×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
24. aprīlis, 2018
Drukāt

Daugavas Vanagi: Iecerētie baznīcas likuma grozījumi ir atklāts uzbrukums diasporai (15)

Foto - LETA/Edijs PālēnsFoto - LETA/Edijs Pālēns

Arhīvs. Saeimas ēka.

Daugavas Vanagu Fonda (DVF, Lielbritānijā) valde sēdē 23.aprīlī vienbalsīgi pieņēmusi rezolūciju, atbalstot latviešu baznīcu ārpus Latvijas.

Publicējam pilnu rezolūcijas tekstu:

“DVF valde izsaka sirsnīgu pateicību Latvijas Evanģēliski-Luteriskās Baznīcas ārpus Latvijas (LELBāL) draudzēm un garīdzniekiem par praktisko un garīgo atbalstu, ko tie snieguši latviešu bēgļiem, karavīriem un trimdas kopienām Lielbritānijā, kā arī visā pasaulē okupācijas gados, kā arī par to darbu, ko baznīca šodien veic, apvienojot jauno latviešu diasporu mītņu zemēs.

Vairāk nekā puse no Latvijas pirmskara baznīcas mācītājiem, ieskaitot baznīcas vadītāju arhibīskapu Teodoru Grīnbergu, devās bēgļu gaitās Otrā pasaules kaŗa laikā un trimdā turpināja savu darbu. Gandrīz piecdesmit gadus LELBāL turēja augstu Latvijas karogu, kamēr Latvijā baznīca tika apspiesta un pakļauta padomju režīmam. Nav apšaubāmi, ka latviešu luterāņu baznīca ārpus Latvijas ir cienīga kopā ar padomju laika baznīcu Latvijā sevi uzskatīt par pirmskaŗa Latvijas baznīcas pēcteci.

Tomēr vairāku partiju deputāti Saeimā ir iesnieguši likumprojektu bez pienācīgām iepriekšējām konsultācijām, kas pasludina padomju laika luterisko baznīcu par vienīgo pirmsokupācijas laika luterāņu baznīcas tiesību pārmantotāju. DVF valde izsaka nožēlu par šādu mēģinājumu pārrakstīt okupācijas laika vēsturi un uzskata, ka valsts iejaukšanās baznīcas jautājumos ir pretrunā ar Satversmes pantu, kur rakstīts: “Ikvienam ir tiesības uz domas, apziņas un reliģiskās pārliecības brīvību. Baznīca ir atdalīta no valsts.”

Latvijā tiek pašlaik aktīvi pārrunāts jauns diasporas likums, kas rāda, ka valsts ir norūpējusies par saviem tautiešiem ārzemēs. To ņemot vērā un tikai dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām, DVF valde ir pārsteigta, ka apakšā minētie Saeimas deputāti ir iesnieguši likumu grozījumus, kuŗus nevar citādi uzskatīt kā atklātu un nepamatotu uzbrukumu latviešu baznīcai un diasporas latviešu sabiedrībai.

Pretrunīgos likumu grozījumus Saeimā virza* zemāk minētie deputāti:
Ringolds Balodis (Nacionālā apvienība)
Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība)
Augusts Brigmanis (Zaļo un Zemnieku savienība)
Nellija Kleinberga (Latvijas Reģionu apvienība)
Gunārs Kūtris (No sirds Latvijai)
Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība)
Jūlija Stepaņenko (Saskaņa).
*Deputāts, Hosams Abu Meri (Vienotība), atsauca savu parakstu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Kas ir kasta autors? Atbildēt

  LA, izskatās, ka jūs nodarbojaties ar žurnālistikas prostitūciju

 2. Būt Latvietim nenozīmē dancot pēc neoliberālisma stabules Atbildēt

  Vai šī ir nacionāli konservatīva privāta plašsaziņa? Kur ir neoliberālisma nosodījums? Kur ir raksti, kuri atmaskotu šo nesaskaņu LELBā? Kur ir raksts , kurš pateiktu patiesību? Proti, ka teoloģijai tiek uzspiesta neoliberālisma ideoloģija, kuru , strap citu , pārstāv arī PBLA? Kur ir šādi raksti? Kāpēc “nacionāli konservatīva “plašsaziņa sludina neoliberālismu?

 3. Laikam PBLA un DAugavas vanagos ir tik liela pietate, vai ari vinu draugos un rados ir daudz seksperversijas grimuso cilvkeu, ka grib par katru cenu apvienot arvalstu luteranu baznicas kopienu ar Latvijas, lai varetu degradet luterticibu Latvija. Sieviesu ordinacija gadsimtiem nav pielauta, pat no Kristus laikiem, un nav pielaujama ari sodien. LAi ieklautos Latvijas luteranu kopiena PBLA un Daugas vanagiem ir stingri jarevide pienemtie lemumi un nostaja.

