×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
1. jūlijs, 2017
Drukāt

Daudzi investori pateica “čau”: Kā vērtējat ieceri celt IIN likmes progresivitāti? (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Jānis Počs, ekonomists: “Pirmkārt, lielo algu saņēmēju ir ļoti maz. Otrkārt, pastāv risks zaudēt investorus. Zviedrija tam ir dzīvs piemērs. Tur uzlika ļoti augstu ienākuma nodokli, tādējādi daudzi investori pateica “čau!”. Jā, Skandināvijas valstīs ir relatīvi augsts ienākuma nodoklis, taču arī lielas algas tur ir daudz izplatītāka parādība. Man zināmi cilvēki Latvijā, kas saņem labas algas, tā arī pasaka – viņiem nav intereses celt savu kvalifikāciju, jo pie šādas ienākuma nodokļa progresivitātes no lielākas algas nebūs nekāda labuma. Teorētiski progresivitātei vajadzētu samazināt ienākumu nevienlīdzību, taču tas nefunkcionēs. Izdabāsim Eiropai, bet tas arī viss.”

 

Margarita Dunska, ekonomiste, Latvijas Universitātes profesore: “Šo soli gaidījām jau sen. Šobrīd likmju piedāvājums ir pietiekami adekvāts. Protams, tie, kam lielās algas, to var neatzīt un sacīt, ka jāļauj cilvēkiem pelnīt daudz un nedalīties ar citiem, taču par nodokļu maksāšanu cilvēki vienmēr būs neapmierināti. Iespējams, tas mazāko ienākumu saņēmējus pamudinās atteikties no aplokšņu algām, sevišķi, ja pacels arī neapliekamos minimumus. Ieguvums no lielo algu saņēmējiem gan diez vai būs liels, jo tādu nav tik daudz, bet psiholoģiskais moments attiecībā pret mazo algu saņēmējiem ir būtisks.”

 

Vjačeslavs Dombrovskis, domnīcas “Certus” valdes priekšsēdētājs: “Progresivitātes efekts uz IKP izaugsmi ir drīzāk negatīvs. Šī lēmuma ietekme uz Latvijas pievilcību ārvalstu investoru acīs ir samērā zema, jo rūpniecībā darbaspēka nodokļu faktors ir niecīgs, bet dalīto pakalpojumu centros, kur darbaspēka izmaksas sastāda lielāko daļu, lielo algu īpatsvars nav augsts. Ja 2015. gadā valstī kopumā bija nodarbināti 3467 cilvēki, kuru alga gadā lielāka par 
55 000 eiro, no kuriem tikai 2319 strādāja privātajā sektorā, tad arī efekts uz budžetu būs niecīgs. Turklāt pastāv risks, ka lielo algu saņēmēji tāpēc nolemj daļu ienākumu labprātāk saņemt aploksnē.”

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. no Skandināvijas valstu labklājības valsts uzņēmīgi cilvēgi bēg masveidā, sevi dēvē par nodokļu bēgļiem :)) komuņagas lai maksā viens otram

  2. tāds jau arī pamatmērķis: ekonomiski iznīcināt Latviju. Vai tad citādi piesegtu ēnu ekonomiku, neveiktu reformas????????????????????? Nu, vēl piesārņot ar pasaules atkritumiem………….

  3. Pēc Poča uzskatiem iznāk,ka Eiropas Savienības dalībvalstij Latvijai arī turpmāk vajadzēja rīkoties pilnīgi pretēji ES valstīm! Piemēram,ne tikai neieviest ienākuma nodokli pēc maksātspējas,bet pat samazināt to,veidojot vēl lielāku caurumu valsts budžetā! Nevis samazināt PVN pārtikai,bet gluži otrādi-paaugstināt? Un,tā kā pie šādas ienākuma nodokļa progresivitātes no lielākas algas nebūs nekāda labuma,visi šie,Počam vien zināmie daudzie uzņēmēji aizbrauks uz valstīm ar vismaz divtik lielu ienākuma nodokļa progresivitāti un atbilstoši lielāku kapitāla pieauguma nodokli (Somijā,Zviedrijā,Dānijā,Francijā (28-33%)! Arī lielo algu (un pensiju) saņēmēju kļūst ar katru gadu vairāk.Tie ir visi šie poltiķi-uzņēmēji,vairākās uzņēmumu,banku un slimnīcu valdēs un padomēs vielaicīgi sēdošie,neatvietojamie partiju speciālisti,bijušie un pašreizējie oligarhi utt.Apliksim viņu algas ar vēl lielāku ienākuma nodokli,pārcelsies vēl uz Mongoliju,kur pašlaik vēl šāda progresīvā nodokļa nav! Ko tad iesāksim?

  4. Arvien populārāka uzņēmēju vidē kļūst darba devēju ”piedāvājumi darba līguma noslēgšanas brīdī” stundā no 2.20 līdz apmēram 4.50 eirocentiem darba stundā darba ņēmējiem. Tas nekas, ka darba sludinājumā ir ”līdz 700 – 800 eiro …”. Īstenībā sanāk krietni mazāk: darba devēju ”marketinga triks” … Verdzība Latvijā ir topā!

  5. būs tikai labi, ka pateiks "čau!" Atbildēt

    tie “investori” tikai grūž arvien lielākā nabadzībā !
    Mūsu pašu pelēči ņem noziedzīgu piemēru.

  6. Kamēr latviešus var nodarbināt par pusvelti, esam vajadzīgi, bet kā mazliet jāparūpejas par tautas izdzīvošanas iespējām tā čau. Kapitālisms āfrikāņu gaumē.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+