kas visbiežāk darba procesā tiek neveiksmīgi risināti, jo izmantotie risinājumi nav pārdomāti.

Šādās situācijās visbiežāk nav pārdomāti hidroizolācijas risinājumi starp dažādām virsmām (starp metālu un izolācijas materiālu, metāls un apmetums utt.). Nav izolācijas starp mājas apmali un cokola siltinājumu – rezultātā zem apmetuma nonāk mitrums un apmetuma slānis sāk bojāties.

Tāpat nereti ir situācijas, kad nav apsekotas balkona margas. Atšķiras situācija uz papīra no tā, kas ir dzīvē. Problēma, kas regulāri atkārtojas – nepieciešami risinājumi gadījumiem, kad fasādei pieguļ citi elementi: gāzes caurules, pie fasādes satelīta antenas, vadi utt.

Šajā siltināšanas sezonā pie attiecināmajām izmaksām tiek minētas arī kāpņu telpu remonts. Iesakāms to paveikt renovācijas projekta ietvaros, lai tas nav atsevišķi jāveic vēlāk pilnībā par pašu dzīvokļu īpašnieku līdzekļiem. Pie tam, darot to pēc siltināšanas projekta īstenošanas, ļoti iespējams, ka būvniecības procesā tiks bojāti jau paveiktie darbi.

Pirms būvniecības uzsākšanas nepieciešams apzināt virkni lietu, kas traucē būvniecību un būtu sakārtojamas līdz būvdarbu uzsākšanai. Tāpēc arī pie iespējas cenšamies iespējami agrā siltināšanas procesa stadijā apsekot māju un sagatavot sava veida atzinumu par nepieciešamajiem darbiem, niansēm, kas jāpatur prātā. Tostarp, jāsaved kārtībā saimniecība: šķūnīši, vadi, balkonu aizšuvumi (kas tiks nojaukts, kas legalizēs), trubas, kas var plīst utt.

No savas prakses esam pārliecinājušies, ka māju ir būtiski savlaicīgi apsekot un nepieciešamās lietas piefiksēt. Šādu iespēju no savas puses siltināšanas interesentiem arī piedāvājam.

Ne mazāk būtiski ir ievērot virkni priekšnosacījumu būvdarbu veikšanas laikā:

  • Jāsagatavojas laika apstākļu maiņai, lai pasargātu virsmas no nevēlamas saskares ar mitrumu. Jāatceras, ka uz celtniecības laiku tiek izjauktas lietus ūdeņu novadīšanas sistēmas, tiek atsegtas dažādas virsmas, ko vajadzētu pasargāt no saskares ar mitrumu.

  • celtniecības laiks – ātrums ir kritiski svarīgs, lai ņemot vērā laika apstākļus, optimālos termiņos varētu paveikt nepieciešamos siltināšanas darbus, kā arī iespējami īsāku laiku radītu diskomfortu mājas iedzīvotājiem (ierobežota kustība, diskomforts, ko rada gar logiem pa sastatnēm staigājošie būvnieki utt.). Līdz ar to varētu teikt, ka 50% no kvalitātes ir ātrums. Lai to nodrošinātu ir vienlīdz ilgs laiks jāpavada plānojot kā tiek patērēts būvdarbu realizācijai.

  • Jāievēro reglamentētās tehnoloģijas. Katram celtniekam ir pieejams ETAG standarts.

Tas atrunā visas būtiskākās būvniecības procesa daļas, materiālu parametrus un to pielietojumu. Vadošie pasaulē pazīstamu siltināšanas sistēmu piegādātāji nodrošina apmācības un sertifikāciju, lai tiktu panākti pēc iespējas labāki rezultāti.

Tomēr, neskatoties uz to, ir vairākkārt gadījies saskarties ar situāciju, kad ETAG standarts un materiālu ražotāju rekomendācijas netiek ņemtas vērā, piemēram, izmantots siets ar neatbilstošie parametriem. Pie tam jāņem vērā, ka ietaupījums pret sagaidāmajām negatīvajām sekām, ir relatīvi niecīgs. Piemēram, kvalitatīvs siets izmaksā 0,7 EUR/m2, parametriem neatbilstošs, bet lētāks – 0,4 EUR/m2, vidēji fasāde aptuveni 3 000 m2. Paņemot neatbilstošu sietu, tiek ieekonomēti 3000 x 0,3 = 900 eiro. Bet sekas – ļoti iespējama apmetuma krišana no fasādes, jo armējošais siets neuzņem pietiekošu līmes apjomu. Nopietnāki bojājumi ir tikai laika jautājums.

Bieži esam dzirdējuši jautājumus par darba kvalitāti. Kā to varam garantēt, kādu atbildību uzņemamies? Standarta nosacījumi prasa 5 gadu garantiju, mēs esam gatavi saviem darbiem iedot 7 gadu garantiju un atsevišķos gadījumos arī vairāk.

Ņemsim vērā mācības no iepriekšējās siltināšanas pieredzes un izmantosim šobrīd pieejamās ERAF līdzfinansējuma iespējas, lai renovētu mājas un uzlabotu savas dzīves kvalitāti.

Ļoti iespējams, ka atbalsts energoefektivitātes uzlabošanai šādā formā mums ir pieejams vēl tikai šīs programmas ietvaros.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Cien. dzīvokļu īpašnieki atcerieties ,ka būs jāmaksā kredits par siltināšanu un pēc pašreiz eksistējošās PSRS VZD vērtēsanas likuma EKONOMIJA par siltumu BŪS ar lielu mīnusu .Kamēr mūsu 100 GUDRIE neizslēgs no kadastra likuma vērtēšanu [ padomju laikā – privātīpašuma IZNĪCINĀSNA] iesaku labi parēkināt.

Draugiem Facebook Twitter Google+