 4. PSRS laikā dzimušais latvietis Atbildēt

  “Ikvienam ir tiesības uz domas, apziņas un reliģiskās pārliecības brīvību. Baznīca ir atdalīta no valsts.” Tieši tā un tādēļ nav pieļaujams, ka valsts ierēdņi iejaucas LELB iekšējās lietās un pieņem LELB satversmei pretēju lēmumu kā rezultātā Liepājas ev. lut. Krusta draudze tiek pārreģistrēta no LELB draudzes par kādu citu draudzi. Viss ir kā likuma ietvaros, bet noziedzīga rīcība pret LELB ir notikusi.

  Es cienu, novērtēju un pateicos par to ieguldījumu ko trimdā dzīvojošie latvieši ir darījuši lai uzturētu ideju par Latvijas valsti gan izbraukušo latviešu apziņā, gan arī diplomātiski, gan arī starptautiski aizstāvot disidentus u.c. bez kā visticamāk nebūtu iespējama Latvijas valsts neatkarības atgūšana.

  Bet mīļie un dārgie ārzemju latvieši, lūdzu neesiet augstprātīgi pret Padomju laikā dzimušajiem un augušajiem latviešiem – ja viņi šeit Latvijā nebūtu pastāvējuši par neatkarīgu Latviju, ja nebūtu luterāņu draudžu locekļu, mācītāju, arhibīskapu, kas šeit uz vietas iznestu okupācijas smagumu, tad nebūtu nedz Latvijas, nedz LELB un līdz ar to nebūtu baznīcas ēku ko tam atņemt!

 5. latviete, luterāne, dzīvo Latvijā un dzimusi 1970. Atbildēt

  Kā šajā DVF vēstījumā varētu redzēt skaisto frāžu atbilstību darbos, ka te var būt runa par latviešu saliedēšanu robežām abpus un Lelbāl jauko darbošanos zem Latvijas karoga?

  Ja jūs mani nosaucat par padomju laika baznīcēnu Latvijā, tad jau konsekventi tik pat viegli apšaubāt spēju kopt tādu īstu latvietību savā ģimenē, jo esmu dzimusi okupācijas laikā, līdz ar to manus vecākus un vecvecākus, kura tradīcijas mantoju, jo viņi dzīvoja okupētajā Latvijā, kas gan nenozīmē, ka pieņēma okupācijas idejas un nesa tās tālāk, bet izskatās, ka DVF vieglu roku visu ir gatavi paslaucīt zem padomju tepiķa.

  Diemžēl šāda domāšana no DVF puses ir ļoti apbēdinoša. Varbūt apšaubāt, ka šodien Latvijas Valsts arī nav tā pati, kas 1918.gadā, jo taču okupētie latvieši … … Latvijas Valsts, Latvijas likumi, Latvijas evaņģēliski luteriskā Baznīca, rit 2018.gads jau. Tas nav jaunums, ne LELB likums, ne LELB satversme. Bet, ja no malas pašsaprotamu lietu vēlas definēt jaunās interpretācijās, tad, kurš te pārraksta vēsturi.

  Bet kas ir LELBāL, tas, kas ir ārpus Latvijas.
  “LELB un LELBĀL ir publiski tiesiska rakstura reliģiskas organizācijas, kas savā darbībā ievēro savu mītnes zemju Satversmes, likumus, bet savā iekšējā dzīvē ir patstāvīgas.” Noteikumu noslēgumā ir pateikts: ”Jautājumus, kurus nenosaka šie Kopējie noteikumi, kārto katras Baznīcas likumi” Tātad šie Kopējie noteikumi skaidri pasaka, ka juridiski abas baznīcas ir šķirtas un katra pati lemj savas iekšējās lietas gan saistībā ar savām Satversmēm, gan arī saistībā ar saviem likumiem. Tas arī ir loģiski saprotams, jo LELBĀL atšķirībā no LELB nav vienota juridiska organizācija, bet gan uz darbības noteikumu pamata apvienojusies dažādu atsevišķās valstīs atrodošos baznīcu apvienība, kurām katrai savā valstī ir jāievēro tās valsts likumi, tāpat kā LELB ir jāievēro Latvijas likumi. Tāpēc arī no juridiskā viedokļa vispār nevar tikt izskatīts jautājums par kaut kādu juridisku tiesību piešķiršanu Latvijā ārvalstīs reģistrētām baznīcām, kuras apvieno LELBĀL. Tāpēc LELB lemj par LELB likumu un tai nav par to jākonsultējas ar LELBĀL.

  • Juridiski šobrīd nav nevienā likumā atzīts, ka LELB ir publiski tiesiska rakstura reliģiska organizācija. Pretējā gadījumā kāzuss ar Liepājas ev. lut. Krusta draudzi juridiski nebūtu iespējams.

