×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.6°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
18. septembris, 2017
Drukāt

Daudzos avotos Latvijā konstatētas bīstamas baktērijas (2)

Foto - Guntis EniņšFoto - Guntis Eniņš

No 12 analizētiem ūdens avotiem visā Latvijā septiņos konstatētas bīstamās baktērijas koliformas, bet četros no tiem – arī zarnu nūjiņas, kas var izraisīt vemšanu, caureju, vēdera krampjus un zarnu saslimšanas, atsaucoties uz veikto analīžu rezultātiem, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums “Aizliegtais paņēmiens”.

No kopumā 12 pārbaudītajiem ūdens avotiem koliformu klātbūtne konstatēta Rojas avotā, Jelgavas novada Vilces dabas parka avotā un Iecavas avotā. Savukārt koliformas kopā ar zarnu nūjiņām konstatētas Līvānu novada Madaliņas baznīcas avotā, Siguldas Saltavotā, Ķekavas avotā un Krāslavas Mīlestības kalniņa avotā.

Tikmēr veselībai bīstamu baktēriju klātesamība ūdenī netika konstatēta Dundagas Dakterlejas svētavotā, Kuldīgas novada Lielā Nabes ezera avotā, Vecpiebalgas novada Bānužu svētavotā, Madonas novada Biksēres avotā un Aglonas bazilikas avotā.

Tāpat raidījuma veidotāji atklāja, ka daudzās pašvaldībās, kurās cilvēki masveidā lieto šos ūdens avotus, nemaz netiek veiktas regulāras analīzes, lai arī nereti ceļš uz šiem avotiem ir labiekārtots un cilvēki tic, ka to ūdens kvalitāte tajos tiek pārbaudīta.

Pašvaldības uzņēmuma SIA “Kuldīgas ūdens” vadītājs Andris Kļaviņš, jautāts par avotu ūdens analīzēm, raidījumam atbildēja, ka uzņēmums par to nav atbildīgs. “Tas jau ir no dieva, saprotiet. Nu, nē, tas jau arī nav mūsu pienākums. Es domāju, ka tur nevienam nekas nav jāpārbauda, nu, tas ir dieva, nu… Piemēram, neviens jau nepārbauda, [kādi] mājās āboli aug kādam. Nu, aug āboli, mežā, piemēram, izsējušies vai kaut kā tamlīdzīgi,” sacīja Kļaviņš.

Rīgas Tehniskās universitātes prorektors un profesors Tālis Juhna, komentējot analīžu rezultātus, atzina, ka daudzu avotu ūdens ir dzerams tikai vārīts. “Ja tas nāk no fekālijām, tad visdrīzāk, ka jūsu fekālijās būs arī kādas patogēnas baktērijas. Tieši jūs nepasakāt, ka tur ir patogēns, bet jūs pasakāt, ka ir ļoti liela varbūtība un, godīgi sakot, tā varbūtība ir augsta. Tas nav tā – varbūt jā vai nē, un tad mēs dzersim un skatīsimies. Šinī gadījumā jums ir jāsaka “stop, vāriet ūdeni!”,” komentēja Juhna.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Cūku mēris jeb bakterioloģiskais karš, kurā ir ieinteresētas noteiktas aprindas, turpinās.
  Lai apliktu ar maksājumiem sausās tualetes, salaiž baktērijas un tad pārbauda un vaimanā.
  Kaut kā pirms E.S. mums nebij ne cūku mēra ne kāds mira no avota ūdens.
  Dzīve bij daudz tīrāka, mierīgāka un izdzīvojām bez šīm biedēšanas un lopu izkaušanas kampaņām.
  cik tālu ies? Drīz jau liks ar gāzmaskām staigāt un pateiks, ka mūs apdraud bīstamas gāzes. Uztaisīs annnna-līzes.
  Vienkārši iepriekš bij labāk.
  Arā no E.s.!

 2. Tās “koliformas” ir tās pašas “zarnu nūjiņas”, tikai citā valodā nosauktas !
  Gan jau nāk no dāņu, vācu cūku fermām, jo tie biznesi par vides tīrību ļoti maz rūpējas.
  Vietējai zicvarai nav ne iespēju, ne vēlēšanās vides piesārņošanu uzmanīt.
  Tās ar plēvi izklātās un apklātās mēslu krātuves praktiski līdzinās primitīvām tranšejām bez kādas aizsardzības…

Draugiem Facebook Twitter Google+