×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
29. decembris, 2015
Drukāt

“Daugavas vanagiem” – 70 gadu jubileja (4)

Foto - Saeimas preses dienestsFoto - Saeimas preses dienests

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece sveic "Daugavas vanagu" priekšnieku – atvaļinātu flotiles admirāli Andreju Mežmali organizācijas 70. gadadienā.

“Daugavas vanagi” radās kā trimdas latviešu organizācija 1945. gadā, kuras mērķis bija pulcēt kopā latviešus tautas vienotības saglabāšanai. Organizācija tika dibināta Cēdelhēmas karagūstekņu nometnē Beļģijā 1945. gada 28. decembrī, un tās dibinātāji bija bijušie Latviešu leģiona kareivji. Organizācijas sākotnējie mērķi bija palīdzēt bijušajiem karavīriem un viņu ģimenēm, taču vēlāk tās darbība kļuva plašāka. Pirmais “Daugavas vanagu” vadītājs bija pulkvedis Vilis Janums, un organizācijai bija dota atļauja sazināties ar latviešiem citās karagūstekņu un bēgļu nometnēs, lai veidotu tīklu savstarpējam atbalstam. Ievērojamākie “Daugavas vanagu” biedri tolaik bija latviešu leģiona ģenerālinspektors, ģenerālis Rūdolfs Bangerskis, latviešu strēlnieku vienību izveides viens no iniciatoriem Jānis Goldmanis, daudzi Lāčplēša kara ordeņa kavalieri, kā arī Latvijas Centrālās padomes locekļi. Kad latvieši no karagūstekņu un bēgļu nometnēm devās tālāk trimdā uz ASV, Kanādu, Austrāliju, Vāciju, Zviedriju, Lielbritāniju, Dienvidameriku, “Daugavas vanagi” turpināja savu darbu kā trimdas organizācija, kuras viens no galvenajiem mērķiem bija Latvijas valstiskuma atjaunošana un arī padomju melu atspēkošana. Tāpat trimdā “Daugavas vanagi” nodarbojās arī ar latviešu jauniešu izglītības veicināšanu, piedāvājot stipendijas, atbalstot latviešu skolas, korus, tautas deju kopas un arī latviešu baznīcu draudzes.

“Daugavas vanagu” Centrālās valdes priekšsēdis Andrejs Mežmalis priecājas, ka arī tagad, pēc 70 gadiem, organizācija bauda atzinību. Tā turpina nodarboties gan ar labdarību, gan arī turpina stāstīt Latvijas patieso vēsturi. Piemēram, organizācija izdevusi grāmatu “Gunārs Astra un citi”, kurā aprakstīti padomju varas noziegumi.

Vakar apbalvojumu no “Daugavas vanagiem” saņēma cilvēki, kurus ar organizāciju vieno kopīgi mērķi – Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube un Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Leonīds Kalniņš. Tāpat apbalvojumus saņēma arī cilvēki, kuri cīnījušies par latviešu valodu un krievu valodas referenduma laikā bija apvienojušies biedrībā “Par latviešu valodu”. Šo cilvēku vidū ir “Latvijas Pasta” ģenerāldirektors Arnis Salnājs, Latvijas Okupācijas izpētes biedrības vadītāja Ruta Pazdere, Rīgas Ekonomikas augstskolas dibinātājs Māris Slokenbergs, Eiropas latviešu apvienības vadītājs Aldis Austers, kā arī A. Mežmalis. Vakar plašās svinības Latviešu biedrības namā pagodināja arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Ministru prezidente Laimdota Straujuma un Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Tomēr- man nav skaidrs viens. Daugavas vanagu atbalstu,- dāvanas, pensiju pielikumus utt. daudzu gadu garumā saņēma arī cilvēki, kuriem nu nekādi nav bijis sakara. Kuriem nekas tāds nepienācās. Drīzāk otrādi, viņi bija pretējās pozīcijās, ne tajās, par kuriem rūpējās un būtu jārūpējas Daugavas vanagiem. Acīmredzot slikta caurredzamība, kas ir kas, bijusi par tā laika notikumiem. Vārdu sakot, deva visiem, kam vien nav bijis slinkums pieprasīt.

 2. Citi raksta un es arī Atbildēt

  Kaspars Dimiters dzied:

  Ou, maķ tvaju za nagu,
  Kā gribas par Daugavas vanagu
  Un prom, prom, prom…

  Dimiters būs lidostā saskatījies kā ļautiņi no LV dodas prom, prom, prom…Nu uz tām valstīm, kur dzīvo lērums šie D vanagi!LV pie tiem D v pievilkta tik ar to, ka runā LV valodā…
  ………………………..
  Nopietni sakot, liels paldies trimdas/ ārzemju latviešiem, kas snieguši un sniedz lielu atbalstu Latvijai!
  Diemžēl, Latvijā nav tā patriotisma, ka bija/ ir Daugavas vanagiem, kas izveidoja šo organizāciju!

 3. Piekristu Tālumniekam/luterānim, ja vien Mežmaļa kungs vakar šīs svinības nebūtu pārvērtis par balagānu.

 4. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Mežmaļa kunga mūža maldi! Noskatījos šī rīta Panorāmu un ar rūgtumu un neizpratni konstatēju, ka “Daugavas Vanagu” labie darbi 70 gadu garumā un jubileja NAV LATVIJAS ZIŅU PRIORITĀTE!
  Mēs labāk izstāstīsim par angļu futbola līgu, par kārtējo Āboltiņas intrigu vai par to, cik īsti bieza (plāna) ir sniega sega Saldū vai Dobelē.
  Tiešām nesaprotu kas tā par spalvaino (kremļa vai mūsu pašu biksēs čurātāju) roku, kas nosaka LATVIJAS TV(!!!) ziņu saturu un kā var apiet šo, latviešu tautai tik nozīmīgo notikumu? Varbūt, ka TV ziņu dienesta vadībai ir laiks izaugt no tā intelektuālā līmeņa, kad galvenā lasāmviela ir uzraksti publiskajās WC, bet jāsāk interesēties par SAVAS VALSTS un TAUTAS VĒSTURI?!

Draugiem Facebook Twitter Google+