×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
23. septembris, 2016
Drukāt

Daugavpilī piemin Andreju Pumpuru

Andrejs Pumpurs

Šodien Daugavpilī norisināsies latviešu dzejnieka Andreja Pumpura 175.gadadienas atceres pasākumi, aģentūru LETA informēja Daugavpils pilsētas pašvaldībā.

Piemiņas pasākumus plkst. 14 ievadīs rakstnieka 175.gadadienai veltīts piemiņas brīdis A.Pumpura skvērā un Vienības pamatskolas pagalmā. Stundu vēlāk, plkst.15, piemiņas brīdis notiks A.Pumpura ielā 99 pie mājas, kurā pēdējos savas dzīves gadus dzīvoja un strādāja dzejnieks. Piemiņas pasākumi noslēgsies plkst.17 ar svinīgu Pumpura 175.gadadienai veltītu sarīkojumu Daugavpils Universitātes aktu zālē.

Andrejs Pumpurs ir dzimis 1841. gada 22. septembrī Lieljumpravas pagastā muižas vīndedža ģimenē. Dzejnieka mūža pēdējie septiņi gadi ir saistīti ar Daugavpili, lai gan viņa pirmā iepazīšanās ar pilsētu bija notikusi jau agrāk. Pirmo reizi dzejnieks iepazina Daugavpili 1876.gadā, kad devās caur Daugavpili uz dienesta vietu Krievijā. Savus iespaidus dzejnieks aprakstīja piezīmēs “No Daugavas līdz Donavai”.

1895.gadā Pumpurs ar ģimeni pārcēlās uz dzīvi Daugavpilī un sāka darbu kara intendantūrā. Līdz 1900.gadam ģimene dzīvoja Jaunbūvē, Intendatūras namā Viļņas un Hersonas, tagad A.Pumpura un Jātnieku, ielas krustojumā, bet no 1900.gada līdz 1902. gadam īrēja dzīvokli Repņikovu namā Žitomiras, tagad Miera, ielā 55. Līdz mūsdienām ēka nav saglabājusies, jo tā gāja bojā 1948.gada ugunsgrēkā.

Daugavpils posmā Pumpurs uzrakstīja tikai dažus dzejoļus, jo bieži devās darba komandējumos un daudz slimoja.

Dzejnieks aktīvi piedalījās Daugavpils latviešu sabiedriskajā dzīvē, bija viens no Daugavpils Latviešu biedrības dibināšanas iniciatoriem.

Pumpura vārdā Daugavpilī nosaukta iela un skvērs, kurā uzstādīts tēlnieces Jeļenas Volkovas darināts krūšutēls.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+