×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
26. maijs, 2014
Drukāt

Daudzviet Latvijā 28.maijā atzīmēs Pasaules multiplās sklerozes dienu

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Lai atzīmētu Pasaules multiplās sklerozes dienu, kura visā pasaulē notiek 28.maijā, Latvijas multiplās sklerozes asociācija šonedēļ daudzviet Latvijā organizēs dažādus pasākumus, aģentūru LETA informēja asociācijas pārstāve Skaidrīte Beitlere.

Šogad Pasaules multiplās sklerozas dienas moto ir “Pieejamība”, tādēļ īpaša uzmanība tiks veltīta vides pieejamībai cilvēkiem ar kustību traucējumiem, zāļu pieejamībai, informācijas pieejamībai, kā arī ārstēšanas un rehabilitācijas iespējām, sociālās aprūpes pakalpojumu pieejamībai, kultūras un atpūtas pasākumu pieejamībai, kā arī cita veida ikdienas vajadzību pieejamībai.

Multiplā skleroze ir viens no visbiežāk sastopamajiem neiroloģisko saslimšanu un invaliditātes cēloņiem gados jauniem pieaugušiem cilvēkiem. Visā pasaulē šī slimība skar aptuveni 2,3 miljonus cilvēku, visbiežāk tā tiek diagnosticēta sievietēm vecumā no 20 līdz 40 gadiem – šī vecuma sievietēm risks saslimt ir divas reizes lielāks nekā sievietēm citā vecuma grupā.

Pasaules Multiplās sklerozes dienā LMSA domubiedri no Vidzemes puses – alūksnieši un cēsinieki – pulcēsies Alūksnē, kur apskatīs pilsētas sabiedriskās un kultūras iestādes, lai konstatētu, vai tās ir pieejamas cilvēkiem ar kustību traucējumiem un vai ir iespēja saņemt sev nepieciešamo informāciju. Pēc tam visi kopā vizināsies ar plostu pa Alūksnes ezeru, uz kura klāja var uzbraukt arī personas ratiņkrēslā.

Latgales ļaudis no Daugavpils un tuvākajiem pagastiem ar speciāli pielāgotu autobusu brauks uz Krāslavu, lai Kaplavas zemnieku saimniecībā “Klajumi” apskatītu zirgus un nodarbotos arī ar reitterapiju.

Kurzemnieki – kuldīdznieki, liepājnieki un saldenieki – sabrauks Kuldīgā aplūkot, kādas ir iespējas izmantot un kāda veida terapiju var saņemt Kuldīgas slimnīcas jaunajā rehabilitācijas centrā, kā arī būs iespēja saņemt rehabilitologa konsultāciju.

Savukārt rīdzinieki brauks uz Bausku, kur kopā ar baušķeniekiem aplūkos pilsētas ievērojamākās vietas, to pieejamību. LMSA īpašu uzmanību plāno pievērst pašvaldības iestādēm, kā arī dažādu iestāžu atsaucībai un pieejamībai cilvēkam ratiņkrēslā. Bauskā paredzēta tikšanās arī ar novada domes pārstāvjiem.

Rīgā Latvijas Neirologu biedrība un Neiroloģijas attīstības fonds 28.maijā “Maritim Park Hotel” viesnīcā rīkos konferenci “Multiplās sklerozes diagnostikas un ārstēšanas vadlīnijas”. Konferencē piedalīsies Latvijas neirologi, programmā iekļauti MS ārstniecības iestāžu neirologu referāti par MS. Konferencē piedalīsies arī trīs pārstāvji no LMSA.

Multiplā skleroze jeb izkaisītā skleroze ir autoimūna slimība. Tas nozīmē, ka organisms neatšķir savējās no svešām šūnām, tāpēc uzbrūk arī savējām. Izkaisītās sklerozes gadījumā uzbrukums ir vērsts pret mielīna apvalku, kas sargā vairākas nervu šūnas. Paša cilvēka imūnsistēma uzbrūk mielīna apvalkam, kas darbojas kā aizsargs, sedzot nervu šķiedras. Uzbrukuma rezultātā tiek traucēta nervu signālu kustība, iespējams, tā pat tiek apturēta pilnībā. Ir gadījumi, kad tiek bojātas arī pašas nervu šķiedras.

Multiplā skleroze ir hroniska slimība, kas skar galvas un muguras smadzenes, tās laikā jāpiedzīvo nevienmērīgas lēkmes. Katram pacientam ir atšķirīgi slimības simptomi un slimības attīstības gaita, ko nevar prognozēt, taču šī slimība nav nāvējoša. Multiplā skleroze nav lipīga slimība, un to nevar nodot līdzcilvēkiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+