 6. Zaglis sauc -ķeriet zagli! Kurš tad ir tas, kurš uzbrūk? Tieši ārzemnieki ir tie, kuri ar savām zušu mammām iekārojuši Latvijas īpašumus un tagad pilnīgi nekaunoties dzen savu demagoģiju. Bija jāpaliek Latvijā pēckara gados, jāpārdzīvo tās represijas, kuras vērsās pret baznīcu un stingri jāpaliek pie savas ticības. Tikai tad ir vismaz morālas tiesības kaut ko tādu pieprasīt.

 7. Vai tam visam ir kāda jēga? Ticīgo (lēttīcīgo) paliek arvien mazāk. Diez cik daudz būtu to ,kuri izlasījuši Bībeli…. Ne velti reliģija galvenokārt domāta naivajiem ,mazizglītotajiem …
  Bet valdībai vieglāk turēt grožos aitu baru…

 8. Draudzes tiesības saņemt mācītāja vīrieša gara spēku un padomu ir svarīgākas par atsevišķu sieviešu egoistisku vēlmi tikt ordinētām. Tas attiecas arī uz klaida latviešu draudzēm.

 9. DV kreisais spārns Atbildēt

  Ļoti emocionāli un skaisti pateikts. Diemžēl kungi satraukumā aimirsuši pārbaudīt faktus, bet tie ir skaudri. Pirmskara luterāņu baznīcas Satversmē tās pašidentifikācija ir ļoti vienkārša un nepārprotama: “1. Latvijas Evanģēliskā Luteriskā Baznīca aptver visus evanģēliski luteriskās ticības iedzīvotājus Latvijā, kuŗi šīs Baznīcas draudzē skaitās par draudzes locekļiem”.
  LELB ir un pastāv vienīgi Latvijā, ne Beļģijā, ne Vācijā, ne Lielbritānijā … nekur citur pasaulē, kā tikai vienīgi Latvijā. Lai arī kādu iesmeslu dēļ Latviju atstājāt – aiz tās robežām varējāt kopt un glabāt LELB tradīcijas, varējāt sapņot par atgriešanos tajā, bet jūs nebijāt LELB.
  Un atcerieties – “de facto” Latvija pastāvēja arī okupācijas laikā, tādēļ par vienīgā pirmskara LELB turpinātāja ir tā baznīca, kas arī Latvijas “de facto” pastāvēšanas laikā aptvēra tās “evanģēliski luteriskās ticības iedzīvotājus”.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Demagoģijas zinātņu kandidātam (DV kreisā spārna pārstāvim):
   Tu atsaucies uz pirmskara baznīcas Satversmi, bet apzināti nepasaki galveno- to rakstot, nevienam pat neienāca prātā, ka sekos 50 gadus ilga okupācija, represēs mācītājus (arī manu tēvu), kas paliks tēvzemē. Lai glābtos no visļaunākā, bēgļu gaitās devās vairāk kā puse, ar arī arhibīskaps T. Grīnbergs. LELB visus pēckara gadus vairāk vai mazāk dancoja pēc čekas stabules, maz ko darīja (ja godīgi- arī maz ko varēja darīt) tautas saliedēšanā, gara stiprināšanā, dievnamu uzturēšanā u.t.t. Toties LELBāL gluži pretēji- no pirmās dienas ap sevi pulcēja bēgļus, organizēja sadzīvi, attīstīja kultūru, izglītību, uzturēja patriotisku garu un visas pasaules priekšā nenogurstoši iestājās par brīvu Latviju.
   Ja kādam ir teikšana par baznīcu, tās īpašumiem, tad noteikti daudz vairāk tiesību lemt ir tieši LELBāL, jo tā visus šos gadus ir spējusi turēt stingru muguru, ko ne tuvu nevar sacīt par *LELB!
   *Redzes loka paplašināšanai iesaku izlasīt 2017. gada “Ilustrētās Pasaules Vēstures” jūnija numurā rakstu par padomju triecienplānu baznīcu likvidēšanā!

 10. Grozijuma iesniedzēji Atbildēt

  Nav labvēlīgi noskańoti pret trimdas devumu Latvijai ……. trimdas darbiba vińiem ir traucējums….. nekas nekas….. drīz visi trimdnieki būs izmiruši vai asimilējušies.

 11. Nacionālā Apvienība ir smagi ieberzusies ar intrigantu Balodi. Parakstītāju komplekts tāds visai sulīgs. Ja šī cūcība izies, tad ar Latviju ir slikti. Mūrniece mēdz skriet uz Daugavas Vanagu pasākumiem, interesanti kā tas viss iet kopā.

 12. Nav iepriecinoši

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par kuru sarakstu lai balsoju?…

Pagājšnedēļ Centrālā vēlēšanu komisija sarīkoja 13. Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu numuru izlozi. Vēlētājiem izsniedzot vēlēšanu zīmju komplektu, saraksts ar pirmo kārtas numuru ir virspusē. Pēc izlozes katra partija steidza puspajokam, pusnopietni skaidrot un meklēt sakarības savā kārtas skaitlī.

Vai teātra izrādēs var ņirgāties par valsti un amatpersonām?
Draugiem Facebook Twitter Google+